Modern Sanat & Son Gönderiler https://modernsanat.org/rss/latest-posts Modern Sanat & Son Gönderiler tr 2022 Designed and Developed by <a href="https://istanbulwebtasarim.pro" title="İstanbul Web Tasarım Ajansı" style="color: lightgrey" >İstanbul Web Tasarım</a> Diyetisyen Burcu Üstad 2022'nin en iyi diyetisyeni seçildi! https://modernsanat.org/diyetisyen-burcu-ustad-2022nin-en-iyi-diyetisyeni-secildi https://modernsanat.org/diyetisyen-burcu-ustad-2022nin-en-iyi-diyetisyeni-secildi Her sene Medica Derma şirketi tarafından verilen, yılın en iyi diyetisyeni ve yılın en iyi bölgesel zayıflama uzmanı olarak ayrı ayrı 2 farklı ödülün sahibi belli oldu! Diyetisyen Burcu Üstad, 2022 yılında danışanlarına gösterdiği ilgi, özen ve efordan ötürü iki ayrı ödüle ayrı ayrı layık görüldü.

Maltepe Diyetisyen Burcu Üstad ödül aldı

9 Ocak 2023 tarihinde ölçümü yapılan istatistiklere göre, danışanlarından en çok olumlu bildirim ve pozitif yorum alan Diyetisyen ve bölgesel zayıflama uzmanı belirlendi. 2 ödülün sahibi olan Dyt Burcu Üstad'a ayrı ayrı 2 plaket şeklinde ödülleri takdim edildi. Hem Maltepe ilçesinde, hem de Kartal ilçesinde danışanlarına bakan, 2 ayrı klinikte 2 ayrı bölümde ödül kazanan Burcu Üstad, ödüllerini Maltepe'de aldı.

Medica Derma Ödülleri kimlere veriliyor? 

Medica Derma şirketinin ödüllleri, kendi diyetisyenleri arasında yaptıkları bir istatistiksel ölçüme dayalı olarak veriliyor. Bu ölçümlere göre danışanlarından en çok pozitif geri bildirim alan, en iyi hizmeti veren ve danışanların en memnun kaldığı diyetisyenler belirleniyor. Bu ölçümler yılın her ayı yapılarak, o ayın en iyi diyetisyeni ve bölgesel zayıflama uzmanı seçiliyor. Bir yılın sonunda en çok olumlu geri dönüş alan çalışanlar, plaket ile ödüllendiriliyor.

Medica Derma, bünyesinde cilt bakımı, lazer epilasyon, derma shine, doktor işlemleri, bölgesel zayıflama ve diyetisyenlik hizmeti gibi bir çok hizmeti bulunduruyor. 20 yılı aşkın süredir 16 şube ile hizmet veren Medica Derma şirketi, İstanbul'un en gözde bakım şirketlerinden birisi. Bünyesinde yüzlerce çalışanı olan bu şirkette ayrı ayrı bölümlere ödüller veriliyor. Verilen bu ödüller o bölümde yılın en iyi performansını gösteren kişilere özel olarak takdim ediliyor.

Bu sene yapılan raporlamalarda yılın en iyi diyetisyeni ve yılın en iyi bölgesel zayıflama uzmanı seçilen Dyt. Burcu Üstad, aynı anda 2 ödülü kazanan ilk diyetisyen.

Diyetisyen Burcu Üstad kimdir?

Diyetisyen Burcu Üstad, 2019 yılında İstanbul Medipol Üniversite'sinden mezun oldu. Çift anadal programı ile hem Beslenme ve Diyetetik bölümünü, hep Psikolojik Danışmanlık bölümünü ayrı ayrı onur derecesi ile bitirdi. Bölümünde en iyi performansı gösterdiği için onur derecesi ile mezun olan Burcu Üstad, şuan Maltepe Kardelen Tıp merkezinde ve Kartal MDR Polikliniğinde danışanlarını görüyor. 2 yıldan fazladır ayakta danışan kabul eden, bölgesel zayıflama, kilo verme ve ergen & çocuk beslenmesi konusunda uzmanlaşmış diyetisyen, tüm danışanlarına özenle hizmet veriyor.

Diyetisyenlik ve Psiklojik Danışmanlığın birbirinden ayrılmaması gereken şeyler olduğunun özellikle altını çizen Uzman Diyetisyen, danışanlarına bakarken mutlaka onların psikolojik durumlarını da değerlendirdiğini ve buna göre diyet listesi yazdığını söylüyor. "İnsanların psikolojik durumlarını anlamadan, onlara ezbere diyet listesi yazmıyorum. Herkesi anlayarak, psikolojik destek vererek sağlıklı listeler hazırlıyorum. Bu sayede danışanlarım kilo vereceğim diye strese girmiyor, diyet yaparken demoralize olmuyorlar." diye özellikle belirtiyor.

Maltepe Diyetisyen ve Kartal Diyetisyen hizmetine ihtiyacı olan kişiler, Uzman Diyetisyen Burcu Üstad'ın sitesine giderek buradan randevu alabilirler.

]]>
Wed, 11 Jan 2023 22:18:27 +0300 Modern Sanat
Vali Gül, Şehitkamildeki proje yatırımlarını inceledi https://modernsanat.org/vali-gul-sehitkamildeki-proje-yatirimlarini-inceledi https://modernsanat.org/vali-gul-sehitkamildeki-proje-yatirimlarini-inceledi Gaziantep Valisi Davut Gül, Şehitkamil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu nezaretinde ilçedeki proje yatırımlarını yerinde inceledi. Projelerin detaylarına ilişkin Vali Gül’ü bilgilendiren Başkan Fadıloğlu, projelerin en kısa sürede tamamlanması için yoğun bir şekilde çalıştıklarını vurguladı.


İhtiyaç ve talep doğrultusunda yapılan planlamalarla proje yatırımları gerçekleştiren Şehitkamil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu, Gaziantep’i, ‘yaşanabilir kentler’ sıralamasında üst sıralara taşıyacak çalışmalarını aralıksız sürdürüyor. Yapımı devam eden projeleri Gaziantep Valisi Davut Gül ile birlikte yerinde inceleyen Şehitkamil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu, projelerin detaylarıyla ilgili bilgi paylaşımında bulundu. Proje inceleme programına, Şehitkamil Belediye Başkan Yardımcıları Murat Özgüler ile Serkan Özatıcı katıldı.


15 Temmuz otopark ve ticari ünite kompleksi


İlk inceleme, Gaziantep Üniversitesi Çocuk Hastanesi karşısında yapımı devam eden 15 Temmuz Otopark ve Ticari Ünite Kompleksi’ne yapıldı. Kompleksin toplam 11 bin 200 metrekare arsa üzerine 2 katlı inşa edildiğini belirten Başkan Fadıloğlu, 15 Temmuz Otopark ve Ticari Ünite Kompleksi’nin, 19 bin metrekare kapalı alana sahip olacağını söyledi. Başkan Fadıloğlu, kompleks içerisinde; 27 adet dükkan, 920 araçlık kapalı otopark, elektrikli araç şarj istasyonu ve engelli otopark alanları bulunacağı bilgisini paylaştı.


Agro park


İkinci inceleme ise toplam 31 bin 700 metrekare alan üzerine yapılan AGRO PARK’ta yapıldı. Yapım çalışmalarının devam ettiği AGRO Park ile çocuklara; bölgeye ve Gaziantep’e özgü tarımsal ürünlerin nasıl yetiştiğini öğreterek daha bilinçli ve üretici bir toplum oluşturmayı hedeflediklerini kaydeden Başkan Rıdvan Fadıloğlu, bir tarım ürünleri konusunda farkındalık oluşturmayı amaçladıklarının altını çizdi. AGRO Park’ın kendi ekipleri tarafından planlandığını dile getiren Şehitkamil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu, park içerisinde; su değirmeni, yel değirmeni, su tulumbası, geçmiş dönemde kullanılan tarım aletlerinin de bulunacağını, iklim ve mevsim şartlarına uygun ürünler üretileceğinin bilgisini verdi. Başkan Rıdvan Fadıloğlu, 830 metrekarelik yenilebilir bitkilerle bostan alanları ve 12 bin 500 metrekare meyve bahçesi oluşturacaklarını söyledi.


Kuzeyşehir Ünite Merkezi


Son olarak yapım aşamasının sürdüğü Kuzeyşehir Ünite Merkezi incelendi. Önümüzdeki günlerde tamamlayarak vatandaşın kullanımına açmayı planladıklarını ifade eden Başkan Fadıloğlu, Kuzeyşehir Ünite Merkezi’nde vatandaşın birçok ihtiyacına tek merkezden cevap verileceğini anlattı. Kuzeyşehir Ünite Merkezi’nin toplam 5 bin 500 metrekare alana üzerine 2 katlı olarak yapıldığını söyleyen Başkan Rıdvan Fadıloğlu, ünite merkezi içerisinde pazar yeri, kütüphane, bay-bayan taziye evi, kurs merkezi, ticari dükkanlar ve 80 araçlık açık otopark bulunduğu bilgisini aktardı.

]]>
Tue, 01 Nov 2022 18:50:02 +0300 Modern Sanat
MDOB Madama Butterfly operasını sahneleyecek https://modernsanat.org/mdob-madama-butterfly-operasini-sahneleyecek https://modernsanat.org/mdob-madama-butterfly-operasini-sahneleyecek Mersin Devlet Opera ve Balesi (MDOB), Giacomo Puccini’nin Uzakdoğu motifleri ile süslediği dünyaca ünlü ’Madama Butterfly’ operasını, ’kukla opera’ versiyonu ile yeniden sahneye taşıyor.


MDOB’tan yapılan açıklamaya göre, önceki gösterimlerinde büyük ses getiren ve izleyici tarafından oldukça beğenilen ’Madama Butterfly’, 3 Kasım 2022 Perşembe günü saat 20:00’de opera sahnesinde izleyiciler ile yeniden buluşacak. Japonya’nın Nagasaki kentinde yaşayan genç bir geyşanın hayatını konu alan eser, 2 perde olara sahnelenecek.


Eserde yer alacak karakter ve koronun kullanacağı 40 adet kuklanın projesi aynı zamanda rejisörü olan Melih Öztürk’e ait. Koreografisi ise Berna Turhan İleri’nin. Orkestra Şefi Tulio Gagliardo Varas, Koro Şefi ise Anıl Aydın’nın olacağı eserin anlatıcılığını Yusuf Ziya Büyükaslan yapacak.


Oynatıcının vücudunun ön tarafına monte edilen, oynatıcı ile birlikte hareket eden büyük boy kuklalar ile gerçekleştirilecek olan kukla opera, Türkiye ve dünyada bu tip kukla tekniği ve tüm karakter ve koronun kukla olması ile bir ilk.

]]>
Tue, 01 Nov 2022 18:50:02 +0300 Modern Sanat
Üniversite öğrencileri Gümrük Müdürlüğüne ziyaret https://modernsanat.org/universite-ogrencileri-gumruk-mudurlugune-ziyaret https://modernsanat.org/universite-ogrencileri-gumruk-mudurlugune-ziyaret Gaziantep Üniversitesi (GAÜN) İslahiye Meslek Yüksekokulu Lojistik Bölümü öğrencileri tarafından İslahiye Gümrük Müdürlüğü ziyaret edildi.


İslahiye Meslek Yüksekokulu Yönetim ve Organizasyon Bölümü Lojistik Programı Öğr. Gör. Bilal Erdoğan koordinesinde düzenlenen ziyarette, öğrenciler İslahiye Gümrük Müdür Vekili Levent Ünal ve Müdür Yardımcısı Celal Altıntaş tarafından karşılandı. Gümrük sahasını gezen öğrencileri gümrük iş ve işlemleri hakkında bilgilendiren Müdür Yardımcısı Celal Altıntaş, gümrük hizmetlerinin ihracat ve ithalat yönünden ülke ekonomisine büyük katkı sağladığını belirterek, öğrencilerin sorularını yanıtladı. İslahiye Meslek Yüksekokulu Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Filiz Çopuroğlu, Lojistik Programı öğrencilerinin gümrük mevzuatının uygulamalarını yerinde görmeleri, gümrük sahasını tanımaları ve örnek gümrük olaylarının analizi ile ilgili yorumların incelenmesi açısından ziyaretin çok önemli olduğunu belirtti.


Dr. Öğr. Üyesi Çopuroğlu, ziyarette öğrencilere yardımcı olan Gümrük Müdür Vekili Levent Ünal, Müdür Yardımcısı Celal Altıntaş ve Öğr. Gör. Bilal Erdoğan’a teşekkür etti.

]]>
Tue, 01 Nov 2022 18:50:02 +0300 Modern Sanat
İnşaat kazısında bulunan gizemli lahit açıldı https://modernsanat.org/insaat-kazisinda-bulunan-gizemli-lahit-acildi https://modernsanat.org/insaat-kazisinda-bulunan-gizemli-lahit-acildi Bolu’da bir inşaatın kazı çalışmasında bulunan ve Roma dönemine ait olduğu değerlendirilen lahit, geniş güvenlik önlemi altında açıldı. Lahitten, aynı aileden oldukları değerlendirilen iki kişinin iskeletleri ve eşyaları çıktı.


Tepecik Mahallesi’nde 29 Ekim’de bahçe duvarının temeli için iş makinesiyle çalışma başlatıldı. Yaklaşık 2 metre kazılan alanda iş makinesinin sert bir maddeye çarpması üzerine çalışma durduruldu. Sert kayanın çevresini kazan operatör, iş makinesinin çarptığı sert maddenin lahit olduğunu fark etti.


Durumun bildirilmesi üzerine olay yerine Müze Müdürlüğü ekipleri geldi. Ekiplerin incelemesinde lahidin Roma dönemine ait olduğu belirlendi. Vinç yardımıyla bulunduğu yerden çıkarılan lahit, incelenmek üzere Müze Müdürlüğü bahçesine götürüldü.


Lahdin mühürlü olan kapağının açılması için alınan izinle birlikte sabah saatlerinde Müze Müdürlüğü ekipleri çalışma başlattı. İl Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerinin de hazır bulunduğu müze bahçesinde, lahdin mühürleri kesildi. Vinç yardımıyla kapağı kaldırılan lahdin içindeki su, görevliler tarafından kontrollü şekilde boşaltıldı. Suyun boşaltılmasının ardından lahdin içine giren ekipler, aynı aileye ait olduğu değerlendirilen iki iskeletle karşılaştı. Kalan parçalar lahitten çıkarılarak, incelenmek üzere koruma altına alındı. Lahdin içerisinde incelemelerin devam edeceği öğrenildi.


Öte yandan, lahdin açılması çalışmaları sırasında çevredeki vatandaşlar meraklı gözlerle izledi.

]]>
Tue, 01 Nov 2022 18:50:01 +0300 Modern Sanat
Meserretçioğlu: Kültürel sanat mirasımızı dünyaya taşıyabiliriz https://modernsanat.org/meserretcioglu-kulturel-sanat-mirasimizi-dunyaya-tasiyabiliriz https://modernsanat.org/meserretcioglu-kulturel-sanat-mirasimizi-dunyaya-tasiyabiliriz Bu yıl 26’ıncısı düzenlenen İstanbul Tiyatro Festivali’ne katılan Meserretçioğlu Yatırım Grubu Yönetim Kurulu Başkanlığı Murathan Meserretçioğlu, "Binlerce yıllık kültürel mirasımızı birleştirebilirsek sahip olduğumuz o güçlü sanat kültürünü dünyaya taşıyabiliriz” dedi.


Yaklaşık bir ay boyunca sürecek olan 26. İstanbul Tiyatro Festivali açılış oyunu sanatseverlerin ve İstanbulluların ilgisiyle karşılandı.


Maximum UNIQ Hall’da sahnelenen Kibarlık Budalası Remix oyunuyla başladı. Kapalı gişe oynayan oyuna sanatseverlerin ilgisi büyüktü. Cemiyetin ünlü simalarının da bulunduğu açılış oyunu prömiyerinde Koç Ailesi ile akraba olan Meserretçioğlu Ailesi üyelerinden isimler de yer aldı.


Yönetmenler M.Caner Alper ve Mehmet Binay’ın ilk tiyatro oyunu olarak sergilenen Kibarlık Budalası Remix, izleyenler tarafından büyük ölçüde olumlu not aldı.


Oyun çıkışında soruları cevaplayan İşadamı Murathan Meserretçioğlu, bu yılki sanat organizasyonlarının önemine dikkat çekerek, “İstanbul’un dünyanın önde gelen sanat merkezlerinden biri olması yolunda önemli çalışmalara ve girişimlere tanıklık ediyoruz. Bu yıl 26.sı düzenlenen İstanbul Tiyatro Festivali’nde bu hissiyatı alıyorsunuz. İlgi çok güzel ve aldığım duyumlar devamının da bu şekilde olacağı yönünde. Eğer bu destek bu şekilde devam eder ve İstanbulluların sanata olan bakış açısını ve yakınlığını ortaya çıkartabilir ve binlerce yıllık kültürel mirasımızı da bununla birleştirebilirsek sahip olduğumuz o güçlü sanat kültürünü dünyaya taşıyabiliriz” dedi.


