Muğla’da tatil yapmak ayrıcalıktır…

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın destekleriyle Kültür Sanat Muhabirleri Derneği tarafından organize edilen Medya Kültür Sanat ve Turizm Buluşmalarının üçüncüsü Muğla’nın Ortaca ilçesi Dalyan bölgesinde gerçekleştirildi. AK Parti Muğla Milletvekili Yelda Erol Gökcan “Muğla’da tatil yapmak ayrıcalıktır” dedi.  

Muğla’da tatil yapmak ayrıcalıktır…

Etkinliğin açılış toplantısına AK Parti Muğla Milletvekili Yelda Erol Gökcan, Kültür ve Turizm Bakanlığı Telif Hakları Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Sanem Arıkan, Ortaca Belediye Başkanı Alim Uzundemir, Dalyan Su Ürünleri Kooperatif Başkanı Arif Yalılı, Dalyan Otelciler Birliği Başkanı Ali Mürşit Yağmur, Dijital Medya ve Yayıncılar Derneği Başkanı Serap Ülkü Özdemir ile ülkemizin değişik illerinden gelen gazeteciler katıldı.

MUĞLA’DA TATİL YAPMAK AYRICALIKTIR

AK Parti Muğla Milletvekili Yelda Erol Gökcan, “Muğla ile ne kadar övünsek azdır. Muğla’da bin 140 kilometre kıyı şeridine sahibiz. Yüzde 68’imiz ormanlarla kaplı. Turkuaz rengi denizimizin güzelliklerini ise anlata anlata bitiremiyoruz. 450’ye yakın Mavi Bayraklı denizlerimiz var. Her geçen gün sayıları artmakta. İngilizler tatillerine büyük önem verir bunun için Antalya yerine Fethiye’yi tercih eder. Sözün kısası Muğla’da tatil yapmak ayrıcalıktır. Ortaca bulunduğu yer itibariyle önemli bir lokasyona sahiptir. Sahili ile çok önemli bir yerdir. Hem caretta carettaların ürediği sahili, bakımının yapıldığı bir merkeze sahiptir. Dalyan kefali, havyar ve mavi yengecin lezzeti ile adını duyuran bir yerdir. Tarihi ve doğal güzelliklerine gezi programlarında bire bir şahit olacaksınız. Bu kadar güzelliklere sahip Ortaca’nın turizmden hak ettiği payı almasını istiyoruz. Sizlerin aracılığıyla daha çok kesimlere ulaşacağımıza inanıyorum. Amacımız turizmde sahip olduğumuz yelpazeyi genişletmek. Muğla’nın kalkınması ve turizmin canlanması adına bu tür programlar büyük öneme sahip. Bu anlamda medyaya büyük iş düşüyor. Geldiğiniz için hepinize çok teşekkür ediyorum” dedi. 

 

DALYAN TURİZM CENNETİ AMA HAK ETTİĞİ PAYI ALMIYOR

Ortaca Belediye Başkanı Alim Uzundemir, “2,5 yıldır pandemi nedeniyle dünya genelinde büyük bir sıkıntı yaşanıyor. En çok etkilenen sektörler arasında turizm yer almaktadır. İnşallah bunların gerekli kurumlar ve ilgililer tarafından telafi edileceğini düşünüyorum. Dalyan’da deniz, kültür, tarih ve hiçbir yerde olmayan deltamız var. Buradaki güzelliklerin gazeteci arkadaşlarımız tarafından tanıtılması hem bölgemiz hem de turizmimiz açısından büyük önem taşımaktadır. Ortaca Dalyan turizm cenneti ama bu sektörden hak ettiği payı aldığını düşünmüyorum. Tanıtım konusunda bazı eksiklerimiz olduğunu düşünüyorum. Bunları sizin sayenizde aşacağız. Sizlere ev sahipliği yapmaktan dolayı büyük mutluluk duyuyorum” diye konuştu.

ARIKAN, “MUĞLA ÜST SIRALARDA YER ALIYOR”

Kültür ve Turizm Bakanlığı Telif Hakları Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Sanem Arıkan, “Muğla’nın gelini olduğum için kendimi ev sahibi hissediyorum. Ortaca Dalyan’a gelir gelmez ben de çok etkilendim. Muğla güneş, deniz, kum turizmde her zaman üst sıralarda yer alıyor. Tüm destinasyonların ve Dalyan’ın ön plana çıkması adına hepimize görevler düşüyor. Bakanlık olarak her zaman yatırımcıların ve turizmcilerin yanındayız. Turizm açısından tüm özellikleri barından, muhteşem bir yerdeyiz. İnşallah bunları gazeteci arkadaşlarımızla tüm ülkemize duyuracağız” şeklinde konuştu.

