Minik okurlar arkeoloji ile tanışıyor

Kültür ve Turizm Bakanlığı, ilkokul düzeyindeki çocuklar üzerinde kültür varlığı kaçakçılığının önlenmesine yönelik bilinç oluşturmak amacı ile “Biri Arkeolog mu dedi?” adlı resimli hikaye kitabını hazırladı.

Minik okurlar arkeoloji ile tanışıyor

ANKARA (İGFA) - “Biri Arkeolog mu dedi?” adlı resimli hikâye kitabını hazırlayan Kültür ve Turizm Bakanlığı, arkeolojiye meraklı bir kız çocuğunun yaşadığı maceraları minik okurlara anlatıyor. 

Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü Kaçakçılık Dairesi Başkanlığı'nca hazırlanan hikâyenin kahramanı Defne, şahit olduğu bir kaçak kazı olayı sonrasında arkadaşlarıyla birlikte kültür varlıklarını korumanın önemini keşfediyor. Sefa Ceran Öztürk’ün kaleme aldığı, Bengi Gençer’in resimlendirdiği hikâye kitabında kültür varlıkları, kazı, keyifli sohbetler, kültür varlığı kaçakçıları, jandarma, müze bu heyecanlı öykünün parçalarını oluşturuyor.

Müzelerde gerçekleştirilen eğitim faaliyetlerinde kullanılacak olan kitabın elektronik versiyonuna tüm çocukların kolaylıkla ulaşabileceğini duyuran bakanlık, kitaba Bakanlığın “e-kitabım” mobil uygulaması ile Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü'nün internet sitesinde de ulaşılabileceğini bildirdi.