Oyuna ilişkin görüşlerinin sorulması üzerine Burcu Meserretçioğlu ise “Günümüze uyarlanmış çok güzel bir oyun izledik. Oyunda içeriğe ve verilmek istenen mesaja yönelik her geçen dakika anlam seviyesi yükseldi ve keyifli hale geldi. Finalde herkes mesajı aldı. Emeği geçenleri tebrik ediyorum.” ifadelerine yer verdi.

]]>
Tue, 01 Nov 2022 18:50:01 +0300 Modern Sanat
Geleceğin tiyatrocuları için başvurular başladı https://modernsanat.org/gelecegin-tiyatroculari-icin-basvurular-basladi https://modernsanat.org/gelecegin-tiyatroculari-icin-basvurular-basladi İzmit Belediyesi Sanat Akademisi Tiyatro Bölümü 2022-2023 sezonu için başvurular başladı.


Geleceğin dansçılarını, tiyatrocularını, müzisyenlerini yetiştirmeye devam eden İzmit Belediyesi Sanat Akademisi, 2022-2023 sezonuna başlıyor. Sanat Akademisi Tiyatro Bölümü için başvurular başlarken adaylar başvurularını 18 Kasım tarihine kadar Mehmet Ali Paşa Mahallesi Yalınkaya Sokakta bulunan Sanat Akademisi’ne vesikalık fotoğraf ve kimlik fotoğraflarını teslim ederek yapabilecek. Başvuru sonrası adaylara eğitmenler tarafından belirlenen tiyatro eserlerinden monologlar verilerek sahnelemeleri istenecek. Tiyatro bölümü için seçmeler ise 27 Kasım tarihinde Sanat Akademisi Eğitim Sahnesinde gerçekleşecek. İzmit Belediyesi Sanat Akademisi, tüm tiyatro severleri Sanat Akademisi ailesine davet ediyor.

]]>
Tue, 01 Nov 2022 18:50:00 +0300 Modern Sanat
Çanakkale Savaşları Mobil Müzesi Vanda https://modernsanat.org/canakkale-savaslari-mobil-muzesi-vanda https://modernsanat.org/canakkale-savaslari-mobil-muzesi-vanda Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığınca yürütülen proje çerçevesinde Türkiye turuna çıkan "Çanakkale Savaşları Mobil Müze Tırı" Van’da ziyaretçileriyle buluştu.


"Al sancağın dalgalandığı her yerdir Çanakkale" temasıyla Türkiye’yi dolaşan mobil müze, Van Devlet Tiyatrosu bahçesinde konuşlandırıldı. Çanakkale Savaşları’ndan kalan objeler ile resim ve fotoğrafların bulunduğu, videoların gösterildiği ekranların yer aldığı müze, ziyaretçilerden ilgi gördü.


Müzeyi gezerek sergilenen obje ve resimleri inceleyen öğrencilere, görevliler tarafından bilgiler verildi.


Konuyla ilgili açıklamada bulunan Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı Mobil Müzesi Teknik Sorumlusu İsmail Aydın, Van’a üçüncü gelişleri olduğunu ifade ederek, “1 ve 2 Kasım tarihlerinde Van Devlet Tiyatrosu’nda 3, 4 ve 5 Kasım tarihlerinde ise Erciş’te görev alacağız. Bu üçüncü gelişimizde de yine çocuklarımız bizi coşkuyla karşıladılar. Baya ziyaretçimiz oldu ve hala gelenler de var. Müzemiz 7 vitrinden oluşuyor. Savaşın başlangıcından bitişine kadar olan süreci işliyoruz. Elbiseler, silahlar, havada çarpışan mermiler, kanlı üniforma ve kanlı mendilimiz var. Çocuklar çok güzel bir şekilde içeriyi gezip, çıkıyorlar” dedi.


Öğrenciler ise içeride çok heyecanlandıklarını ifade ederek, böyle bir imkanı sundukları için yetkililere teşekkür ettiler.

]]>
Tue, 01 Nov 2022 18:49:59 +0300 Modern Sanat
Büyükşehir Kültür Tırı hizmet için yollarda https://modernsanat.org/buyuksehir-kultur-tiri-hizmet-icin-yollarda https://modernsanat.org/buyuksehir-kultur-tiri-hizmet-icin-yollarda Muğla Büyükşehir Belediyesi’nin Kültür Hizmet Tırı etkinlik, konser ve festivalleri vatandaşların ayağına götürmeye devam ediyor.


2016 yılında Muğla yollarına çıkan Büyükşehir Belediyesi Kültür Hizmet Tırı mobil sahnesi ile farklı etkinlikleri Muğlalılarla buluşturuyor. Araç konser, etkinlik, festivaller için sahne kurulumuna gerek kalmadan mobil sahneye dönüşüyor. Birçok farklı etkinlik için kullanılabilen tırın 72 metrekare kullanım alanı bulunuyor.


2016 yılında katılan Kültür Hizmet Tırı ile etkinlikleri vatandaşların ayağına götüren Büyükşehir Belediyesi Kültür Hizmet Tırı en son Kötekli’de Üniversiteye Hoş geldin Manuş Baba konseri, 22. Uluslararası Hava Oyunları Festivali’nde sahne olarak kullanıldı.

]]>
Tue, 01 Nov 2022 18:49:59 +0300 Modern Sanat
El&Cezeri ve Hz. Nuh Peygamberin türbesinin bulunduğu külliye restore edilecek https://modernsanat.org/el-cezeri-ve-hz-nuh-peygamberin-turbesinin-bulundugu-kulliye-restore-edilecek https://modernsanat.org/el-cezeri-ve-hz-nuh-peygamberin-turbesinin-bulundugu-kulliye-restore-edilecek Şırnak’ın Cizre ilçesinde bulunan Hz. Nuh Peygamberin türbesi ve camisi ile sibernetik bilimin kurucusu İsmail Ebul-İz El Cezeri’nin türbesinin bulunduğu külliyenin restorasyonunu iş adamı Veysel Ürüm üstlendi.


Cizreli iş adamı Veysel Ürüm, Şırnak Valisi Osman Bilgin’in önerisi ile ilçede bulunan Hz. Nuh Peygamberin türbesi ve camisi ile sibernetik bilimin kurucusu İsmail Ebul-İz El Cezeri’nin türbesinin bulunduğu külliyenin restorasyonunu üstlendi. Vali Bilgin, beraberindeki daire müdürleri ve iş adamı Veysel Ürüm ile birlikte restorasyonun yapılacağı külliyeyi gezdi. Külliye içindeki ve çevresindeki yapılarla ilgili yetkililerden bilgi alan Bilgin, restorasyonun yapılacağı alanı yerinde inceledikten sonra çalışmaların en kısa sürede başlaması için restorasyonu yapacak olan mimar ile bilgi alışverişinde bulundu.


Cizre’nin inanç turizmi ve tarihi açısından en önemli olan noktalarından biri olan Hz. Nuh’un ve sibernetik bilimin kurucusu İsmail Ebul-İz El Cezeri’nin makamının bulunduğu külliye alanında olduklarını ifade eden Vali Bilgin, ”Buraya dışarıdan gelecek insanların ihtiyaçlarını karşılamaktan uzak bir alanda bulunuyoruz. Bu ne Hz. Nuh’un manevi huzuruna ne de tarihimizde, bilim dünyasında önemli eserleri bulunan El Cezeri’nin makamına ve aynı zamanda bizim için çok önemli olan burada bulunan camide ibadet eden insanların ibadet mantalitesi açısından yakışmayan yer burası. İnşallah burayı en güzel şekilde burayı restore edeceğiz” dedi.


Restorasyon işlerinden önce buranın rölöve, restorasyon hem de projelendirmesini yapacaklarını belirten Bilgin, ”Özellikle bu projelendirmeyi yaparken Cizre’mizin, yerelde burayla ilgilenen derneklere, ailelere, tarihi açıdan çalışması yapan arkadaşlarımızla birlikte çalışıp buranın geçmişine uygun, hem geçmişini hem de geleceğini yansıtabilecek mimari de bir alan oluşturacağız. Öncelikle bu yapacağımız çalışmaların tamamını aslen Cizreli olan ancak Van’da ikamet eden iş adamımız Veysel Ürüm, tüm bu çalışmaların finansmanını üstleniyor. Hatta ve hatta projelendirilmesinden yıkımına, yenilenmesine her türlü çalışmayı yapacak ve sürece de şimdi başlıyoruz” diye konuştu.


Veysel Ürüm ise Cizre’de böyle bir eseri restore edecekleri için çok mutlu olduklarını, yapıyı tarihi dokusu ile kazandıracaklarını ifade etti.

]]>
Tue, 01 Nov 2022 18:49:58 +0300 Modern Sanat
Çocuk olmak, büyükler tarafından küçümseniyor https://modernsanat.org/cocuk-olmak-buyukler-tarafindan-kucumseniyor https://modernsanat.org/cocuk-olmak-buyukler-tarafindan-kucumseniyor Çayırova Belediyesi’nin düzenlediği 3. Kitap günlerinde yazarlar Said Ercan ile Şermin Yaşar, okurlarıyla söyleşi ve imza gününde buluştu. Yoğun katılımın olduğu söyleşide ’Çocukluk ve Dijital medya okuryazarlığı neden önemli’ temalı konulara değinildi.


Çayırova Kitap günleri tüm hızıyla devam ediyor. Ziyaretçi akınına uğrayan kitap günlerinde Yazarlar Said Ercan ve Şermin Yaşar okurlarıyla buluştu. Çayırova Belediyesi 3. Kitap Günleri’nde yazar Şermin Yaşar söyleşi ve imza günü gerçekleştirdi. ’Çocukluk’ temalı söyleşisinde çocuk olmayı farklı bir gözle ele alan yazar, çocuk olmaya sıra dışı bir yorum getirdi. Çocukluğun insanın hayatına yön veren en berrak sokak olduğunu belirten yazar, çocuk olmanın büyükler tarafından küçümsenerek, "Bırak çocukluğu, çocuk olma, büyü artık" gibi laflarla zedelendiğini belirtti. Çocuk olmanın, hayal kurmanın ve çocuk kalabilmenin değerine vurgu yapan Şermin Yaşar, başarılı isimlerin yaptıkları güzel işler sonunda "Bu benim çocukluk hayalimdi" cümlesini masaya yatırdı. Salonu ağırlıklı olarak anne ve çocukların doldurduğu söyleşide yazarın konuşmaları büyük alkış topladı. Söyleşi sonrası yazar Şermin Yaşar katılımcıların sorularını cevaplayarak kitaplarını imzaladı.Said Ercan: Kontrol insanda olmalı


Hızla devam eden kitap günlerinde Yazar Said Ercan "Dijital medya okuryazarlığı neden önemli" konulu bir söyleşi gerçekleştirdi. Teknolojinin önemine değinen Ercan, doğru kullanım dışında yol açabileceği zararları ve bağımlılık konusuna değindi. Sosyal medya platformlarını görünen yönü dışında da ele alan Ercan, kontrolün insanda olması gerektiğinin altını çizdi. Hayatımıza teknoloji ile giren araçların uyku düzenimiz, hayal dünyamız, düşüncemiz ve kültürümüz üzerinde olumsuz etkiler bırakmaması yönünde tavsiyelerde bulunan Ercan, söyleşisini katılımcılardan gelen sorular ile tamamladı.

]]>
Tue, 01 Nov 2022 18:49:58 +0300 Modern Sanat
Körfez Belediye Başkanı Söğüt, BBP ilçe başkanı ile görüş alışverişinde bulundu https://modernsanat.org/korfez-belediye-baskani-sogut-bbp-ilce-baskani-ile-gorus-alisverisinde-bulundu https://modernsanat.org/korfez-belediye-baskani-sogut-bbp-ilce-baskani-ile-gorus-alisverisinde-bulundu BBP İlçe Başkanı Bayram Kurtaran ve yönetimiyle bir araya gelen Körfez Belediye Başkanı Şener Söğüt, karşılıklı görüş alışverişinde bulunarak, "Her gün gelişen ve güzelleşen bir ilçeyiz. İlçedeki ulaşım aksını her gün genişletirken, sosyal yaşam alanlarını da Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ile birlikte çoğaltıyoruz" dedi.


Körfez Belediye Başkanı Şener Söğüt, Büyük Birlik Partisi İlçe Başkanı Bayram Kurtaran ve yönetimini ziyaret etti. Başkan yardımcısı İbrahim Çırpan’ın da katıldığı ziyaret dolayısıyla teşekkür eden ilçe başkanı Bayram Kurtaran, "Başkanımıza ve ekibine teşekkür ediyorum. Bizler de görüyoruz ki Körfez için gerçekten 7/24 görevinin başında. Bizim ilettiğimiz konulara da hassasiyetle yaklaşıyor. Bu da Cumhur ittifakının ruhunun ne kadar sağlam olduğunun göstergesi" dedi.Körfez Belediye Başkanı Şener Söğüt de Cumhur İttifakının birlikteliğine vurgu yaparak, "Körfez’de de Türkiye genelinde yakalanan uyumunun en güzel örneklerinden birini görebiliyoruz. Bu anlamda ittifak ortaklarımıza ayrıca teşekkür etmek istiyorum. Biz de bu güçle Körfezimize en iyi şekilde hizmet etmek adına gecemizi gündüzümüze katarak ekibimizle birlikte çalışıyoruz. Amacımız Körfez’de her vatandaşımızın mutlu bir şekilde yaşayabileceği, güzel bir ilçe oluşturmak. Her gün gelişen ve güzelleşen bir ilçeyiz. Kent kuzeye doğru büyürken, bu doğrultuda da adımlar atıyoruz. İlçedeki ulaşım aksını her gün genişletirken, sosyal yaşam alanlarını da Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ile birlikte çoğaltıyoruz" dedi.

]]>
Tue, 01 Nov 2022 18:49:57 +0300 Modern Sanat
Doktor Cahit Yılmaz: Kütahya Çinili Çeşmesinin üzerindeki çiniler, gerçek orijinal çiniler değil https://modernsanat.org/doktor-cahit-yilmaz-kutahya-cinili-cesmesinin-uzerindeki-ciniler-gercek-orijinal-ciniler-degil https://modernsanat.org/doktor-cahit-yilmaz-kutahya-cinili-cesmesinin-uzerindeki-ciniler-gercek-orijinal-ciniler-degil Kartpostallara konu olmuş, Kütahya’nın simgesi haline gelmiş birkaç eserinden biri konumunda olan Kütahya Çinili Çeşmesi hakkında bir araştırma yapan Dr. Cahit Yılmaz, ”Kütahya Çinili Çeşme’nin üzerinde bulunan çiniler gerçek orijinal çiniler değildir” dedi.


Kütahya SSK Hastanesi’nin uzun yıllar başhekimlik yapan Dr. Cahit Yılmaz, Kütahya çini sanatı üzerine yaptığı araştırmalara ara vermeden devam ediyor. Yaptığı araştırmalarla Kütahya çinisinin bilinmeyenlerini gün ışığına çıkartan bu defa Kütahya Çinili çeşme üzerine bir araştırma yaptı. Çinili Çeşme’nin kesin olmamakla birlikte 2.Abdülhamid döneminde yapıldığını, Tapu Kadastro kayıtlarına göre çeşmenin ilk olarak Yıldız Sineması sokağı civarında konuşlandığını söyleyen Dr. Yılmaz, ”Çinili Çeşme, Yıldız Sineması sokağı civarından sonra belediye arka yan tarafına iki büyük kavak ağacı arasına taşınmıştır. Ardından Dönenler Cami karşısı, 30 Ağustos İlk Okulu yan köşesine taşınmıştır. Çeşmenin ilk orijinal çinileri, ilk taşınma esnasında kırıldığı veya kaybolduğu bilgileri vardır. Yapım yılına ve desenlerine göre çinilerin Hacı Hafız Mehmet Emin Efendi tarafından yapıldığı kesindir" ifadelerini kullandı."Desenler, Emin Efendi’nin desenleri"


Çeşmeye ait 1932 yılına ait bir fotoğraf bulunduğunu söyleyen Yılmaz:”Bu fotoğrafa göre çeşme ön yüzeyinde üç adet pano göze çarpar. Her panonun desen ve renkleri aynıdır. Tüm panoların alt kısımda bir vazodan çıkan çiçek ve motifler görülür. Vazo her panoda yer alır. Her pano bordür ile çevrilidir. Emin Efendi’ye ait bu motifleri tahmin etmek zor değildir. Yapılış dönemi ve Emin Efendi dönemi ile örtüşmektedir. Bu nedenle ilk çeşme Çinileri, Emin Efendi’ye ait olma ihtimali çok yüksektir. Orijinal çeşmedeki çinilerde altta Vazo, üstte, Rumi, karanfil, yaprak, penç, şakayık, lale ve kıvrık dal motifleri görülür. Çeşme üst üçgen alınlığı altında, izlerinden anlaşılacağı üzere çini ve kitabe bulunduğu anlaşılmaktadır” diye konuştu."Onarımda çiniler değişmiş"


Çeşmenin 125 yıllık tarihi bir geçmişinin bilindiğini ve 1952 yılında ciddi bir onarım geçirdiğini söyleyen Yılmaz:”Aslında bu onarım veya restorasyon değil tamamen çinilerin desen ve renklerinin değişmesidir. Yenilenen çiniler Öz Çini atölyesinde Hamza Üstünkaya’nın babası Mehmet Üstünkaya tarafından yapılmıştır. Aslında yenileme değil, orijinali ile ilgisi olmayan son çini motiflerinin orijinal motifleri ile benzerliği olmayan, yepyeni, farklı kendine has motiflerle bezeli bir çinili çeşmedir. Mehmet Emin Efendi çinili çeşmesi değil, Mehmet Üstünkaya çinili çeşmesidir. Mermer işçiliğinde değişim yoktur. Mermerler orijinaldir. Çiniler değişmiştir, Çiniler orijinal değildir. Renk ve motif tamamen farklıdır" şeklinde konuştu.

