Türkiye, En Fazla Gazeteci Hapseden 2. Ülke

  Gazetecileri Koruma Komitesi (Committee to Protect Journalists / CPJ) 2020 raporu "Dünya çapında rekor sayıda gazeteci hapiste" başlığıyla yayınladı. Raporda Türkiye, Çin’den sonra mesleki faaliyetleri yüzünden cezaevine atılan gazeteci sayısında ikinci sırada gösterildi.   Elena Beiser’in hazırladığı raporda 1 Aralık 2020 itibariyle dünya çapında mesleki faaliyetleri yüzünden hapiste olan gazeteci sayısı 274 olarak verildi. Rapora göre, 2016 yılındaki 272 rakamı da aşılmış oldu. CPJ bunun nedeni olarak, devletlerin Covid-19 haberlerine karşı düşmanca tutumunu ve siyasi karışıklıklara dair haber yapılmasını engelleme çabalarını gösterdi.   Rapora göre bu yıl, baskıcı devletler yüzünden 250'den çok gazetecinin hapiste olduğu üst üste beşinci yıl.   Yine raporda salgın esnasında devletlerin davaları ve ziyaretçileri engellediği ve cezaevlerinde artan sağlık risklerinin de göz ardı edildiği belirtildi. Bu nedenle en az 2 gazetecinin gözetim altındayken hastalık bulaşması sonucu öldüğünü aktardı.   Gazeteci hapsetmede Türkiye’yi herhangi bir suçtan dolayı hüküm giymemiş gazetecileri hapiste tutan Mısır ile Suudi Arabistan takip etti. Hapisteki gazetecilerin sayısının önemli ölçüde arttığı ülkeler arasında uzun dönem başkanlık yapan liderlerinin şüpheli biçimde yeniden seçilmesine karşı ayaklanan Belarus ve siyasi karışıklıkların silahlı çatışmaya dönüştüğü Etiyopya da bulunuyor.   Raporun Türkiye kısmında ise CPJ, hapisteki gazetecilerin tamamının devlete karşı işlenen suçlar kategorisine dahil olduğunu yazdı. Türkiye’de hapistekilerin sayısının 2016’daki darbe girişiminin ardından ilk kez düşüşe geçtiğini aktardı.   CPJ bu yıl Türkiye hapishanelerinde 37 gazeteci olduğunu tespit etti. Buna rağmen gazetecileri ve avukatlarınının tutuklamaya devam ettiğini ifade etti.   Covid-19 nedeniyle mahkemelerin faaliyetleri üç aylığına ertelendi hatılatan CPJ bu durumun hapiste olanlar için daha uzun süre tutukluluk ve tutuksuz yargılanmayı bekleyenler için daha çok kaygı sebebi olduğunu aktardı.

Türkiye, En Fazla Gazeteci Hapseden 2. Ülke

 

Gazetecileri Koruma Komitesi (Committee to Protect Journalists / CPJ) 2020 raporu "Dünya çapında rekor sayıda gazeteci hapiste" başlığıyla yayınladı. Raporda Türkiye, Çin’den sonra mesleki faaliyetleri yüzünden cezaevine atılan gazeteci sayısında ikinci sırada gösterildi.

 

Elena Beiser’in hazırladığı raporda 1 Aralık 2020 itibariyle dünya çapında mesleki faaliyetleri yüzünden hapiste olan gazeteci sayısı 274 olarak verildi. Rapora göre, 2016 yılındaki 272 rakamı da aşılmış oldu. CPJ bunun nedeni olarak, devletlerin Covid-19 haberlerine karşı düşmanca tutumunu ve siyasi karışıklıklara dair haber yapılmasını engelleme çabalarını gösterdi.

 

Rapora göre bu yıl, baskıcı devletler yüzünden 250'den çok gazetecinin hapiste olduğu üst üste beşinci yıl.

 

Yine raporda salgın esnasında devletlerin davaları ve ziyaretçileri engellediği ve cezaevlerinde artan sağlık risklerinin de göz ardı edildiği belirtildi. Bu nedenle en az 2 gazetecinin gözetim altındayken hastalık bulaşması sonucu öldüğünü aktardı.

 

Gazeteci hapsetmede Türkiye’yi herhangi bir suçtan dolayı hüküm giymemiş gazetecileri hapiste tutan Mısır ile Suudi Arabistan takip etti. Hapisteki gazetecilerin sayısının önemli ölçüde arttığı ülkeler arasında uzun dönem başkanlık yapan liderlerinin şüpheli biçimde yeniden seçilmesine karşı ayaklanan Belarus ve siyasi karışıklıkların silahlı çatışmaya dönüştüğü Etiyopya da bulunuyor.

 

Raporun Türkiye kısmında ise CPJ, hapisteki gazetecilerin tamamının devlete karşı işlenen suçlar kategorisine dahil olduğunu yazdı. Türkiye’de hapistekilerin sayısının 2016’daki darbe girişiminin ardından ilk kez düşüşe geçtiğini aktardı.

 

CPJ bu yıl Türkiye hapishanelerinde 37 gazeteci olduğunu tespit etti. Buna rağmen gazetecileri ve avukatlarınının tutuklamaya devam ettiğini ifade etti.

 

Covid-19 nedeniyle mahkemelerin faaliyetleri üç aylığına ertelendi hatılatan CPJ bu durumun hapiste olanlar için daha uzun süre tutukluluk ve tutuksuz yargılanmayı bekleyenler için daha çok kaygı sebebi olduğunu aktardı.