Yahnici: 1290-1354 yıllarında Ankara tek başına bir devletti…

Başkent Ankara Meclisi tarafından Kültür ve Turizm Bakanlığı katkılarıyla, Ankara Ticaret Odası, Ankara Sanayi Odası, Ankara Kent Konseyi ve Ankara Kulübü Derneği destekleriyle yürütülen “Bir Zamanlar Ankara-Sözlü Tarih Çalışması” Projesinin çekimleri Ankara sevdalısı 21. Dönem Ankara Milletvekili Şevket Bülent Yahnici ile başladı.

Yahnici: 1290-1354 yıllarında Ankara tek başına bir devletti…

64 yıl Ankara’yı Ahiler yönetti

Başkent Ankara Meclisi tarafından Kültür ve Turizm Bakanlığı katkılarıyla, Ankara Ticaret Odası, Ankara Sanayi Odası, Ankara Kent Konseyi ve Ankara Kulübü Derneği destekleriyle yürütülen “Bir Zamanlar Ankara-Sözlü Tarih Çalışması” Projesinin çekimlerine Ankara sevdalısı 21. Dönem Ankara Milletvekili Şevket Bülent Yahnici ile başladı.

ANKARA OSMANLI DEVLETİNE KENDİLİĞİNDEN BAĞLANMIŞTIR

Yahnici tarafından Ankara’nın dünü ve bugünü kameralar önünde dile getirildi. Ankara’nın Ahi şehri olduğuna vurgu yapan Yahnici 1290-1354 yılları arasında Ankara’nın hiçbir devletin yönetiminde olmadan meslek locaları tarafından seçilen Ahi Reisleri tarafından yönetildiğini dile getirdi. Yahnici “Ahi Hüsameddin Efendi, Ahi Şerafettin Efendi ve Ahi Hüseyin Efendi 64 yıl boyunca Ankara’yı hiçbir yere bağlı olmadan yönetmişlerdir. 1354 yılında Ankara Osmanlı Devletine kendiliğinden bağlanmıştır. Bu dönem her ne kadar adı konulmamış olsa da demokratik bir cumhuriyet yönetimidir” dedi.

Başkentimiz Ankara’nın bu özelliğinin pek çok kişi tarafından bilinmediğine dikkat çeken Yahnici “Batı toplumlarında bu şekilde bir yönetim o dönemde olsaydı defalarca kitaplar yazılıp ilk demokrasi ilk cumhuriyet diye her türlü reklamı yapılırdı. Bu durumun gençlere anlatılması ve araştırmacılar tarafından araştırılması gerekmektedir” dedi.

SANEM ARIKAN: YAHNİCİNİN SÖZLERİ HEPİMİZİ ETKİLEDİ

“Bir Zamanlar Ankara-Sözlü Tarih Çalışması” Projesi koordinatörü Sanem Arıkan Şevket Bülent Yahnici’nin verdiği bilgilerin kendilerini çok etkilediğini belirtirken, Ankara tarihinin derinliklerine yeniden ışık tutulması gerektiğini kaydetti. Yahnici’nin  projeleri için yaptığı açıklamaların tamamının kayıt altına alındığına dikkat çeken Arıkan 64 yıl boyunca Ahiler tarafından yönetilen ve hiçbir devletin himayesinde olmayan Ankara’nın bu özelliğinin mutlak surette bir belgesel haline getirilerek Dünya kamuoyuna anlatılması gerektiğini ifade etti.

Arıkan “Bir Zamanlar Ankara-Sözlü Tarih Çalışması” Projesi kapsamında yapacakları belgesellerin Ankara’nın tarihine çok önemli kazanımlar sağlayacağına inandığını da sözlerine ekledi.