]]>
Tue, 01 Nov 2022 18:49:56 +0300 Modern Sanat
Toprak Işık çocukların söyleşi konuğu oldu https://modernsanat.org/toprak-isik-cocuklarin-soylesi-konugu-oldu https://modernsanat.org/toprak-isik-cocuklarin-soylesi-konugu-oldu Nilüfer’de öğrencilerle bir araya gelen yazar Toprak Işık, okuma alışkanlığının nasıl kazanılacağını anlattı.


Nilüfer Belediyesi’nin “Çocuklara Kitap Söyleşileri” etkinliği çocuklarla yazarları buluşturmaya devam ediyor. Nilüfer Belediyesi Kütüphane Müdürlüğü’nün organize ettiği etkinliğe bu kez yazar Toprak Işık konuk oldu.


Ortaokul öğrencilerinin katıldığı etkinlikte, kendilerine önceden dağıtılmış olan “Acaba Ne Olsam?” serisinden “Bilim Adamı” ve “Mühendis” kitaplarını okuyarak gelen öğrenciler, kitabın yazarı ile buluşarak merak ettikleri sorulara yanıt aradılar.


Toprak Işık, Nilüfer Belediyesi Uğur Mumcu Sahnesi’nde gerçekleşen etkinlikte öğrencilere okuma alışkanlığının önemini ve nasıl kazanılacağını anlattı.


Fethiye Ortaokulu, Akçalar Fahriye Sayarel Ortaokulu, Hasanağa Şehit Piyade Er Kadir Çavuşuoğlu Ortaokulu, Meral Muammer Ağım Ortaokulu öğrencilerinin katıldığı söyleşiye, Nilüfer Belediye Başkanı Turgay Erdem de konuk oldu.


Yazar ve aynı zamanda mühendis olan Toprak Işık kendi hayatından da örnekler verdiği söyleşide “Birçok milletten insanlarla karşılaştım. Teknoloji alanında ve genel gelişmişlik düzeyi bizden daha yüksek olan her millette fark ettiğim şey okuma oranlarının yüksek olması. Biz hep onlardan öğrenmeye çalışıyoruz. Kitap okumak aslında bağımlılıktır belki de dünyadaki tek yararlı bağımlılıktır. Okuma alışkanlığı genel olarak yetişkinlerden öğrenilir. Anne babası kitap okuyan çocukların okuma alışkanlığı kazanması daha kolaydır. Okuma alışkanlığı kazanmak için okumak istediğiniz kitapların listesini yapın. Kendinize bir okuma alanı ayırın. Bir okuma vakti belirleyin. Her yerde ve her zaman kitap okuyabilirsiniz. Otobüs beklerken, serviste giderken ayakta bile kitap okuyabilirsiniz, isterseniz bu alışkanlığı kazanabilirsiniz” dedi.


Söyleşi sonunda katılımından dolayı Toprak Işık’a teşekkür eden Nilüfer Belediye Başkanı Turgay Erdem de, çocukları okumaya teşvik etmek için kütüphanenin aynı adla organize ettiği yarışmaya atıfta bulunarak, her çocuğun bir yıl içinde, boyu kadar kitap okuması gerektiğini söyledi.


Çocukların meslek seçimine dair sorularını da yanıtlayan Toprak Işık, söyleşinin ardından kitaplarını imzaladı. Toprak Işık, etkinliğin ardından gezici kütüphaneyle beraber harekete geçerek, Doğanköy Ortaoku’nda yapılan bir başka söyleşide daha öğrencilerle buluştu.

]]>
Tue, 01 Nov 2022 18:49:56 +0300 Modern Sanat
Başkan Eroğludan birliktelik vurgusu https://modernsanat.org/baskan-erogludan-birliktelik-vurgusu https://modernsanat.org/baskan-erogludan-birliktelik-vurgusu Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, ülkemizde yaşayan farklı kültürlerin bir mozaiği oluşturduğunu ifade ederek, “Biz ortak değerlerle birbirine sıkı sıkıya bağlı bir milletiz" dedi.Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, Turhal Belediye Başkanı İlker Bekler ile birlikte Turhal Yavşan Cem Evi’ni ziyaret etti. Samimi bir havada geçen ziyarette vatandaşlarla sohbet eden Başkan Eroğlu, birlik beraberlik vurgusu yaptı. Atalarımızın bu topraklarda yüzyıllardır pek çok cendereyle karşı karşıya kaldığına dikkat çeken Başkan Eroğlu, “Güzel olanın başı beladan kurtulmaz derler ya; o yüzden bu aziz topraklar pek çok mücadeleler vermişiz. Tokat şehrimiz de bu güzel vatan içerisinde birçok güzelliğin membaıdır. Arşivlerde adı ‘Darunnasır’ yani yardım edenler diyarı olarak da geçer. Evliya Çelebi’nin Seyahatnamesinde ifade ettiği garip dostu bir şehirdir. Hacı Bektaşi Veli’nin ifadesi ile de bu toprak bir alimler, fazıllar yurdudur. Tokat, yardımsever insanların yaşadığı zor durumda kalan insanları karşılayan onlara kucak açan bir şehirdir. Bu sebeple çok farklı bakış açıları ve kültürlerin bir arada yaşadığı bir şehirdir. Her farklı bakış açısını, görüşü, kültürü Tokat’ımızın bir motifi olarak görüyoruz. Güzel bir halının motifleri gibi. Bu motifler bir araya gelerek o güzel desenlerle bezenmiş güzel Tokat’ı oluşturuyor" diye konuştu."Biz ortak değerlerle birbirine sıkı sıkıya bağlı bir milletiz"Başkan Eroğlu, ülkemizde yaşayan farklı kültürlerin bir mozaiği oluşturduğunu ifade ederek, “Ülkemiz de aynen Tokat’ımız gibi farklı desenlerle güzelliği oluşan bir ülke. Biz ortak değerlerle birbirine sıkı sıkıya bağlı bir milletiz. Rabbimiz bir, peygamberimiz birdir. Hazreti Ali Efendimiz, Hazreti Hasan ve Hüseyin Efendilerimiz, Hacı Bektaşi Veli’den tutun Yunus Emre’ye, Pir Sultan Abdal’a, Hubyar’a kadar hepsi bizim ortak değerlerimiz, büyüklerimizdir. Bayrağımız birdir. Şehitlerimizin kanlarıyla sulanmış bayrağımızdaki hilalimiz; bağımsızlığın sembolüdür ki, ortak değerimizdir. Tarih boyunca milletimiz hiçbir kuvvetin egemenliği altına girmemiştir. Hep bağımsız olmuştur. Bayrağımızdaki yıldızımız da bu ülkenin insanlarıdır, hepimiziz. Bir ayrılık görmüyoruz. Ben Ak Partili bir belediye başkanıyım fakat milletimize hizmet götürürken partisine bakmaksızın herhangi bir ayrım yapmadan hizmeti götürmeye gayret ediyoruz. Cumhurbaşkanımız da bu bakış açısıyla milletimiz üzerinde bir ayrım yapmadan bu hizmetleri götürme noktasında örnek aldığımız büyüğümüzdür. Cem Evlerinin statülerinin geliştirilmesi için çalışmalar yapılmış ve kaynaklar aktarılmıştır. Bizler de yerel yönetimler olarak bu noktada elimizden geleni şimdiye kadar yaptığımız gibi bundan sonra da yapmaya devam edeceğiz. Bizleri burada güzel gönüllerinizle misafir ettiniz, sizlerle burada bu güzel sohbetleri yapmamıza vesile oldunuz. Misafirperverliğiniz için çok teşekkür eder, kapımızın sizlere daima açık olduğunu ifade etmek isterim” şeklinde konuştu.

]]>
Tue, 01 Nov 2022 18:49:55 +0300 Modern Sanat
Ankaralı gençler bilgilerini yarıştıracak https://modernsanat.org/ankarali-gencler-bilgilerini-yaristiracak https://modernsanat.org/ankarali-gencler-bilgilerini-yaristiracak Ankara Büyükşehir Belediyesi (ABB) Ankaralı gençler arasında ödüllü bilgi yarışması düzenleyecek.


Ankara Büyükşehir Belediyesi, Kadın ve Aile Hizmetleri Daire Başkanlığı, Aile Yaşam Merkezleri ve Gençlik Merkezlerine üye gençleri, arasında ödüllü bilgi yarışması düzenleyecek. 2 gün sürecek yarışma kapsamında genel kültür, Türkçe, matematik, mantık ve zekâ oyunları kategorilerinde sorular sorulacak. 6, 7, ve 8. sınıf öğrencileri mücadele edeceği. Yarışmaya katılım gösteren her öğrenciye katılım belgesi verilirken, birinci olan takım akıllı saat ile ödüllendirilecek.


12 Kasım 2022 Cumartesi gününde, belirlenen 6 merkezde düzenlenecek olan yarışmanın final mücadelesi 13 Kasım Pazar günü gerçekleştirilecek.

]]>
Tue, 01 Nov 2022 18:49:55 +0300 Modern Sanat
Tekirdağda Yeşilçam Sergisi https://modernsanat.org/tekirdagda-yesilcam-sergisi https://modernsanat.org/tekirdagda-yesilcam-sergisi Tekirdağ’ın Süleymanpaşa ilçesinde açılan Yeşilçam Sergisi ilgi odağı oldu.


Tekirdağ Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü ev sahipliğine Yeşilçam Sergisi açıldı. Yahya Kemal Beyatlı Kültür Merkezinde açılan sergide, Yeşilçam Dönemine damga vuran Hulusi Kentmen, Kadir İnanır, Fatma Girik, Türkan Şoray, Kemal Sunal, Tarık Akan gibi isimlerin heykel ve resimleri sergilendi. Serginin açılış kurdelesinin kesilmesi ile vatandaşlar heykel ve tuvalleri ilgiyle izledi.


Tekirdağ Kültür ve Turizm İl Müdürü Ahmet Hacıoğlu sergi ile ilgili yaptığı açıklamada, “Bugün belki de Tekirdağ’da bir ilke imza atacağız. Bizim yaşıtlarımız belki de daha iyi bilir. Yeşilçam’ın mükemmel şahsiyetlerinin heykel hocalarımız tarafından heykelleri, resim hocamız tarafından ise resimleri tuvallere aktarıldı. Bu arkadaşlarımız aynı zamanda karı kocadır. Böyle bir sanatsal ve kültürel faaliyete imza attılar. Biz de buna ev sahipliği yapıyoruz. Ölenlere rahmet okuyacağız, Allah’tan uzun ömürler dileyeceğiz” dedi.


Yeşilçam sergisi 9 Kasım 2022 tarihine kadar açık kalacak.

]]>
Tue, 01 Nov 2022 18:49:55 +0300 Modern Sanat
Şahinbeyde Kasım ayı meclis toplantısı yapıldı https://modernsanat.org/sahinbeyde-kasim-ayi-meclis-toplantisi-yapildi https://modernsanat.org/sahinbeyde-kasim-ayi-meclis-toplantisi-yapildi Şahinbey Belediyesi Kasım ayı olağan meclis toplantısının 1.oturumu, Şahinbey Belediye Meclis Başkanı Mehmet Tahmazoğlu başkanlığında yapıldı.


Şahinbey Belediye Meclisi Kasım ayı ilk oturumu, yapılan yoklamanın ardından bir önceki birleşime dair meclis tutanak özetlerinin oylanmasıyla devam etti. Gündeme alınan 8 maddenin 6’sı İmar ve Bayındırlık Komisyonu’na, 1’i Plan Bütçe Komisyonu’na, 1’i de Teklif Karar olarak oylamaya sunuldu. Gündeme alınan tüm maddeler oy birliği ile komisyonlara havale edildi.


Şahinbey Belediye Meclisi Kasım ayı 2. oturum toplantısını 04 Kasım 2022 Cuma günü saat 15.00’te yapılmak üzere birinci oturuma son verildi.

]]>
Tue, 01 Nov 2022 18:49:54 +0300 Modern Sanat
Yener Karadeniz’in, Tüm yönleriyle Osmaniye kitabını yayınlandı https://modernsanat.org/yener-karadenizin-tum-yonleriyle-osmaniye-kitabini-yayinlandi https://modernsanat.org/yener-karadenizin-tum-yonleriyle-osmaniye-kitabini-yayinlandi Osmaniye İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, Şube Müdür vekili olarak görev yapan Yener Karadeniz, “Adım Adım Osmaniye” isimli araştırma kitabı yayınladı.

Kars ili doğumlu olan Yener Karadeniz, aynı zamanda çeşitli radyo, Tv ve gazetelerde de  muhabirlik yaptı, yayınlanmış 4 kitabı bulunuyor.

Osmaniye iline atanması ile birlikte, kentin geçmişten günümüze sosyo-kültürel durumu, ekonomisi ve tarihini konu alan eser yayınlamak için çalışmalara başladı.

“Adım Adım Osmaniye” ismi ile  560 sayfa olarak yayınlanan kitap 13 bölümden oluşuyor.

İlgili kurumlardan alınan resmi bilgilerle hazırlanan kitap, ayrıntıları ile Osmaniye’nin her yönünü ele alarak kalıcı bir eser haline getirilmiş olarak dikkat çekiyor.

Osmaniye ili ile ilgili merak edilen, öğrenilmesi gereken bilgilerin sayfaları süslediği “Adım Adım Osmaniye” kitabı İstanbul’da Çıra yayınları arasında okurları ile buluşturuldu.

Osmaniye Ozanlar, Şairler ve Yazarlar Derneği’ni ziyaret eden Yener Karadeniz, Dernek Başkanı Mustafa Bardak’a imzalı kitabını hediye etti.

Bardak; “Böylesine inceliklerle araştırılıp hazırlanmış eserin emekçisi Yener Karadeniz’i kutluyor, başarılarının devamını diliyorum”dedi.

]]>
Tue, 01 Nov 2022 18:49:53 +0300 Modern Sanat
Balıkesirde durak ve otobüslerde beklemek boş zaman olmaktan çıkıyor https://modernsanat.org/balikesirde-durak-ve-otobuslerde-beklemek-bos-zaman-olmaktan-cikiyor https://modernsanat.org/balikesirde-durak-ve-otobuslerde-beklemek-bos-zaman-olmaktan-cikiyor Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, otobüslerde ve duraklarda “Beni Oku Balıkesir” uygulaması başlattı. Karekod okutularak açılan uygulamada birçok içeriğe ulaşabilen vatandaşlar, karşılarına çıkan soruları doğru cevapladıkça da çeşitli sürpriz hediyeler kazanıyor.


Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, ulaşımda vatandaşlara güvenli bir yolculuk hizmeti sunmasının yanı sıra; hayata geçirdiği yeni uygulamalarla da hizmet kalitesini giderek artırıyor. “Beni Oku Balıkesir” uygulamasıyla durakta beklenen veya otobüste geçirilen süreyi boş zaman olmaktan çıkaran Büyükşehir, karekod okutularak açılan uygulamada birçok içeriği vatandaşlarla buluşturuyor. Toplu taşıma hizmetlerini her geçen gün daha nitelikli bir hale getirmek için birçok yenilik ve projeyi hayata geçiren Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, vatandaşlara sadece can güvenliği değil, konforlu bir yolculuk hizmeti de sunmaya devam ediyor. Büyükşehir Belediyesi Ulaşım, Planlama ve Raylı Sistemler Dairesi Başkanlığı tarafından uygulamaya alınan “Beni Oku Balıkesir” projesiyle; durakta beklenen veya otobüste geçirilen süre boş zaman olmaktan çıkıyor. Merkez Karesi ve Altıeylül ilçelerinde bulunan duraklar, Büyükşehir Belediye Otobüsleri, minibüsler ve taksi dolmuşların tamamında “Beni Oku Balıkesir” karekod uygulamasını faaliyete geçiren Büyükşehir Belediyesi, ilçeler arası otobüsler içinde çalışmalarını sürdürüyor.


