Göreme'den gittiler!

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın destekleriyle Kültür  Sanat Muhabirleri Derneği tarafından bu yıl ikincisi düzenlenen “Medya, Kültür, Sanat ve Turizm Buluşmaları” etkinliği 1985 yılından beri UNESCO Dünya Miras Listesi’nde yer alan eşsiz doğanın adresi Kapadokya’nın merkezi Nevşehir’den start aldı. Türkiye'nin çeşitli illerinden gelen gazeteciler, Göreme, Avanos, Hacıbektaş ve Ürgüp'te tarih ve kültür gezisi yaptı.

Göreme'den gittiler!

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın destekleriyle Kültür  Sanat Muhabirleri Derneği tarafından bu yıl ikincisi düzenlenen “Medya, Kültür, Sanat ve Turizm Buluşmaları” etkinliği 1985 yılından beri UNESCO Dünya Miras Listesi’nde yer alan eşsiz doğanın adresi Kapadokya’nın merkezi Nevşehir’de gerçekleştirdi. Göreme Belediyesi’nin ev sahipliğinde gerçekleştirilen programa Türkiye’nin çeşitli illerinden gelen çok sayıda gazeteci katıldı. Göreme isminin beldeyi gezmeye bir kaç günün yetersiz olacağından Göremeden gidildiğinden geldiğini söyleyen Belediye Başkanı Ömer Eren beldeyi gezenlere "Göreme'den gittiler" diyerek espiri yaptıklarını da dile getirdi. 

Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Özgül Özkan Yavuz, etkinliğe video konferans yoluyla katılarak çevrimiçi bir konuşma yaptı. Yavuz, ‘Turizmi 81 vilayete yayma’ ve ‘Ülkemizin eşsiz kültürel mirasını milletimize hakkıyla tanıtma’ hedefiyle hazırlanan “Medya, Kültür, Sanat ve Turizm Buluşmaları” projesine ve benzer projelere Bakanlık olarak destek olmaktan bir hayli mutlu olduklarını belirtti.
“2020’Yİ YÜZDE 69 DARALMA İLE KAPATTIK DÜNYA İSE YÜZDE 88’LE KAPATTI”

Türkiye’nin turizmde 2023 yılı hedeflerine ulaşmak için kültür, sanat ve turizm alanlarında yoğun çalışmalar yürütüldüğünü aktaran Yavuz, “Güzel ülkemizin her köşesinde önemli projeleri birer birer hayata geçiriyoruz. Sorumlu olduğumuz kültür, sanat ve turizm sektörlerinin gelişmesi için birçok esere imza atıyoruz ve sektör temsilcilerinin çok çeşitli projelerine destek veriyoruz” dedi.

Pandemiden önceki ve sonraki turizm verileriyle ilgili bilgi veren Yavuz şunları kaydetti:  “2019’da turizm gelirinde tüm zamanların rekorunu kırmış; ülke olarak 51,7 milyon ziyaretçi ile 34,5 milyar dolar turizm gelirine ulaşmıştık. 2020’de ortaya çıkan Kovid-19 sebebiyle turizm ve seyahat sektöründe gerçekleşen küresel daralmadan ülke olarak biz de etkilendik. Küresel turizm gelirleri geçen yıl yüzde 88 daraldı. İspanya, Yunanistan gibi rakip ülkeler geçen yılı yüzde 80’lik bir daralma ile kapatırken biz yüzde 69 daralma sonucunda geçen yılı yaklaşık 16 milyon ziyaretçi ve 12,1 milyar dolar gelirle kapatmayı başardık.”

BU YIL HEDEF 30 MİLYON
2021 yılındaki turist hedeflerini açıklayan Yavuz, “İnşallah bu yıl Sağlık Bakanlığı’mızca gerçekleştirilen aşılama çalışmaları ve Güvenli Turizm Sertifikası Programımız ile daha iyi rakamlara ulaşacağımıza inanıyoruz. Bu sene 30 milyon yabancı turist hedefine ulaşmak için Bakanlık olarak ilgili kurum ve kuruluşlarımız ve sektörle çalışmalarımıza devam ediyoruz” diye konuştu.