TURİZMİ 81 VİLAYETE YAYMA HEDEFİNDE BİR NEFERİZ

Açılış konuşmasını yapan Kültür Sanat Muhabirleri Derneği Başkanı İbrahim Gökdemir, “Derneğimiz 2013 yılında Ankara merkezli olarak kurulmuştur. Ülkemizin sayısız turizm değerlerini tanıtmak adına Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın destekleriyle birçok etkinliğe imza attık. 2017 yılında yine Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın katkılarıyla başlatmış olduğumuz Kültür Sanat Buluşmaları, 2020-2021 yıllarında tanımı daha da genişletilerek; Medya Kültür Sanat ve Turizm Buluşmaları adını almıştır. 2020 yılında Ankara, İstanbul, Erzurum, Antalya; 2021 yılında Nevşehir, Aydın, Hatay, Diyarbakır ve Trabzon illerinde gerçekleştirdiğimiz Medya Kültür Sanat ve Turizm Buluşmaları projemizin üçüncüsünün açılışını Konya’da gerçekleştirdik. Adana ile devam ettik. Bugün de ülkemizin deniz, kum ve güneş turizminin yanı sıra doğal güzellikleriyle göz dolduran Muğla’dayız. Fethiye, Marmaris ve Bodrum gibi önemli turizm merkezlerini bulunduran Muğla’nın, caretta carettaların uğrak yeri olan Ortaca Dalyan’dayız. İki gün boyunca Anadolu’nun çeşitli illerinden gelen gazeteci meslektaşlarımıza Ortaca, Dalyan ve Köyceğiz’in tüm güzelliklerini tanıtacağız. Bu yıl programımızı 1-2-3 Temmuz tarihlerinde Kastamonu’ya düzenleyeceğimiz gezi ile tamamlayacağız. Projemizde amacımız keşfedilmeyi bekleyen tarihi ve kültürel değerlerimizi, kültür sanat muhabirleri vasıtasıyla bizzat yerinde görüp; medya yoluyla ülkemizin dört bir yanına bu güzellikleri duyurmaktadır. Kültür ve Turizm Bakanımız Sayın Mehmet Nuri Ersoy ve Bakan Yardımcımız Sayın Özgül Özkan Yavuz projemizi yakından takip etmektedir. Medya Kültür Sanat ve Turizm Buluşmaları, Kültür ve Turizm Bakanlığımızın da önemle üzerinde durduğu iç turizme katkı sağlamaktadır. İç turizmin 81 ile yayılmasında önemli bir çalışma olarak görülmektedir” dedi.

ÖZDEMİR, “MEMLEKETİMİ TANITMAK AYRI BİR MUTLULUK”

Dijital Medya ve Yayıncılar Derneği Başkanı Serap Ülkü Özdemir konuşmasında, “Ülkemizin dört bir yanından gelen meslektaşlarımıza çok teşekkür ediyorum. Burada olmak çok güzel. Birçok ili gezdik ama kendi memleketimi tanıtmak ayrı bir mutluluk. Güzel bir proje. Pandemi sürecinde hepimiz mutsuzduk. Buna rağmen Ortaca Dalyan’da huzur var. Ortaca Belediye Başkanımız Alim Uzundemir her zaman bizim yanımızda. Sayın vekilimiz de bizi yalnız bırakmadı. Gezi programı kapsamında da birçok sürpriz sizleri bekliyor” ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından AK Parti Muğla Milletvekili Yelda Erol Gökcan, Kültür ve Turizm Bakanlığı Telif Hakları Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Sanem Arıkan’a teşekkür plaketi takdim etti.

GAZETECİLER DALYAN'A HAYRAN KALDI

Etkinliğin ikinci gününde Anadolu'nun çeşitli illerinden gelen yerel ve yaygın medya mensupları Ortaca Dalyan, iztuzu, köyceğiz sultaniye kaplıcalarını yerinde inceleme fırsatı buldu. gazeteciler Sultaniye kaplıcalarında çamur banyosu deneyimide yaptı.