Cep telefonu kamerasından karekod okutularak açılan “Beni Oku Balıkesir” uygulamasından https://benioku.balikesir.bel.tr/ programa giriş yapılıp, açılan ekran panelinden sisteme Kayıt Ol-Üye Girişi-Kayıt Olmadan Devam Et) giriş sağlanıyor ve kategori listeleri açılıyor. Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı tarafından sürekli olarak içeriği güncellenen ve zenginleştirilen uygulamada kategorilerdeki içeriklerde metinler ve sorular bulunuyor. Üye girişiyle sisteme giriş yapan vatandaşlar, metinleri okuduktan sonra soruları cevaplıyor, soruları doğru cevaplayan vatandaşlara ise; Büyükşehir Belediyesi tarafından çeşitli sürpriz hediyeler veriliyor.

]]>
Tue, 01 Nov 2022 18:49:53 +0300 Modern Sanat
Uluslararası Yunus Emre Günleri başladı https://modernsanat.org/uluslararasi-yunus-emre-gunleri-basladi https://modernsanat.org/uluslararasi-yunus-emre-gunleri-basladi Yunusemre Belediyesi’nin, ünlü Türk Düşünürü Yunus Emre’nin öğretilerini gelecek nesillere aktarmak amacıyla bu yıl 8.sini düzenlediği Uluslararası Yunus Emre Günleri, Geleneksel Türk İslam El Sanatları Sergisi açılışıyla başladı.


8. Uluslararası Yunus Emre Günleri çerçevesinde Geleneksel Türk İslam El Sanatları Sergisi açılışı gerçekleştirildi. Yunus Emre Kültür Parkı Geleneksel Sanatlar Merkezi’nde kursiyerler tarafından hayata geçirilen birbirinden güzel eserler Yunus Emre Millet Çarşısı Fuaye Alanı’nda görücüye çıktı. Serginin açılışına Yunusemre Belediye Başkanvekili Arif Alkan, Belediye Başkan Yardımcıları, MHP İl Başkan Yardımcısı Muammer Babuş, AK Parti Yunusemre Kadın Kolları Başkanı Ebru Kaplan, Daire Müdürleri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, muhtarlar ve çok sayıda vatandaş katıldı.


Hanım Lokalleri ve Meslek Edindirme Kursları bünyesinde eğitim gören kursiyerlerin ilmek ilmek işlediği eserler görücüye çıktı. 8. Uluslararası Yunusemre Günleri çerçevesinde Üreten Eller Mağazası’nın açılışı gerçekleştirildi. Düzenlenen açılışta konuşan Yunusemre Belediye Başkanvekili Arif Alkan, üreten eller mağazasının hayırlı olmasını diledi. Mağazayı gezen davetliler ürünler hakkında bilgi aldı.

]]>
Tue, 01 Nov 2022 18:49:52 +0300 Modern Sanat
Keçiörende “Türk Halk Müziği Korosu Konseri” düzenlendi https://modernsanat.org/keciorende-turk-halk-muzigi-korosu-konseri-duzenlendi https://modernsanat.org/keciorende-turk-halk-muzigi-korosu-konseri-duzenlendi Ankara’nı Keçiören ilçesinde Keçiören Belediyesi Konservatuvarı tarafından “Türk Halk Müziği Korosu Konseri” düzenlendi.


Keçiören Belediyesi Konservatuvarı tarafından ilçedeki Yunus Emre Kültür Merkezi’nde TRT Yurttan Sesler Korosu Şefi Ömer Hayri Uzun’un şefliğinde “Türk Halk Müziği Korosu Konseri” düzenlendi. Konserde konuk sanatçı olarak Nilgün Kızılcı da sahne aldı. Birbirinden güzel ezgilerin icra edildiği gecede salonu dolduran vatandaşlar keyifli anlara tanıklık etti. Keçiören Belediye Başkanı Turgut Altınok’un da katıldığı konserde, konservatuvar korosu klasikleşmiş Türk Halk Müziği eserlerini solo ve koro performanslar sergiledi.


Başkan Turgut Altınok konserde sanatseverlere hitaben yaptığı konuşmada “Keçiören Belediyemizin konservatuvarı profesyoneldir. Laf olsun diye kurulmadı. Müzik ruhun gıdasıdır. Yaşamın güzelliklerini, mutluluğumuzu, sevincimizi, acılarımızı, tarihimizi, destanlarımızı anlatır türkülerimiz. Aynı zamanda bizim hafıza kartımızdır türküler. Elden ele, dilden dile, tezeneden tezeneye yaşanmışlıkların hikâyesidir. Kendi kültürümüze sahip çıkacağız. Atatürk, ‘Sanatsız kalan bir milletin hayat damarlarından biri kopmuş demektir’ diyor. Paslanmış yürekleri cilalamak için önemli eserleri dinlemenin mutluluğunu yaşıyoruz bugün. Değerli sanatçılarımıza, konservatuvarımızın değerli üyelerine ve saz ekibine teşekkür ediyorum” dedi.


“Keçiörenli ne diyorsa onu yapacağız. Biz vekiliz, patron halktır”


Bu tür maliyeti yüksek konserlerin n Keçiören’de düzenlenmesini istediklerini belirten vatandaşlara seslenen Altınok, “Milyonlarca TL’ye konser düzenliyorlar sonra da para yok diyorlar. Yardımları kestik, yardımları artık ilçe belediyeleri verecek diyorlar. Milyarlarca bütçeleri var, para var. Bizim davet etiklerimiz TRT sanatçıları, gerçek sanatçı. Sanatın zirvesini icra ediyorlar. Biz makul olanı yapıyoruz. Açılışlar yapıyor, temeller atıyoruz. Küçük bütçelerle büyük eserler yapıyoruz. Saltanat, rüşvet, israf ve kötü yönetim varsa bereket olmaz. ‘Parayı nerden buluyorsunuz’ diyorlar. Aynı yerden geliyor diyorum ben de. Sağlık, spor, eğitim konularına da destek veriyoruz. Ben burada anketi yaptım. Keçiörenli ne diyorsa onu yapacağız. Biz vekiliz, patron halktır. Size hizmetkâr olmaktan şeref ve bahtiyarlık duyuyoruz” diye konuştu.

]]>
Tue, 01 Nov 2022 18:49:52 +0300 Modern Sanat
Selçuklu çocuklar ayakta alkışlandı https://modernsanat.org/selcuklu-cocuklar-ayakta-alkislandi https://modernsanat.org/selcuklu-cocuklar-ayakta-alkislandi Selçuk Belediyesi Çocuk Tiyatro Grubu, "Okul Günlükleri" adlı oyunu başarıyla sahnelerken, Selçuklu çocukların performansı ayakta alkışlandı.


Selçuk Belediyesi Çocuk Tiyatro Grubu, "Okul Günlükleri" adlı oyunu Selçuk Belediyesi Prof. Dr. Ahmet Taner Kışlalı Salonunda sahneledi. 39 çocuğun sahne aldığı, yönetmenliği Gülhan Ayhan tarafından yapılan oyunda; öğrencilerin, öğretmenlerin ve velilerin eğitim hayatına ilişkin yaşadıkları durumlar mizahi bir dille anlatıldı. Okul Günlükleri adlı oyun, kalabalık seyirci grubu tarafından ilgiyle izlendi. Çocukların performansı alkış aldı.


Selçuk Belediye Başkanı Filiz Ceritoğlu Sengel, oyunun sonunda sahneye çıkarak, "İlham veren kentin ilham veren çocuklarını ayakta alkışlıyoruz. Efes Selçuk Belediyesi bünyesinde hem yetişkinler hem de çocuklara yönelik bir tiyatro kursunun açılması için çok emek sarf ettik. Çocuklarımız bu tiyatro kursu sayesinde tiyatronun sahnesine adım atmanın yanı sıra bir sanat dalı ile ilgilenmenin, topluluk önünde kendilerini ifade etmenin özgüvenini de yaşayacaklar” dedi.


Başkan Ceritoğlu Sengel, konuşmasının ardından oyunda rol alan tüm çocuklara teşekkür sertifikası verdi.

]]>
Tue, 01 Nov 2022 18:49:51 +0300 Modern Sanat
Millet kütüphanesi kapılarını açtı https://modernsanat.org/millet-kutuphanesi-kapilarini-acti https://modernsanat.org/millet-kutuphanesi-kapilarini-acti Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü’nün üzerinde titizlikle durduğu Eski Kaymakamlık Lojmanının Millet Kütüphanesi’ne dönüştürülmesi projesi tamamlandı. Başkan Özlü bugün kütüphanenin kapılarını açtı.


Düzce Belediyesi eliyle yenilenen eski Kaymakamlık Lojmanının Millet Kütüphanesi’ne dönüştürülmesi çalışması tamamlandı. İç donanımları, bahçesi ve yeşillikler içinde yer alan yapının kapılarını, bugün düzenlenen davet ile Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü açtı. Vali Cevdet Altay ve il protokolünün de katıldığı davette ev sahibi Başkan Özlü, 300 metrekare kapalı alanı, 67 kişi kapalı alan oturum kapasitesiyle hizmet verecek Millet Kütüphanesi hakkında bilgi verdi.


Davette konuklara kısa bir açıklama yapan Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü talep doğrultusunda 24 saat açık şekilde hizmet vereceğini belirterek şunları söyledi: “Bugün aslında açılış töreni yapmıyoruz, burayı hizmete alıyoruz. Biliyorsunuz okullar açıldı. Öğrencilerimiz burada 16 saat ders çalışabilecekler. İhtiyaca göre burası 24 saat açık bir kütüphane olarak faaliyet gösterecek. Bizim de ders çalışan öğrencilerimize yeme içme konusunda bir takım ikramlarımız olacak. Burası nezih bir mekan oldu. Bu mekanın hayata geçmesinde emeği geçen tüm arkadaşlarımıza teşekkür ediyoruz.”“El birliği ile hayata geçen bir merkez”


Düzce’nin daha modern, yaşanabilir bir şehir haline gelmesi için yapılan her çalışmada el birliği ile hareket edildiğine değinen Başkan Özlü, kütüphane yapımına destek verenleri de unutmayarak şunları söyledi: “Başta Kelebek mobilya olmak üzere diğer katkı sunan firmalarımıza çok teşekkür ediyoruz. Düzce’ye güzel bir eser kazandırdığımıza inanıyorum. Buranın hizmete alındığının bilinmesi için bugün bu programı tertip ettik.”“Resmi açılış ileri bir tarihte olacak”


Millet Kütüphanesi düzenlenen davetin ardından 1 Kasım itibariyle ziyaretçilerini ağırlayacak. Resmi açılış töreninin ileri bir tarihte olacağını söyleyen Özlü: “Bundan sonra burada sürekli bizim personelimiz olacak, kütüphane görevlileri olacak, BELTUR şirketimizin görevlileri olacak. Burası öğrencilerimizin hizmetinde, inşallah ileride resmi bir açılış töreni de gerçekleştireceğiz” dedi.“Seçme Eserlerin Yer Alacağı Bir Kütüphane”


Kısa süre içinde kütüphane raflarının seçme eserlerle doldurulacağını belirten Başkan Dr. Faruk Özlü şöyle konuştu: “Buraya her kitabı almayacağız, buraya koyacağımız kitaplar seçkin kitaplar olacak. Kitap seçme aşaması biraz zaman alacak ama resmi açılış yaptığımız tarihte tüm kitap raflarımız da dolu olacak.”

]]>
Tue, 01 Nov 2022 18:49:51 +0300 Modern Sanat
El Sanatları Kurs Merkezinde ilk kurs verildi https://modernsanat.org/el-sanatlari-kurs-merkezinde-ilk-kurs-verildi https://modernsanat.org/el-sanatlari-kurs-merkezinde-ilk-kurs-verildi Alanya Belediyesi Güllerpınarı Mahallesi El Sanatları Merkezi Kurslarında ilk kurs verildi.


Alanya Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü’ne bağlı merkezde bu yıl ilk defa eğitim veriliyor. İpek Kozası, Yağlı Boya Resim, Ahşap Boyama, Dikiş Kursu, Örgü, Geleneksel El Nakışı, İğne Oyası ve Kumaş Çiçek Yapımından oluşan kurslara ev hanımları da yoğun ilgi gösteriyor. Atölyenin diğer bölümlerinde ise önümüzdeki günlerde Mefruşat ve Hüsn-i Hat kursları da açılacak. Yeni açılan kurs merkezinde her atölyeye ayrı ayrı Akdeniz Bölgesi’nde varlığını sürdüren ve Alanya’da yetişen çiçek isimleri verildi.


Kurs merkezilerinde el sanatlarının yanı sıra Alanya Belediyesi tarafından ücretsiz diyetisyen, psikolojik, fizyoterapi ve odyolojik destek hizmetleri de veriliyor. İlki bugün gerçekleşen söyleşilerde Psikolog Esra Yemez tarafından üretmek, iyilik yapmak, şükretmek, vazgeçmemek gibi konularda, Beslenme ve Diyet Uzmanı Şule Demir tarafından sağlıklı beslenmenin, su içmenin ve hazır gıdalardan uzak durmanın önemi konuları ele alındı. Odyoloji Uzmanı Ayşenur Şanlı da işitme sağlığı ve işitmenin korunması hususunda bilgiler paylaştı. Son olarak da kursiyerler Fizyoterapist Ayşegül Özcan ile omurga sağlığına yönelik egzersiz yaptı.

]]>
Tue, 01 Nov 2022 18:49:50 +0300 Modern Sanat
Moğolistanın başkenti Ulan Baturda Türkiye esintileri https://modernsanat.org/mogolistanin-baskenti-ulan-baturda-turkiye-esintileri https://modernsanat.org/mogolistanin-baskenti-ulan-baturda-turkiye-esintileri Moğolistan’ın başkenti Ulan Batur’da Türkiye Cumhuriyeti tarafından gerçekleştirilen birçok eser ziyaretçilerini karşılıyor.


Ülkenin en büyük şehri ve Moğolca’da “Kızıl Bahadır” anlamına gelen Moğolistan’ın başkenti Ulan Batur, Türk eserleri ile dikkat çekiyor. Özellikle Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından şehirde ülkenin ilgili kurumları ile ortaklaşa gerçekleştirilen eserler iki ülke arasındaki bağları daha da güçlendiriyor. Başkent Ulan Batur’un en işlek noktalarından olan “Ankara Caddesi” 2013 yılında TİKA ve Ankara Büyükşehir Belediyesi işbirliği ile çevre düzenlemesi ve asfaltlama çalışmaları yapılarak Moğolistan halkının kullanımına sunuldu. Cadde üzerinde yer alan ve avlusunda bir Atatürk büstü bulunan Atatürk Okulu da Türkiye’den getirilen taşlar ile yenilenerek minik öğrencilerin hizmetine sunuldu. Burada okuyan öğrenciler, Türkiye Cumhuriyeti ve Mustafa Kemal Atatürk hakkında da yakından bilgiler edinirken, iki ülke arasındaki dostluğun gelecek nesillere de aktarılması amaçlanıyor.Orta Kuzey Moğolistan’da bulunan Ulan Batur, ülkenin bürokrasi, kültür, ekonomi, eğitim ve sanayi gibi hayati değerlerini de içinde barındırıyor. Şehrin merkezinde bulunan Sukhbataar Meydanı göz alıcı yapısı ile ziyaretçilerin uğrak noktaları arasında yer alıyor. Cengiz Han’ın devasa heykelinin yer aldığı parlamento binasını da içinde barındıran meydan Ulan Batur’daki tüm yollar için kesişim noktası özelliği taşıyor.Moğolistan, sınırları içerisinde Bilge Tonyukuk yazıtlarını da barındırmaktadır.

]]>
Tue, 01 Nov 2022 18:49:50 +0300 Modern Sanat
Bafra ile Ferizaj kardeş şehir oldu https://modernsanat.org/bafra-ile-ferizaj-kardes-sehir-oldu https://modernsanat.org/bafra-ile-ferizaj-kardes-sehir-oldu Samsun’un Bafra Belediyesi ile Kosova’nın Ferizaj belediyeleri ’kardeş şehir’ ilan edilirken Bafra Kosovalılar Derneği’nden ’teşekkür’ açıklaması yapıldı.Bafra ilçesinde Belediye Meclisi’nin son toplantısında alınan karar gereği Kosova’nın Ferizaj Belediyesi ’kardeş şehir’ ilan edildi. Konuyla ilgili bir açıklamada bulunan Bafra Kosovalılar Derneği Başkanı Avukat Yunus Gün, "Kararın alınmasında emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz" dedi.Bafralı Kosova göçmenleri memnun


Kosova’nın önemli bir şehri olan Ferizaj’ın ’kardeş şehir’ ilan edilmesinin Bafra’da yaşayan 20 bin Kosova göçmenini son derece mutlu ettiğini söyleyen Yunus Gün, "Bu yönde ilk adımı Kosova ziyaretimizde OBE-TURKOS Derneği ile aramızda imzalanan ekonomik, kültürel, eğitimsel ve sportif faaliyetleri içeren iş birliği anlaşması imzasıyla atmıştık" diye konuştu. Protokolün imzalanmasının ardından Kosova Ferizaj Belediyesi ve aynı zamanda Kosova Belediyeler Birliği Başkanı olan Agim Aliu’yu Bafra’ya davet ettiklerini hatırlatan Yunus Gün, "Sayın Aliu ilçemize gelmekle kalmamış, Samsun Büyükşehir Belediyesi’ni ve Samsun Ticaret ve Sanayi Odası’nı da ziyaret etmiştir. Birbirinden önemli toplantılar, görüşmeler sonrasında her 2 ülkenin bu 2 güzide şehri arasında ticari, ekonomik, kültürel bağların daha çok geliştirilmesi kararı alındı. Bugün geldiğimiz nokta çabalarımızın sonuç vermesi açısından da hayli önemlidir. Mektup içeriğinde her 2 belediye arasında dostane ilişkileri arttırmak, birçok alanda iş birliği yapmak talebi iletilmiştir. Belediye Başkanımız Hamit Kılıç bunun üzerine harekete geçerek her 2 kentin ’kardeş şehir’ ilan edilmesi talebini meclisin onayına sunmuştur. 1 Kasım tarihinde toplanan Bafra Belediye Meclisi de bu kararı onamıştır" şeklinde konuştu.Yunus Gün son olarak, "Oy birliği ile alınmış bu karar Bafra’mızda yaşayan 20 bin Kosova göçmenini ziyadesiyle mutlu etmiştir. Bizler de 20 bin Kosova göçmeni adına Bafra Belediye Başkanımız Hamit Kılıç’a, Bafra Belediyesi’nin birbirinden değerli meclis üyelerine ve bu süreçte desteğini esirgemeyen herkese canı gönülden teşekkür ederiz" ifadelerini kullandı.