GÖREME’NİN 100 YILLIK SORUNU ÇÖZÜLÜYOR
Göreme Belediye Başkanı Ömer Eren, Anadolu’nun çeşitli illerinden gelen basın mensuplarına ev sahipliği yapmaktan büyük memnuniyet duyduğunu kaydetti. Eren, yerel yönetim olarak Göreme’de tarihi ve kültürel değerleri korumak için yapılan çalışmalarla ilgili gazetecilere bilgi verdi. Göreme’nin altyapı sorunlarıyla ilgili büyük bir proje başlattıklarını açıklayan Eren, dünyaca ünlü turistik merkezdeki 100 yıllık altyapı sorununu kısa sürede çözeceklerini söyledi.
DİZİ,FİLM, BELGESELCİLERİN VE REKLAMCILARIN DA TERCİHİ HALİNE GELDİ
Nevşehir İl Kültür ve Turizm Müdürü Cengiz Ekici, Türkiye’nin turizm cenneti Nevşehir’in tarihi ve kültürel değerleriyle ilgili bir sunum yaptı. Ekici, Nevşehir’de dört mevsim turizmin yapılabildiğini, özellikle kültür turizminin yanı sıra inanç, termal turizmi ve çeşitli doğa sporlarıyla bölgenin ilgi odağı haline geldiğini söyledi. Ekici, bölgedeki tarihi noktaları turizme kazandırmak için yoğun şekilde çalıştıklarının bilgisini verdi. Kapadokya’nın aynı zamanda doğal bir film platosu olduğunu, bölgede çekilen yerli ve yabancı sinema filmi ile dizilerin turizme büyük katkı sunduğunu ifade eden Ekici, son 5 yılda bölgede 764 adet çekim yapıldığını kaydetti.    
2,5 MİLYON TURİST ZİYARET EDİYOR
Kapadokya’ya dünyanın 215 ülkesinden her yıl ziyaretçi geldiği bilgisini veren Ekici şöyle devam etti: “Her yıl ortalama 2,5 milyonun üzerinde turist bölgemizi ziyaret etmekte, turizmin en iyi olduğu dönem diyebileceğimiz 2019 yılında 4 milyon bir ziyaretçi aldık. Maalesef dünyayı etkisi altına alan pandemi sürecinde 2020’de 1 milyona yakın bir ziyaretçi aldık. Bu senede ilk üç ayda 200 bin civarında turist bölgemizi ziyaret etti.” 


BİRDEN ÇOK ETKİNLİK YAPILABİLİYOR
Kültür ve Turizm Bakanlığı Daire Başkanı, aynı zamanda Başkent Ankara Meclisi Başkan Yardımcısı Sanem Arıkan, Kapadokya’ya sürekli geldiğini ve her gelişinde farklı bir şey keşfettiğini kaydetti. Arıkan, güzel atların ülkesi olarak anılan,  peribacaları ve yer altı yerleşim yeri başta olmak üzere pek çok değeri içinde barındıran Kapadokya’da balon turu başta olmak üzere çeşitli etkinliklerin aynı anda yapılabildiğini vurguladı.


MEDYA, KÜLTÜR SANAT VE TURİZM BULUŞMALARI YOLUNA DEVAM EDİYOR...
Kültür Sanat Muhabirleri Derneği Başkanı İbrahim Gökdemir ise bu yıl ikincisi yapılan “Medya, Kültür, Sanat ve Turizm Buluşmaları”nı Türkiye’nin turizm cenneti Kapadokya’dan başlatmanın mutluluğunu yaşadıklarını söyledi. Gökdemir, yurdun çeşitli noktalarından gelen gazetecilerin Kapadokya’da tarihi ve kültürel değerleri yerinde inceleme fırsatı yakaladıklarını kaydetti. Gökdemir, projeye destek olan Kültür ve Turizm Bakanlığına, etkinliğe ev sahipliği yapan Göreme Belediyesi’ne ve ulaşım sponsoru olan Pursaklar Belediyesi’ne teşekkür etti. Gökdemir, Ramazan ayının ardından etkinliğin Aydın, Diyarbakır, Hatay ve Trabzon illerinde devam edeceğini dile getirdi.