]]>
Tue, 01 Nov 2022 18:49:49 +0300 Modern Sanat
Canik Belediyesinden öğrencilere tatil hediyesi https://modernsanat.org/canik-belediyesinden-ogrencilere-tatil-hediyesi https://modernsanat.org/canik-belediyesinden-ogrencilere-tatil-hediyesi Canik Belediyesi, düzenlediği çekilişle öğrencileri sinema ile buluşturuyor.


Canik Belediyesi 2022-2023 Eğitim Öğretim Yılı birinci ara tatil döneminde düzenleyeceği çekiliş programıyla çocukları öğrencileri sinema ile buluşturacak. Canik Belediyesi’nin sosyal medya hesapları üzerinden ‘Filmi Seçmek Sizden Sinema Bileti Bizden’ başlığı altında düzenlediği ankete katılan öğrencilerin belirlediği ‘Aslan Hürkuş Görevimiz Gökbey’ filmi sinemada ücretsiz olarak izlenecek.“Çocuklarımız filmi kendileri belirledi”


Öğrencilerin filmi kendilerinin seçtiğini ifade eden Canik Belediye Başkanı İbrahim Sandıkçı, “İlimizdeki ilkokul ve ortaokul öğrencilerine yönelik ara tatil döneminde düzenleyeceğimiz çekilişle onları sinemayla buluşturuyoruz. Canik Belediyemizin sosyal medya hesapları üzerinden gerçekleştirdiğimiz anketle çocuklarımız gitmek istedikleri filmi kendileri belirledi. Onların seçmiş olduğu ‘Aslan Hürkuş Görevimiz Gökbey’ filmini sinemada hep birlikte izleyerek ara tatil döneminde güzel bir anı bırakmış olacağız” dedi.“Halkımızı etkinliklerle buluşturmaya devam edeceğiz”


İlçede çocuklara ve gençlere yönelik kültür ve sanat etkinlikleri düzenlemeye devam edeceklerini belirten Başkan İbrahim Sandıkçı, “İlçemizde çocuklarımıza ve gençlerimize yönelik kültür ve sanat etkinlikleri düzenlemeye devam ediyoruz. Milli bilinç, değerler eğitimi ve sosyal sorumluluk konuları başta olmak üzere tiyatro, söyleşi, sinema ve daha birçok anlamlı etkinliklerle onları bir araya getiriyoruz. Çocuklarımız ve gençlerimiz başta olmak üzere ilçemizdeki tüm halkımızı anlamlı, kendilerine hitap eden etkinliklerle buluşturmaya devam edeceğiz” diye konuştu.


Belediye tarafından düzenlenen çekilişle 200 öğrenci ücretsiz bir şekilde sinemada ‘Aslan Hürkuş Görevimiz Gökbey’ filmini izleyecek. Başvuruların Canik Belediyesi sosyal medya hesapları üzerinden yapıldığı çekilişin son katılım tarihi 11 Kasım 2022 olduğu belirtildi. Çekiliş sonuçlarının, etkinlik yer ve tarihinin 14 Kasım 2022 tarihinde belediyenin sosyal medya hesapları üzerinden ilan edileceği bildirildi.

]]>
Tue, 01 Nov 2022 18:49:48 +0300 Modern Sanat
Türk ve dünya tarihi minyatürleri göz boyuyor https://modernsanat.org/turk-ve-dunya-tarihi-minyaturleri-goz-boyuyor https://modernsanat.org/turk-ve-dunya-tarihi-minyaturleri-goz-boyuyor SAMSUN (İHA) – Samsun’da sergilenen Türk ve dünya tarihi minyatürleri yoğun ilgi ile karşılandı.Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Güzel Sanatlar Fakültesi sergi salonunda açılışı gerçekleştirilen minyatür ve diorama sergisi yoğun ilgi ile karşılandı. Prof. Dr. Bektaş Murat Yalçın tarafından hazırlanan sergi, kısa süreli açılış konuşması ve sergi salonuna giriş ile birlikte devam ederken, sergiye gelen vatandaşlar uzun süreli incelemelerde bulundu. Minyatür ve diorama merakına 42 yıl önce hobi ile başladığını ifade eden Prof. Dr. Bektaş Murat Yalçın, “40 yıldan fazla süredir maket yapmaktayım. Burada şuana kadar ki yaptığım maketlerin bir kısmını sergilemekten çok memnun oldum. Maketçilik aldığınız herhangi bir nesneyi minyatürize hale getirme sanatıdır. Bunu tarihe uygun bir şekilde eğer bir ortama koyuyorsanız bu duruma diorama oluşturmak deniyor. Bu bağlanma çeşitli teknikler vardır. Biz belirli bir kiti alıyoruz. Üç boyutlu düşünmeniz kitlerden oluşuyorlar. İlk olarak bu kiti boyayarak, monte ederek başlıyoruz. Bu şekilde orijinal nesnelere benzer haline getiriyoruz. İstenilen nesneler kullanılarak yapılabilir şeyler bunlar. Ben kendi tarihimizde ve dünya tarihinde kullanılmış olan alanları, askerleri, tankları, uçakları ve buna benzer materyalleri tercih ediyorum. Bir makete baktığınızda aslında altında çok ciddi bir alt yapı yatıyor. Kullanılmış üretimiz malzemeler görüyorsunuz. Bu bağlamda aslında çok derin bir hobidir. En büyük arzumda bunu bir müze haline getirmek ve Samsun’a kazandırmaktır” dedi.Atakum Belediyesi Başkanı Cemil Deveci sergiyi ziyaret ederken, vatandaşlar ile birlikte uzun incelemelerde bulundu. Sergi 1-4 Kasım tarihleri arasında halka açık bir şekilde sunulmaya devam edecek.

]]>
Tue, 01 Nov 2022 18:49:47 +0300 Modern Sanat
2019’un En Çok İzlenenleri Belli Oldu https://modernsanat.org/2019un-en-cok-izlenenleri-belli-oldu https://modernsanat.org/2019un-en-cok-izlenenleri-belli-oldu

 

Birçoğumuz için vazgeçilemeyecek boyuta gelen dizilerle ilgili NG Araştırma şirketi bir araştırma yaptı. Online kamuoyu araştırma platformu olan www.benderimki.com üzerinde yapılan araştırma 11-14 Şubat tarihleri arasında Türkiye genelinde, 15 yaş üzeri 1914 kişinin katılımı ile gerçekleşti. Ülkemizin unutulmayan dizileri, en sevilen dizi oyuncuları ve daha birçok konuyla ilgili halkımızın tercihleri belli oldu.

 

Televizyon Hala Vazgeçilmezler Arasında

 

Bilindiği üzere internet dünyasının son yıllardaki hızlı gelişimi dizi ve film sektörüne de yansımış durumda. Yakın bir geçmişe kadar dizileri sadece televizyondan izleyebilirken, günümüzde internet üzerinden takip edebileceğimiz birçok dizi platformu bulunuyor. Bu çeşitliliğin artması, yaşam tarzımıza da yansımaya başlamış durumda.

 

Araştırma sonuçlarına göre dizilerin izlenmesinde ilk tercihin halen televizyon olduğunu görüyoruz. Her 10 kişiden 6’sı dizileri en çok televizyondan takip ettiğini belirtirken, 2’si ise son dönemlerde oldukça popüler olan Netflix platformunu tercih ediyor.

 

 

En Çok İzlenen TV Kanalı

 

TV kanalları arasındaki reyting rekabeti her geçen gün artıyor. Araştırmaya katılanların %32’si favori TV kanalının Fox TV olduğunu belirtirken, %13’lük oranıyla 2. sırada TV8 geliyor. Katılımcılar arasında popüler olan diğer kanallar sırasıyla: ATV (%12), Show TV (%10), Kanal D ve Star (%8), TRT 1 (%7).

 

En Beğenilen Türk Dizisi

 

Dizi sürelerinin uzun olması sebebiyle, dizilerin reytingi doğrudan kanalların reyting seviyesini de etkiliyor. Dizi çeşitliliği açısından zenginlik yaşadığımız bu dönemde, en beğenilen dizilerin listesi ilgi çekici.

 

 

Katılımcılar tarafından en büyük ilgiyi gören dizi, oldukça büyük bir oy farkıyla, Mucize Doktor. Fox TV’de yayınlanan dizi, seyirciden aldığı büyük beğeniyle yayınlandığı kanalı da zirveye çıkarmış görünüyor. Katılımcıların %25’i en beğendiği dizinin Mucize Doktor olduğunu belirtirken, %7’lik oy oranıyla Show TV’nin sevilen dizisi Çukur 2. sırada geliyor. Babil, Hekimoğlu, Seksenler, Bir Zamanlar Çukurova ve Kadın aldıkları yaklaşık %5’lik oy oranlarıyla 3. sırayı paylaşan diziler.

 

Özlediğimiz Diziler

 

Ülkemizde şu an yayınlanan dizi sayısı fazla olsa da daha önce bitmiş bazı dizilerin seyircilerin gönlündeki yeri her zaman ayrı. Son 10 yıla damgasını vurmuş diziler arasında büyük bir farkla öne çıkan birinin olmaması, her dizinin farklı kitleler tarafından daha çok beğenildiğini gösteriyor.

 

Katılımcılar tarafından en çok özlenen Türk dizisi, aldığı %11’lik oy oranıyla Avrupa Yakası. %10’luk oy oranıyla Diriliş Ertuğrul 2. sırayı alırken, %9’luk oy oranıyla Aşk-ı Memnu 3. sırada. Katılımcılar arasında popüler olan diğer diziler sırasıyla; Leyla ile Mecnun (%7), Kurtlar Vadisi, Muhteşem Yüzyıl ve Öyle Bir Geçer Zaman Ki (%6), Ezel (%5).

 

En Sevilen Oyuncular

 

Ülkemizde dizilerin bu kadar popüler olmasının ve hafızalarda yer etmesinin önemli nedenlerinden biri oyuncular. Öyle ki bazen sadece bir oyuncuyu sevdiğimiz için bile oynadığı diziyi takip edebiliyoruz. Bu nedenle günümüzde, bir dizi hazırlanırken, dizinin senaryosu kadar, oyuncu seçimleri de önemli rol oynuyor.

 

Araştırma sonuçlarına göre, katılımcıların en sevdiği erkek oyuncu %13’lük oy oranıyla, bu yıl Uluslararası Emmy Ödülünü de kazan, tecrübeli oyuncu Haluk Bilginer oldu. Son dönemde yaptığı dizi ve filmlerle özellikle gençlerin takdirini kazanan Aras Bulut İynemli %12’lik oranıyla 2. sırada yer alırken, Kenan İmirzalıoğlu ve Halit Ergenç %9’luk oranlarıyla 3. sırayı paylaştılar.

 

En beğenilen kadın oyuncu sorusunda ise %13’lük oranıyla Demet Evgar 1. sırada. Fox TV’de yayınlanan Kadın filmi ile büyük beğeni toplayan Özge Özpirinçci %11’lik oranla 2. sırayı alırken, Beren Saat %9’luk oranıyla 3. sırada.

 

En Sevilen Dizi Türü

 

Ülkemizde her izleyicinin kendine daha yakın bulduğu bir dizi türü var. Peki en çok hangi dizi türünü izlemeyi tercih ediyoruz?

 

 

Çıkan sonuçlar oldukça ilginç. Türkiye’de yapılan dram dizileri oldukça çok olmasına rağmen katılımcıların %49’u en çok komedi dizilerini izlediğini belirtti. Komedi dizilerinin sayısı, dram dizilerinin sayısıyla karşılaştırıldığında aradaki fark oldukça fazla. Belki de seyirci artık drama iyice doydu ve komedi türünde yeteri kadar dizi bulamıyor. Katılımcıların %41’i ise macera türündeki dizileri kendine daha yakın buluyor. %39’luk tercih oranıyla Aşk/Romantik, Polisiye ve Bilim Kurgu türleri de katılımcılar tarafından tercih edilenler arasında. Dram ise %20 ile oldukça gerilerde yer alıyor.

 

Unutulmayan Yabancı Diziler

 

İnternetin günlük yaşamımıza getirdiği değişikliklerden biri de dünya genelinde yapılan dizi ve filmlere kolayca ulaşabilme imkanını sağlaması oldu. Araştırmaya katılan her 10 kişiden 6’sı yabancı dizileri takip ettiğini belirtti.

 

 

Bazı yabancı diziler, sadece yayınlandıkları ülkede değil, kısa zaman içerisinde tüm dünyada etkisini gösteriyor. Katılımcılara son 10 yıl içerisinde yayınlanan en beğendikleri yabancı dizinin hangisi olduğu sorulduğunda %25’lik oranla Game Of Thrones ilk sırada çıktı. %22’lik oy oranıyla La Casa De Papel 2. sırada. Sherlock ve Prison Break dizileri de %14’lük oranlarıyla 3. sırayı paylaşıyor.

 

Kaynak: NG Araştırma

]]>
Tue, 01 Nov 2022 12:05:06 +0300 Modern Sanat
Berna Laçin: O Oyunu Samsun’da Oynayacağım https://modernsanat.org/berna-lacin-o-oyunu-samsunda-oynayacagim https://modernsanat.org/berna-lacin-o-oyunu-samsunda-oynayacagim

 

Laçin’in ‘Hayal Satıcı’ isimli oyunu, 9 Mart’ta Atakum ilçesindeki Büyükşehir Belediyesi Sanat Merkezi’nde sahnelenecekti. Ancak belediye salonu vermekten vazgeçti. Bunun üzerine oyunun Doğa Koleji’nde sahneleneceği belirtildi. Ancak okulda da Laçin’e sahne verilmekten vazgeçildi.

 

 

Cumhuriyet’ten Öznur Oğraş Çolak’a konuşan Laçin, Samsun’da Gerçek Taraf adlı yerel gazetenin sürekli kendisi hakkında olumsuz haber yaptığını, belediye ve okulun haberlerden sonra kendisine sahne vermediğini söyledi.

 

Oyuncu, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu arada benim oyunum kadın sorunu üzerine bir nevi sosyal sorumluluk projesi. Bir Cumhuriyet kadınının sahnelediği, kadına şiddetle ilgili oyunu sansürlüyorlar. Üstelik bunu, Atatürk’ün ayak bastığı ve tüm kadınlara haklarını verdiği bir şehirde; Samsun’da yapıyorlar. Tüm biletler satıldı. Buradan sesleniyorum… Ben o oyunu Samsun’da oynayacağım. ‘Sanat illaki sahnede olacak’ diye bir kural yok. Meydanlar, parklar var. Hiç olmadı evde oynarım ama yine oynarım. Tüm seyircilerle Samsun’da aynı tarihte buluşacağız.”

 

Laçin, bu oyunu 33’üncü yılı için yaptığının belirterek “Oyun çok yeni ama çok dikkat çekti. Başarı sağladı. Ülkemizde bu kadar çok kadın cinayetleri olurken, güldürüyoruz ama ciddi mesajlar veriyoruz. Tiyatro özgürdür. İptal etmiyorum” ifadelerini kullandı.

 

Laçin hakkında Elazığ’da 24 Ocak’ta meydana gelen depremin ardından Twitter hesabından yaptığı paylaşımlar nedeniyle soruşturma açılmıştı.

 

NHKM: Laçin'in Kararlı Tutumunu Selamlıyoruz

 

Nâzım Hikmet Kültür Merkezi de konuyla ilgili 'Berna Laçin’in Kararlı Tutumunu Selamlıyoruz' başlığıyla bir açıklama yayımladı:

 

''Berna Laçin’in, 9 Mart’ta Samsun Büyükşehir Belediyesi Sanat Merkezi’nde sahneleneceği duyurulan “Hayal Satıcısı” adlı oyunu, AKP’li Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından engellendi. Ardından Doğa Koleji’nde sahneleneceği açıklanan oyun, okul yönetiminin salon tahsisi konusunda geri adım atması üzerine ikinci kez engellenmiş oldu.

 

Tarih boyu toplumsal mücadelenin en önemli unsurlarından biri olan sanat, gücünü toplumla olan bağından, ileri ve geri arasındaki konumlanışından ve direngenliğinden aldı. Nâzım Hikmet Kültür Merkezi olarak,  'Ben o oyunu Samsun’da oynayacağım. ‘Sanat illaki sahnede olacak’ diye bir kural yok. Meydanlar, parklar var. Hiç olmadı evde oynarım ama yine oynarım. Tüm seyircilerle Samsun’da aynı tarihte buluşacağız' diyen Berna Laçin’i bu kararlı ve onurlu tutumu için selamlıyor ve yanında olduğumuzu ilan ediyoruz. Samsun’un aydınlık insanlarını, yüreği eşitlik, özgürlük için çarpan insanlarını, bilime ve sanata sahip çıkan insanlarını, bu onurlu tutuma sahip çıkmaya çağırıyoruz.''

 

Atakum Semtevi'nden Berna Laçin'e Çağrı

 

Samsun’da oyunu büyükşehir belediyesi ve Doğa Koleji tarafından iptal edilen Berna Laçin’e çağrı geldi. Atakum Semtevi, Laçin'in oyununu kentte sergileme kararlığını selamlayarak 'Atakum Semtevi aydınlanma ve dayanışmadan aldığı güçle Laçin’i ağırlamaya hazırdır. Semtevi dostları, Samsun’un ilerici insanları, Samsun’un sokaklarını, meydanlarını, parklarını sanatla buluşturmak, aydınlatmak için elinden geleni yapacaktır' açıklaması yaptı.

 

Samsun'da sergilemeyi planladığı 'Hayal Satıcısı' adlı oyunu önce Samsun Büyükşehir Belediyesi, ardından da Doğa Koleji tarafından iptal edilen Berna Laçin’e Atakum Semtevi bir çağrıda bulundu.

 

Laçin'in Samsun'da oyunu sergileme kararlılığını selamlayan Atakum Semtevi "aydınlanma ve dayanışmadan aldığı güçle Laçin’i ağırlamaya hazır" olduğunu açıkladı.

 

Atakum Semtevi'nden yapılan açıklamada şöyle denildi:

 

"Berna Laçin'e çağrı!

 

Aydın duruşuyla bilinen Berna Laçin’in Samsun’da sahne alması beklenen oyunu, ev sahipliği yapacak Samsun Büyükşehir Belediyesi ve ardından Doğa Koleji tarafından iptal edildi. İki kurumun da sicili kamuoyu tarafından biliniyor. Öte yandan Samsun’da özellikle iktidarın uzantısı, gerici yerel basının provokasyonlarıyla etkinlik iptal ettirilmesi bir alışkanlığa dönüştü. Geçtiğimiz hafta Karadeniz kitap fuarına gelen ve Atakum Belediyesi’nin salonunda okurlarıyla buluşacak İlyas Salman hedef gösterilmişti, şimdi de Berna Laçin’e benzer yöntemlerle 'Samsun’da size yer yok' deniyor. Mahalle baskısıyla Samsun’un ilerici ve aydınlık yüzünü kişiliksizleştirmeye çalışıyorlar.

 

Atakum Semtevi olarak ilan ediyoruz, buna izin vermeyeceğiz! Samsun’da oyununu sergileme kararlılığı gösteren Berna Laçin’i selamlıyoruz. 'Bir Cumhuriyet kadınının sahnelediği kadına şiddet ile ilgili oyunu sansürlüyorlar. Üstelik bunu Atatürk’ün ayak bastığı ve tüm kadınlara haklarını verdiği bir şehirde Samsun’da yapıyorlar...  Ben o oyunu Samsun’da oynayacağım. Sanat illaki sahnede olacak diye bir kural yok. Meydanlar, parklar var. ... Tüm seyircilerle Samsun’da aynı tarihte buluşacağız' diyen Laçin’e çağrımızdır: Atakum Semtevi, aydınlanma ve dayanışmadan aldığı güçle Laçin’i ağırlamaya hazırdır. Semtevi dostları, Samsun’un ilerici insanları, Samsun’un sokaklarını, meydanlarını, parklarını sanatla buluşturmak, aydınlatmak için elinden geleni yapacaktır."

 

Kaynak: https://haber.sol.org.tr ve http://www.diken.com.tr

]]>
Tue, 01 Nov 2022 12:05:05 +0300 Modern Sanat
Derin Devlet Yeniçağ’da https://modernsanat.org/derin-devlet-yenicagda https://modernsanat.org/derin-devlet-yenicagda

 

Yeniçağ gazetesi internet sitesi genel yayın yönetmeni Batuhan Çolak'ın görevine son verildi.

 

İşine son verilmesini Twitter hesabından duyuran Çolak, şunları yazdı:

 

"Yeniçağ'daki genel yayın yönetmenliği ve yazarlık görevlerime hiçbir mazeret gösterilmeksizin, son derece yakışıksız bir yöntemle son verildi. Bu haksız ve saygısız eylemi izah edebilecek bir kelime bulamıyorum. Operasyonun bir ayağı da içerideymiş, göremedik!

 

Yeniçağ uzantılı kişisel mail hesabımın (çıkış evrakı tarafıma tebliğ edilmeden) şifresi değiştirilmiş ve içine girilmiş. Tazminatımı da asgari ücret üzerinden vermeye kalkıyorlar. Bunlar suçtur! Milliyetçilik adı altında kul hakkı yiyenler, o hak elbet ayağınıza dolanacak!"

 

Ne Olmuştu?

 

Yeniçağ Genel Yayın Yönetmeni Batuhan Çolak, 22 Şubat'ta Twitter hesabından bir subayın Hafter güçlerinin Trablus Limanı'na düzenlediği saldırıda hayatını kaybettiğini, cenazesinin memleketi Aydın'a gönderildiğini ve 'sessiz sedasız, törensiz' bir şekilde defnedildiğini öne sürmüştü.

 

Çolak'ın paylaşımı sonrası yaşandığı iddia edilen olayı haberleştiren Yeniçağ gazetesi, daha sonrasında haberi kaldırmıştı.

]]>
Tue, 01 Nov 2022 12:05:04 +0300 Modern Sanat
Çevre Film Festivali Ertelendi https://modernsanat.org/cevre-film-festivali-ertelendi https://modernsanat.org/cevre-film-festivali-ertelendi

18. Uluslararası Çevre Kısa Film Festivali coronavirüs yüzünden ertelenmesi nedeni ile festival yönetmeni Vural Çavuşoğlu bir basın bildirisi yayınladı. Bildiri aşağıda;

 

“Basın Bildirisi

 

ÇOCUKLARA ÖZEL GÖSTERİM

 

18. Uluslararası Çevre Kısa Film Festivali kapsamında; çocuklara yönelik film gösterimleri www.cevrefilm.org adresinde izleyicilere açılmıştır.

 

2006 yılında yapılan, Çevre Proje Ödülü kazanan, Fırtına Çocuklar-Limbo adlı çevre temalı eğitici ve eğlendirici filmler 5 bölüm olarak yapılmıştı.

Yayınlandığı yıllarda VCD ve DVD si satış rekorları kıran filmler yakın zamanda çocuk kitabı olarak da yayınlanacak.

 

ULUSAL YARIŞMA FİLMLERİ GÖSTERİMLERİ

 

18. Uluslararası Çevre Kısa Film Festivali kapsamında gerçekleştirilen Ulusal Çevre Kısa Film yarışması filmleri de Youtube'da BASAD TV kanalında izleyicilere açıldı.

 

Uluslararası gösterimde yer alan filmler yakın zamanda yayına alınacak.

 

Ayrıca; Festival Film Kataloğu da dijital olarak www.cevrefilm.org adresinde sinemaseverlerin kullanımına sunulmuştur.

 

FESTİVAL ERTELENDİ

 

Bu yıl Festival; Bakırköy Belediyesi, BASAD-Bakırköylü Sanatçılar Derneği, Çevre Film ve İstanbul Kültür üniversitesi Meslek Yüksek Okulu işbirliği ile yapılan, Türkiye’nin ilk ve tek çevre temalı kısa film etkinliği olan “18. Uluslararası Çevre Kısa Film Festivali’ dünyada ve ülkemizde son gelişen durum ve olağan koşullara geçilme süresinin belirsizliğini koruması nedeniyle ileri bir tarihe ertelenmiştir.

 

FESTİVAL ETKİNLİKLERİ

 

Festival etkinlikleri ve film gösterimleri internet üzerinde uygun zamanlarda gerçekleştirilecek olup yayın zamanları www.cevrefilm.org adresinden aralıklarla duyurulacaktır.

 

ULUSAL YARIŞMA

 

Seçici Kurul üyeliklerinin ; Öğ. Gör. Tayfun Belet (İKÜ RTV), Engin Çağlar (Oyuncu), Vural Çavuşoğlu (Yapımcı-Yönetmen), Doç. Dr. Burcu Kurtiş (Nişantaşı Üni. Sin. Tv Bölüm Bşk.), Prof Dr. Oğuz Makal (Beykent Üni. GSF Dekanı), Prof. Dr. Selahattin Yıldız (Maltepe Üni. GSF Dekanı), Can Ulkay (Yönetmen) ve Galip Uyar (Yazar)'dan oluştuğu ve Son başvurunun geçtiğimiz ay sona erdiği Ulusal Çevre Kısa Film Yarışması'nın değerlendirmeleri sürmektedir.

 

                                                Vural Çavuşoğlu                                                             

                                               Festival Yönetmeni                                                        

 

 

İLETİŞİM VE BİLGİ İÇİN:

Çevre Film

0532 254 80 32

www.cevrefilm.org    -     info@cevrefilm.org”

 

 

]]>
Tue, 01 Nov 2022 12:05:03 +0300 Modern Sanat
Türkiye’de Basın Özgür Değil https://modernsanat.org/turkiyede-basin-ozgur-degil https://modernsanat.org/turkiyede-basin-ozgur-degil

 

 

Türkiye, Sınır Tanımayan Gazeteciler (RSF) örgütünün yayımladığı Dünya Basın Özgürlüğü Endeksi’nde bu yıl 154’üncü sırada yer aldı. 180 ülkenin yer aldığı listede Covid-19 salgını süresince sansürsü ve baskıcı tavır sergilemekle suçlanan ülkelerin son sıralarda yer alması dikkat çekti.

 

2018 ve 2019’da 157’nci sırada yer alan Türkiye’nin karnesindeki, basın özgürlüğüne dair ihlaller değerlendirilerek verilen puan ‘68.3’. Her yıl olduğu gibi ilk sıralarda yer alan İskandinavya ülkeleri Norveç, Finlandiya, Danimarka, İsveç ile Hollanda’nın ihlal puanı ‘0’. Bu ülkeler ilk beşte yer alıyor. Listenin son sırasında ise dünyaya kapalı ülke Kuzey Kore var. Sıralama bu ihlal puanlarının yanı sıra başka birkaç puanlama da göz önüne alınarak belirleniyor.

 

Salgını Sansürlemeye Çalışanlar Alt Sıralarda

 

Covid-19 salgını sürecinde verileri gizlemekle, baskıcı bir tutum sergilemekle suçlanan Çin 177’nci, İran ise 173’üncü sırada yer alırken. Hükümetin resmi salgın verilerini sorguladığı bir haber yayımlayan haber ajansı Reuters’ın ülkedeki ofisinin lisansını üç ay süreyle iptal ettiği Irak ise geçen yıla oranla altı sıra aşağı düşerek 162’nciliğe geriledi. Salgın olmasa da son sıralara demir atan bu ülkelerden İran da üç sıra geriye düştü.

 

Avrupa’da, ‘salgınla mücadele’yi gerekçe göstererek kanun hükmünde karaname yetkisi alan Başbakan Victor Orban’ın ülkesi Macaristan 89’uncu sırada. Bu ülke iki sıra geriledi.

 

RSF Genel Sekreteri Christophe Deloire, otoriter yönetimlerin salgını fırsat bildiğini, liderlerinin, ‘normal zamanda imkansız olan uygulamalara imza attıklarını’ söyledi.

Listede, Britanya 35, İtalya 41, ABD ise 45’inci sırada yer alıyor. Devlet Başkanı Jair Bolsonaro’nun virüsü hafife alarak tepki çektiği Brezilya 107, Hindistan 142’nci, Devlet Başkanı Vladimir Putin’in görev süresini uzatmak için anayasa değişikliği planladığı Rusya 149’uncu, Suriye 174’üncü sırada.

 

Afrika’da Tehdit Altında, Ortadoğu’da Kara Bulutlar

 

RSF’nin bölgelere göre değerlendirmesinde çoğu alt sıralarda yer alan Afrika ülkelerinde gazeteciliğin ‘her taraftan tehdit altında’ olduğuna, kendisini basın özgürlüğünün şampiyonu olarak nitelendiren ABD’de biraz düzelme olsa da üzücü gelişmelerin yaşandığına dikkat çekildi.

 

Latin Amerika’da, gazetecilere yönelik ‘düşmanlık güdülen bir iklim’ olduğu, ‘hassas konularda’ haber yapanların şiddet ve yıldırma kampanyasıyla karşı karşıya kaldığı belirtildi.

 

Asya Pasifik’te özgür basın konusunda düşüş yaşandığı, anti-demokrat, totaliter uygulamaların gazetecilere nefret pompalanmasına neden olduğu vurgulanırken Doğu ve Orta Avrupa’da ‘rahatsız edici’ müdahaleler yaşandığının, Ortadoğu’daki gazetecilerin üzerinde ise hala kara bulutlar dolaştığının altı çizildi.

 

Kaynak: diken.com.tr

]]>
Tue, 01 Nov 2022 12:05:02 +0300 Modern Sanat
İsrail Propaganda Aygıtı Uçan Süpürge’ye Sponsor https://modernsanat.org/israil-propaganda-aygiti-ucan-supurgeye-sponsor https://modernsanat.org/israil-propaganda-aygiti-ucan-supurgeye-sponsor

 

 

Ankara’da faaliyetlerini sürdüren Uçan Süpürge Vakfı tarafından bu yıl 23. Kez düzenlenen Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali’nin sponsorları arasında Siyonist İsrail’in uluslararası propaganda aygıtlarından ARTISRAEL ‘in de bulunması protesto ediliyor.

 

ARTISREL’in İsrail’in Filistin halkının topraklarında işgalci bir güç olduğunu, Filistin halkına yönelik ayrımcı uygulamaların ve sıklıkla tekrarlanan katliamların faili olduğu gerçeğini, kültür ve sanat etkinliklerinin destekçisi rolünü oynayarak örtmek için sözde İsrail Devleti tarafından oluşturulan ve finansmanı sağlanan bir oluşum olduğu biliniyor.

 

işgalci İsrail’in finanse ettiği bu oluşuma ve İsrail Devleti’nden para alan eser ve etkinliklere karşı bir boykot faaliyeti yürütüyor. Bu hareketin ilhamını da, Apartheid Güney Afrikasına karşı verilen kültürel boykot faaliyetlerinden alıyorlar. Ken Loach, Naomi Klein, Judith Butler, Angela Davis, Roger Waters gibi isimler, bu çağrıya kulak veren çok sayıda isimden sadece bir kaçı.

 

ARTISREL ile beraber Deniz Gezmiş ve arkadaşlarının devamı olduklarını söyleyen Birgün ve Evrensel ile Tele 1 Televizyonunun sponsorlar arasında bulunması skandal olarak niteleniyor.

 

Emperyalizme ve Siyonizme Karşı Filistin Dostları adlı oluşum, Filistin kültürü ve sanatı üzerinde yıkıcı etkiye sahip İşgalci İsrail ile bu işbirliğini derhal sonlandırmaya çağırdı ve Uçan Süpürge Vakfı’na  yolladıkları mektubu kamuoyu ile paylaştı.

 

Mektubu aşağıda yayınlıyoruz;

 

“23. Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali düzenleyicilerine çağrı,

 

Filistinli kadınların katili Siyonist İsrail Devleti ile sponsorluk ilişkinizi sonlandırın!

 

Siyonist oluşumun kültürel faaliyetlere sponsorluk yoluyla kendisini aklamasına, normal göstermesine alet olmayın!

 

Siyonist İsrail, Filistin halkının topraklarını işgal altında bulunduran ve her gün yeni toprakları Filistinlilerden gaspeden, Gazze’ye hapsettiği 2 milyon Filistinli’ye acımasız bir boykotu 14 yıldır sürdüren, Filistinlilere yönelik ayrımcı politikalarıyla Apartheid Güney Afrikası’nın günümüzdeki kopyası, gayrimeşru bir oluşumdur.

 

Bu oluşum, 1967’den bugüne 17.000 Filistinli kadını tutsak etti. Sadece geçtiğimiz 2019 yılında 40 Filistinli kadın Siyonist işgalci tarafından esir alındı. Bu tutsaklar, İsrail hapishanelerinde mahremiyet ve eğitim gibi temel insan ihtiyaçlarından yoksun durumda tutuluyor.

 

Bunlardan biri, 29 Ağustos 2019’da Siyonist askerler tarafından esir alınan gazetecilik bölümü öğrencisi Meys Ebu Goş (22). Goş, Maskubiyeh sorgu merkezinde 30 günden fazla bir süreyle sistematik işkence ve kötü muameleye maruz bırakıldı.

 

Siyonistler, Goş ve başka iki kadın Filistinli tutsağın daha aileleri ile görüşme haklarını keyfî bir şekilde 28 Nisan 2020’de ellerinden aldı. Bu tutsaklardan birisi 31 Ekim günü tutukladıkları ve henüz mahkemeye dahi çıkarmadıkları Filistinli siyasetçi Halide Jerrar.

 

Siyonist İsrail’’in askerleri, Gazze’nin kuzeyinde iki yıldır gerçekleşen Büyük Geri Dönüş Yürüyüşü adlı eylemlere katılan sivil göstericilere keskin nişancı tüfekleri ile hedef alıyor. Katlettikleri sivillerin bir bölümü de bu gösterilere katılan kadınlar.

 

2003 yılında üzerinden iş makinesi ile geçerek katlettikleri Amerikalı kadın eylemci Rachel Corrie’nin veya 2018 Haziran’ında Büyük Geri Dönüş Yürüyüşü sırasında gerçek mermi ile göğsünden vurularak katlettikleri hemşire Rezan El Neccar’ın görüntüleri eminiz ki sizlerin de hafızasındadır. Buna Gazze’ye yönelik bombardımanlarında ya da Batı Şeria’daki kontrol noktalarında katlettikleri kadınları da eklememiz gerekir kuşkusuz.

 

Festivalin sayın düzenleyicileri,

 

Emin olunuz ki bu liste sandığınızdan da, sandığımızdan da daha uzun ve sponsorlarınız arasında yer alan ARTISRAEL, tüm bunların açık faili İsrail’i dünya çapında muassır bir özgürlükler cenneti, bir demokrasi beşiği olarak pazarlamak üzere kurulmuş, bu devletin doğrudan finanse ettiği bir oluşumdur. Bu oluşuma karşı BDS Hareketi başta olmak üzere pek çok Filistinli kurum dünyanın dört bir yanında mücadele yürütmektedir.

 

Sizi, işgalcilere değil, onlara karşı mücadele eden Filistinlilere destek olmaya çağırıyoruz.

 

Sizi, vakfınızın internet sitesinde yayınlamış olduğunuz değerlerinize sahip çıkmaya çağırıyoruz. Orada bahsettiğiniz şekliyle, İnsan haklarına inanan, her ortam ve durumda şiddetsizliği savunan bir kadın örgütü iseniz, her türlü toplumsal, siyasi ayrımcılığa karşı çıkıyorsanız ve tüm insanların din, dil, ırk, sınıf, cinsel yönelim fark etmeksizin eşit olduğu fikrini savunuyorsanız, bugün yapmanız gereken, Filistin halkının ve bilhassa Filistinli kadınların çağrısına uymak, İsrail’in suçlarını aklamak için kurulmuş ARTISRAEL ile olan sponsorluk ilişkinizi sonlandırmak ve bunu kamuoyuna duyurmaktır.

 

Emperyalizme ve Siyonizme Karşı Filistin Dostları”

 

Biz de aynahaber.org olarak Birgün, Evrensel Gazeteleri ve Tele 1 Televizyonunu, Deniz Gezmiş ve arkadaşlarının daha fazla kemiklerini sızlatmadan festival sponsorluklarından çekilmeye davet ediyoruz.

]]>
Tue, 01 Nov 2022 12:05:01 +0300 Modern Sanat
İbrahim Gökçek Yaşamını Yitirdi https://modernsanat.org/ibrahim-gokcek-yasamini-yitirdi https://modernsanat.org/ibrahim-gokcek-yasamini-yitirdi

 

Konser yasaklarının kaldırılması, çalışmalarını yürüttükleri İdil Kültür Merkezi'ne yönelik baskınların son bulması talebiyle 323 gün ölüm orucunda olan ve 2 gün önce eylemini sonlandıran Grup Yorum üyesi İbrahim Gökçek vefat etti.

 

Grup Yorum'un gitaristi İbrahim Gökçek, 323 gün süren ölüm orucunun ardından, kaldırıldığı hastanede yaşamını yitirdi.

 

Grup Yorum'un Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "Az önce İbrahim Gökçek'in kaldırıldığı hastanede şehit düştüğü haberini aldık. Bütün halkımızın, gönlü bizimle atan tüm insanlığın başı sağ olsun" denildi.

 

Gökçek'in cenaze töreninin yarın Gazi Cemevi'nde yapılacağı ardından Kayseri'de defnedileceği açıklandı. 40 yaşındaki Gökçek, ölüm orucunda 40 kiloya düşmüştü.

 

Grup Yorum üyeleri Helin Bölek ile İbrahim Gökçek, konser yasaklarının kaldırılması, kırmızı bültenle aranan üyelerinin listelerden çıkartılması ve çalışmalarını yürüttükleri İdil Kültür Merkezi’ne yönelik baskınların son bulması gibi taleplerle ölüm orucuna başlamıştı.

 

Bölek 3 Nisan'da, eyleminin 288. gününde yaşamını yitirmişti. Gökçek de 323 gündür sürdürdüğü ölüm orucunu 5 Mayıs'ta sonlandırarak hastaneye kaldırılmıştı.

 

Grup Yorum dün Gökçek'in sağlık durumuna ilişkin yaptığı açıklamada, "Vücudunda kan kalmamış. Dün 3 litre kan takviyesi yapıldı. Bugün de kan verilmeye devam edecek. Beslenmeyi şu an için damar yoluyla yapıyorlar. 24 saatin sonunda mideden mama verilecek. Yoğun bakım süreci bir ay sürecek" ifadesine yer vermişti.

]]>
Tue, 01 Nov 2022 12:05:01 +0300 Modern Sanat
Gazetecilik Utancı https://modernsanat.org/gazetecilik-utanci https://modernsanat.org/gazetecilik-utanci

 

Habertürk TV'de yayınlanan 'Türkiye'nin Nabzı' parogramında HDP'nin 'Darbeye Karşı Demokrasi Yürüyüşü' tartışıldı. Tartışma sırasından yıllardır HDP'ye TV'lerde yer verilmediğini ve HDP'ye kendini ifade etme fırsatı verilmediğini söyleyen Salim Şen'e, sunucu Didem Arslan Yılmaz, "Salim bey burası bir kamu kuruluşu değil" dedi.

 

Yaptığı açıklamanın savunma değil durum tespiti olduğunu belirten Arslan, bu sorunun kendilerine de sık sık geldiğini belirterek, "Sonuçta biz kamu kuruluşu değiliz, özel bir sektörüz. Bu bir tercihtir. Bu tercihin nedenleri öyle veya böyle farklıdır. Ama zaman zaman bu ekranlarda da HDP'liler zamanında olmuştur" diye konuştu.

 

Beni Kovarlar Korkusu

 

Görüntüleri sosyal medya hesabından paylaşan HDP Ekonomiden Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı Garo Paylan, sunucuya tepki gösterdi. Paylan, "Şunu demek istiyor: HDP’lileri çıkarırsak; patron fırça yer, ihale alamaz, işleri bozulur, beni de kovarlar" ifadeleri ile paylaştı. Paylan, "Gazetecilik tercih değil hakikat arayışıdır" dedi.

 

Her Gece HDP’ye Hakaret Ediliyor

 

6 milyondan fazla seçmeni bulunan ve Türkiye’nin 3. Büyük partisi olan HDP’ye başta Habertürk ve CNNTürk olmak üzere tüm yandaş kanallarda hakaret edilirken, tek bir HDP linin bile tv ye çağırılıp bu suçlamalara cevap vermesine izin verilmemesi tepki topluyor.

]]>
Tue, 01 Nov 2022 12:05:00 +0300 Modern Sanat
CNN Ekmekten Bahset https://modernsanat.org/cnn-ekmekten-bahset https://modernsanat.org/cnn-ekmekten-bahset

 

Demirören Holdinge bağlı yandaş Tv haber kanalı olan CNN Türk ekranlarında her akşam tartışma programlarında halkın gündemi ile ilgisi olmayan konuların konuşulması tepki  topluyor.

 

CNN Türk Gündemi Halktan Kopuk

 

Bilhassa pandemi sürecinde halkın ana sorunu ekonomi olmasına rağmen CNN Ekranlarında tartışılan son haftalarda konular şunlar;

 

İBB Tarihe Sahip Mi Çıktı?

 

Ayasofya Ne Zaman Açılacak?

 

Fetö’de Kim Masum Kim Değil?

 

CHP Kurultayı Ertelenecek mi?

 

Halkın Gündemi Başka

 

Oysa ki halkın gündemi şunlar;

 

Hayat Pahalılığı,

İşsizlik

Geçim Sorunu,

Çocuklarının Eğitimi

Sağlık Sistemine Ulaşım

İşini kaybetme korkusu

Kıdem tazminatı mücadelesi

 

Halkın sorunlarından uzak konular açmayı seçen CNN Türk bunun karşılığını reyting kayıpları ile yaşıyor.

 

Vatandaş Artık Tartışma Programı İzlemiyor

Televizyonlarda kendi gerçek sorunlarının konuşulmadığını gören izleyiciler tartışma programı izlemeyi bırakıp, yarışma programları, akıllı kutulardan film veya dizi izlemeye yöneldi.

 

Benzer programlar yapan Habertürk ve NTV nin de izlenme oranlarının düştüğü belirtiliyor.

]]>
Tue, 01 Nov 2022 12:04:59 +0300 Modern Sanat
Netflix Türkiye kapanıyor iddiası! https://modernsanat.org/netflix-turkiye-kapaniyor-iddiasi https://modernsanat.org/netflix-turkiye-kapaniyor-iddiasi

 

Netflix’in AKP ile yaptığı ‘eşcinsellik’ sansürüyle ilgili pazarlığın restleşmeyle sonuçlandığını ve Türkiye’deki dizi çikimlerinin durdurulduğu öne sürüldü. Peki Netflix Türkiye kapanıyor iddiası gerçeği yansıtıyor mu? İşte Netflix Türkiye son dakika gelişmeleri...

 

Fatih Altaylı: "Kayıp Büyük!"

 

Habertürk Yazarı Fatih Altaylı, Netflix'in Türkiye'den çekiliyor mu iddiasına yönelik önemli bir yazı kaleme aldı ve detayları paylaştı. İşte yazıdaki Netflix Türkiye detayları;

 

"Netflix’in çok ünlü ve en başarılı Türk dizilerinde imzası olan bir Türk senaristin yazdığı bir öyküyü beğenip, bunu çekmeye karar vermesiyle başlıyor her şey.

 

Netflix, diziyi çekmek üzere bir Türk yapım şirketi ile taşeron olarak anlaşıyor.

 

Türk oyunculardan oluşan bir cast hazırlanıyor.

 

Ancak yasa gereği, Türkiye’de gerçekleştirilecek yabancı prodüksiyonlar için Kültür Bakanlığı’ndan izin alınması gerektiği için ilk bölüm senaryo bakanlığa yollanıyor.

 

Gerekli izin veriliyor ancak araya pandemi süreci girdiği için çekimlere başlanamıyor.

 

Ardından hayat yeni normale dönünce çekim için yeniden Bakanlıktan izin isteniyor.

 

Bakanlık bir bölümün daha senaryosunu istiyor.

 

İkinci bölümde diziye dahil olan bir gay karakter var ama bazılarının iddia ettiği gibi bir gay sevişme sahnesi falan yok dizide.

 

Ardından Bakanlık görüşmek için Netflix yöneticilerini davet ediyor.

 

Netflix başkan yardımcıları özel uçakla gelip Bakanlığa gidiyorlar.

 

Bakanlıkta fazla bir sorun çıkmıyor.

 

Ancak RTÜK “Bizimle de görüşmeniz gerek” diyor.

 

Oysa RTÜK, kuruluş yasası itibarıyla bir ön denetim kuruluşu değil, böyle bir yetkisi yok. Sansür Kurulu değil.

 

Buna rağmen Netflix yetkilileri RTÜK’le de görüşüyorlar.

 

RTÜK çok net konuşuyor.

 

“Gay karakteri diziden çıkarın.”

 

Yasaya ya da yasanın verdiği bir yetkiye dayanmayan ama yaptırım gücüne dayanan bir talep.

 

Netflix oyuncularla ve senaristlerle görüşerek RTÜK’ün “emrini” iletiyor ve “çıkarıp çıkarmama” üzerine fikirlerini alıyor.

 

Uzun tartışmalar sonunda “Çıkaralım” fikri oluşuyor.

 

Çünkü ayların emeği, onlarca kişinin umudu, geliri buna bağlı.

 

Ve çekimlere başlanması kararı alınıyor.

 

Ancak çekimlerin başlayacağı gün, herkes sabahın köründe sette toplanmış, makyajlar yapılmış, replikler ezberlenmiş, set kurulmuşken Netflix’ten talimat geliyor.

 

“Diziyi iptal ettik.”

 

Yine de oyuncuların ve ekip çalışanlarının birkaç bölümlük ücretlerini ödeyeceğini de duyuruyor Netflix.

 

Sadece bu diziden Türkiye’nin kaybı bölüm başı 3,5 milyon TL.

 

10 bölüm olsa 35 milyon TL civarı bir döviz girdisi uçup gidiyor.

 

Türk dizilerine ve Türk yapımlarına bundan sonra giderek azalacak ilgiyi ve bu şirketlerin Türkiye’de artık yaptırmayacakları işleri de göz önüne alırsanız kayıp büyük."

 

Cüneyt Özdemir'den Netflix Çekiliyor İddiası

 

Gazeteci Cüneyt Özdemir'in iddiasına göre Netflix, 'eşcinsellik' sansürü için AKP ile restleşti ve Türkiye'deki çekimlerini durdurma kararı aldı.

]]>
Tue, 01 Nov 2022 12:04:58 +0300 Modern Sanat
Fatih Portakal Neden Ayrıldı? https://modernsanat.org/fatih-portakal-neden-ayrildi https://modernsanat.org/fatih-portakal-neden-ayrildi

 

Fatih Portakal, 10 yıldır haber bültenlerini sunduğu Fox TV ile yollarını ayırma kararı aldı. Mesleğe muhabir olarak başlayan Fatih Portakal'ın yazdığı iki kitap bulunuyor. Fatih Portakal FOX TV'den ayrılma kararını "Toprağın sakin ritminde yaşayıp ruhumu ve bedenimi dengeleyeceğim" şeklinde açıklasa da bu sözler pek inandırıcı bulunmadı.

 

Fatih Portakal hakkında bir süredir iddia edilen “ayrılık” dedikoduları hakkında FOX TV ve Fatih Portakal açıklama yaparak, konuşulanları doğruladı. Kanal yönetiminden yapılan ‘son dakika’ duyurusuna göre; “Fatih Portakal, görevi bırakma kararı aldı ve emekli olmak istediğini” bildirdi. Fatih Portakal ise ilk açıklamasında, “ayrılma kararının kendi tercihi olduğunu” belirterek, “Başta sağlık, dinginlik, huzur ve aile ise insanın yaşam nedeni. Kararı bu kadar net verdim” ifadelerini kullandı.

 

Fatih Portakal’ın Açıklaması

 

FOX TV'nin açıklamasının ardından twitter hesabından bir paylaşım yapan Fatih Portakal, şu ifadeleri kullandı: Siz veda ederken, çalıştığınız kurumun hakkınızda bu cümleleri kurması her çalışana nasip olmaz. Teşekkür ediyorum.

 

Fatih Portakal, Twitter hesabından yaptığı açıklamaya şöyle devam etti:

 

* 10 yıldır gurur duyarak çalışıp, birlikte keyifle yol aldığım foxhaber’den kendi tercihimle ayrılmaya karar verdim. Sadece,“Ne yapmak istiyorum?”sorusunun cevabını aradım. İçsel devrime ihtiyacım vardı. Kariyer, tanınmışlık, kazanç vazgeçilebilecek şeylerdi.

 

 

* Başta sağlık, dinginlik, huzur ve aile ise insanın yaşam nedeni. Kararı bu kadar net verdim. Bu yıl ve belki sonrasında toprağın sakin ritminde yaşayıp ruhumu ve bedenimi dengeleyeceğim. Tabiatla olabildiğince bütünleşip kıymetini bilerek yaşam süreceğim. Kalın sağlıkla.

 

 

FOX Tv Açıklaması

 

* 2010 yılından beri kanalımızda FOX Ana Haber bülteni sunuculuğu görevini büyük bir başarıyla yürüten ve FOX ekranlarından milyonlara ulaşarak Türk Televizyon tarihine geçen rekor başarılarda önemli katkıları olan değerli ekip arkadaşımız Fatih Portakal, görevini bırakma kararı aldığını ve emekli olma isteğini kanal yönetimimize bildirmiştir.

 

 

* Fatih Portakal görevi süresince FOX'un en önemli değerlerinden biri olmuştur. Aldığı karara saygı duymakla birlikte, çok sevdiğimiz bir çalışma arkadaşımıza veda ediyor olmaktan dolayı üzgün olduğumuzu belirtmek isteriz. İzleyicimize objektif ve doğru haber sunma politikası doğrultusunda; samimiyet, açık sözlülük ve cesaretle sunduğu haberlerler takdirle izlenmiştir. Bugüne kadarki tüm katkıları için kendisine teşekkür ederiz.

 

Söylentiler

 

Tüm bu açıklamalar izleyiciler tarafından inandırıcı bulunmazken, üç seçenek ortaya çıktı;

 

* Kanal veya Fatih Portakal iktidar tarafından tehdit edildi;

 

Muhalif söylemi ile tanınan Fatih Portakalın kanaldan ayrılması için Fox tv yönetimine AKP iktidarınca baskı yapıldığı veya Portakal’ın tehdit edildiği konuşuluyor. Ailesini düşünen Fatih Portakal’ın uzun süredir bu kararı düşündüğü de söylenenler arasında.

 

* Fatih Portakal siyasete girecek;

 

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun da okul arkadaşı olan Fatih Portakalın CHP den siyasete girmek için kanaldan ayrıldığı da konuşulanlar arasında.

 

* Fatih Portakal İktidar kanallarından birine çok yüksek bir ücretle transfer olacak;

 

En az ihtimal verilse de komplo teorisi peşinde koşanlar bu şıkka da prim veriyor. Daha önce Nedim Şener, Hacısalihoğlu gibi sıkı muhaliflerin nasıl iktidar yanlısı olduğunu örnek gösterenler televizyonun Show dünyası olduğunu ve Portakal’ın birkaç düzine milyon dolara yandaş kanallardan birine geçebileceğine de açık kapı bırakıyorlar.

 

 

 

 

Fatih Portakal Kimdir?

 

2 Şubat 1967, Nazilli (Aydın) doğumlu Fatih Portakal, ilk öğrenimini doğduğu ilçede tamamladı, İzmir Atatürk Lisesi’ni bitirdi. İstanbul Üniversitesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nden mezun olan Fatih Portakal, 1994 yılında yüksek lisans ve yabancı dil eğitimi için Avustralya’ya gitti. 1997’de Türkiye’ye dönen Portakal, 2005 yılına kadar Star TV’de muhabirlik yaptı. Daha sonra Kanal D’de görev alan Portakal, 2010’da Fox TV’ye geçti. 2010-2013 arasında Çalar Saat programını sunan Portakal, 2013’ten bu yana kanalın ana haber sunuculuğunu yaptı.

 

Armağan Toper ile evli olan Portakal’ın “Ses’siz” ve “Aklımla Dalga Geçme” adlı kitapları da bulunuyor.

]]>
Tue, 01 Nov 2022 12:04:57 +0300 Modern Sanat
Türkiye, En Fazla Gazeteci Hapseden 2. Ülke https://modernsanat.org/turkiye-en-fazla-gazeteci-hapseden-2-ulke https://modernsanat.org/turkiye-en-fazla-gazeteci-hapseden-2-ulke

 

Gazetecileri Koruma Komitesi (Committee to Protect Journalists / CPJ) 2020 raporu "Dünya çapında rekor sayıda gazeteci hapiste" başlığıyla yayınladı. Raporda Türkiye, Çin’den sonra mesleki faaliyetleri yüzünden cezaevine atılan gazeteci sayısında ikinci sırada gösterildi.

 

Elena Beiser’in hazırladığı raporda 1 Aralık 2020 itibariyle dünya çapında mesleki faaliyetleri yüzünden hapiste olan gazeteci sayısı 274 olarak verildi. Rapora göre, 2016 yılındaki 272 rakamı da aşılmış oldu. CPJ bunun nedeni olarak, devletlerin Covid-19 haberlerine karşı düşmanca tutumunu ve siyasi karışıklıklara dair haber yapılmasını engelleme çabalarını gösterdi.

 

Rapora göre bu yıl, baskıcı devletler yüzünden 250'den çok gazetecinin hapiste olduğu üst üste beşinci yıl.

 

Yine raporda salgın esnasında devletlerin davaları ve ziyaretçileri engellediği ve cezaevlerinde artan sağlık risklerinin de göz ardı edildiği belirtildi. Bu nedenle en az 2 gazetecinin gözetim altındayken hastalık bulaşması sonucu öldüğünü aktardı.

 

Gazeteci hapsetmede Türkiye’yi herhangi bir suçtan dolayı hüküm giymemiş gazetecileri hapiste tutan Mısır ile Suudi Arabistan takip etti. Hapisteki gazetecilerin sayısının önemli ölçüde arttığı ülkeler arasında uzun dönem başkanlık yapan liderlerinin şüpheli biçimde yeniden seçilmesine karşı ayaklanan Belarus ve siyasi karışıklıkların silahlı çatışmaya dönüştüğü Etiyopya da bulunuyor.

 

Raporun Türkiye kısmında ise CPJ, hapisteki gazetecilerin tamamının devlete karşı işlenen suçlar kategorisine dahil olduğunu yazdı. Türkiye’de hapistekilerin sayısının 2016’daki darbe girişiminin ardından ilk kez düşüşe geçtiğini aktardı.

 

CPJ bu yıl Türkiye hapishanelerinde 37 gazeteci olduğunu tespit etti. Buna rağmen gazetecileri ve avukatlarınının tutuklamaya devam ettiğini ifade etti.

 

Covid-19 nedeniyle mahkemelerin faaliyetleri üç aylığına ertelendi hatılatan CPJ bu durumun hapiste olanlar için daha uzun süre tutukluluk ve tutuksuz yargılanmayı bekleyenler için daha çok kaygı sebebi olduğunu aktardı.

]]>
Tue, 01 Nov 2022 12:04:56 +0300 Modern Sanat
Kıvılcımlı Külliyatını Yayınlıyoruz https://modernsanat.org/kivilcimli-kulliyatini-yayinliyoruz https://modernsanat.org/kivilcimli-kulliyatini-yayinliyoruz

Dr. Hikmet Kıvılcımlı üzerine çalışmaları ile bilinen araştırmacı ve yazar Ahmet kale sitemizde Kıvılcımlı'nın eserlerini tanıtmaya başlıyor. Ahmet Kale,  2014 yılında Bilim ve Gelecek Yayınlarından çıkmış KIVILCIMLI KÜLLİYATI "Ayrıntılı Bibliyografya" kitabından alarak her hafta bir olmak üzere kitap tanıtımları yapacak.

 

Ahmet Kale, bu tanıtımları kendisinin köşesinde yapacak. İlk olarak yazdığı Giriş bölümünden bir bölümü aşağıya alıyoruz.

 

"Kitapta çeviri ve telif olarak yayınlanmış toplam 68 kitabın kısa veya uzun tanıtımları yapıldı. Hemen belirtelim ki bu tanıtımlardaki ana amacım “işte size kitapları özetleyip tanıttım, gerisini okumaya gerek yoktur” değil, aksine, metinlerin önemini vurgulayarak kitapların daha çok okunmasına, tartışılmasına ve yaygınlaşmasına katkıda bulunmaktır.

 

Bu 68 kitaptan telif olanların 3 adedi Kıvılcımlı imzasıyla yayınlanmamıştır.  Bunlardan SOSYETE VE TEKNİK eseri zaten Fatma Nudiye Yalçı’nın kendi eseridir. Bu konudaki tartışmalar son bulmalıdır. Diğer iki kitap olan İSPANYA’DA NELER OLUYOR ve SOVYETLERDE STAHANOF HAREKETİ ise Hasan Ali imzasıyla çıkmıştır. O kitaplar hakkındaki görüşlerimi tanıtımları sırasında yazdım.

 

Çeviri eserlerin ise 5 adedi (Kapital Fasikülleri dahil)bizzat Kıvılcımlı tarafından çevrilmiş. İkisi Fatma Nudiye Yalçı, biri de Cabbar Moser tarafından çevrilmiş. Bu çeviriler hakkında da kısa tanıtımlar yapıldı kitapta.

 

Yöntem olarak dönemler halinde inceledim kitapları. Başlıca 4 bölüm halinde toplandı. Bölümlemeler kitapların yazılış tarihine göre değil, yayınlanış tarihine göre yapıldı. Örneğin 1936 yılında yazılmış olan fakat yayınlanışı ancak 2008’de başarılan Bergsonizm eseri, 1971 sonrası yayınlanmış olan eserler arasında tanıtıldı.

 

Başlıca 4 bölüm şöyle ayrıldı:

 

  1. 1935-38 arası yayınlanan eserler
  2. 1953-62 arası yayınlanan eserler
  3. 1965-71 arası yayınlanan eserler
  4. 1971 sonrası, Kıvılcımlı’nın ölümünden sonra yayınlanan eserler.
  5.  

Ayrıca, artık herkes tarafından bilinen broşürleri de ayrı bir başlık altında toplayıp tanıtıldı. Broşür haline getirilmiş ancak diğerleri kadar yayılmamış metinlerden de kısaca söz edildi."

]]>
Tue, 01 Nov 2022 12:04:55 +0300 Modern Sanat
Göbeklitepe’ye 2020 yapımı Göktürk Yazıtı Diktiler https://modernsanat.org/gobeklitepeye-2020-yapimi-gokturk-yaziti-diktiler https://modernsanat.org/gobeklitepeye-2020-yapimi-gokturk-yaziti-diktiler

 

Urfa'da 12 bin yıllık geçmişiyle ‘tarihin sıfır noktası’ olarak nitelendirilen Göbeklitepe'nin bulunduğu Örencik Mahallesi yakınlarındaki bir tarlada, sabah saatlerinde 3 metre uzunluğunda 45 santim genişliğinde metal blok bulundu.

 

Araziye dikilen metal bloğu gören mahalleli, durumu jandarmaya bildirdi. İhbar üzerine bölgeye gelen jandarma ekipleri çevrede önlem alırken, Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü ekipleri de blokta inceleme yaptı.

 

Metal blokun üzerinde Göktürk alfabesiyle 'Ayı görmek istiyorsan gökyüzüne bak' yazıldığı belirlendi.

 

Güvenlik güçleri, daha önce ABD ve Romanya'da bulunan monolitlere benzerliği ile dikkat çeken metal bloğun kimler tarafından ne amaçla araziye dikildiğinin belirlenmesine yönelik çalışma başlattı.

]]>
Tue, 01 Nov 2022 12:04:54 +0300 Modern Sanat
Gazeteci Emin Karaca Hayatını Kaybetti https://modernsanat.org/gazeteci-emin-karaca-hayatini-kaybetti https://modernsanat.org/gazeteci-emin-karaca-hayatini-kaybetti

 

Nazım Hikmet e Dr. Hikmet Kıvılcımlı’nın davaları üzerine çalışmaları ile bilinen gazeteci-yazar Emin Karaca, 72 yaşında covit-19 nedeni ile hayatını kaybetti. Karaca’nın vefatını duyuran Türkiye Gazeteciler Cemiyeti, "Değerli meslektaşımız Emin Karaca’yı kaybetmenin üzüntüsünü yaşıyoruz. Mesleğimize uzun yıllar başarıyla hizmet veren Karaca’nın ailesinin, dostlarının ve meslektaşlarının acısını paylaşıyor, sabırlar diliyoruz” ifadelerini kullandı.

 

 

 

Emin Karaca

 

 

1949 yılında Denizli’de doğdu. Aydın Lisesi’ni bitirdi. Mesleğe 1968 yılında Hüraydın Gazetesi’nde başladı. Gelişim Yayınları, Milliyet, Güneş, Halk Gerçeği, Para Dergisi, Özgür Gündem ve Radikal gazetelerinde düzeltmen, muhabir, servis yöneticisi ve köşe yazarı olarak çalıştı.

 

Nazım Hikmet Şiiri’nde Gizli Tarih, Eski Tüfeklerin Sonbahar’ı, Cumhuriyet Olayı yayınlanmış kitaplarından bazıları. Basın Meslek Kuruluşlarının Başarı Ödülü yarışmalarında köşe yazısı, röportaj ve inceleme dalında birçok ödül sahibi olan Emin Karaca Sürekli Basın Kartı taşıyordu.

 

]]>
Tue, 01 Nov 2022 12:04:54 +0300 Modern Sanat
Rasim Öztekin’i Uğurluyoruz https://modernsanat.org/rasim-oztekini-ugurluyoruz https://modernsanat.org/rasim-oztekini-ugurluyoruz

 

Kalp rahatsızlığı nedeniyle tedavi gördüğü hastanede 62 yaşında hayata veda eden Öztekin için öğle vakti Teşvikiye Camii’nde cenaze namazı kılınacak.

 

Dün akşam saatlerinde kaldırıldığı Beykoz Devlet Hastanesinde tedavisine başlanan sanatçı, ardından İstanbul Dr. Siyami Ersek Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesine sevk edilmişti.

 

Kalp krizi geçiren tiyatro ve sinema oyuncusu Rasim Öztekin'in sağlık durumuyla ilgili tedavi gördüğü İstanbul Siyami Ersek Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Cevdet Uğur açıklama yapmıştı.

 

Prof. Dr. Koçoğulları " Ekmo cihazı eşliğinde hastayı koronel anjiyografi ünitemize aldık. Koronel anjiyografi ünitesinde tıkanmış olan damarına da stent uygulaması yapıldı. Hasta bu haliyle yoğun bakıma alındı. Yoğun bakımda şu an ekmo cihazı, intraortik balon desteğiyle entübe olarak takip edilmekte. Hastanın hayati tehlikesi bulunmakta ve durumu ciddiyetini korumaktadır" demişti.

 

Biyografisi

 

Rasim Öztekin, 14 Ocak 1959'da İstanbul'da doğdu.

 

İstanbul'daki Galatasaray Lisesinin ardından İstanbul Üniversitesi Basın Yayın Yüksek Okulundan mezun olan sanatçı, sahne yaşamında ilk deneyimlerini İstanbul Akademik Sanatçılar Topluluğu ve Kadıköy Halk Eğitim Merkezi ve Nöbetçi Tiyatro’da amatör çalışmalarla edindi.

 

Ferhan Şensoy'un Ortaoyuncular topluluğunda profesyonel tiyatro sanatçılığına başladı.

 

2016 yılında Kel Hasan Efendi'nin kavuğu, Ferhan Şensoy tarafından kendisine devredildi. 20 Eylül 2020 tarihinde ise kavuğu Şevket Çoruh'a devretti.

 

1992-1995 yılları arasında televizyonlarda şov programları yaptı. 1994 yılında Gani Müjde ve Yılmaz Erdoğan’ın yazdığı “2071’de Türkiye” adlı müzikali sahneye koyup oynadı. Tiyatronun yanı sıra, sinema ve dizi filmlerde de rol aldı.

 

Ödülleri

 

1988, Altan Erbulak Ödülleri, En İyi Oyuncu

1995, İsmail Dümbüllü Ödülleri, Yılın En Başarılı Oyuncusu

2003, Afife Tiyatro Ödülleri, Komedi ve müzikal dalında En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu

2010, KALDER (Kalite Derneği) En Kaliteli Sanatçı ödülü

2010, Ayaklı Gazete "Yılın En İyi Yardımcı Erkek Oyuncusu"

2011, Yılın Nasrettin Hocası

 

Oynadığı tiyatro oyunları

 

Şahları da Vururlar (1980-85)

Kahraman Bakkal Süpermarkete Karşı (1981-83)

Anna’nın 7 Ana Günahı (1983-84)

Fırıncı Şükrü, Deli Vahap ve Ötekiler (1984-85)

Hayrola Karyola (1985-86)

Eşek Arıları (1985-86)

Muzır Müzikal (1986-87)

İçinden Tramvay Geçen Şarkı (1986-87)

İstanbul’u Satıyorum (1986-87)

Don Juan İle Madonna (1988-89)

Soyut Padişah (1989-90)

Yorgun Matador (1990-91)

Aşkımızın Gemisi Fındık Kabuğu (1991-92)

Güle Güle Godot (1992-93)

Aptallara Güzel Gelen Televizyon Dizileri (1996-97)

Haldun Taner Kabare (1997-98)

Çok Tuhaf Soruşturma (1998-99)

Parasız Yaşamak Pahalı (1999-2000)

Fişne Pahçesu (2000-01)

Kökü Bitti Zıkkım Zulada (2001-02)

Sahibinden Satılık Birinci El Ortaoyunu (2001-02)

Biri Bizi Dikizliyor (2003-04)

Uzun Donlu Kişot (2004-05)

Kiralık Oyun (2005-06)

Boşgezen ve Kalfası (2008)

 

Müzikaller:

 

Muzır Müzikal (1986)

2071'de Türkiye (1994)

Yıldızların Altında (2005)

]]>
Tue, 01 Nov 2022 12:04:53 +0300 Modern Sanat
Son Yaz Son Bölümü ile İzleyiciyi Ağlattı https://modernsanat.org/son-yaz-son-bolumu-ile-izleyiciyi-aglatti https://modernsanat.org/son-yaz-son-bolumu-ile-izleyiciyi-aglatti

Fox Tv’nin sevilen dizisi son yaz 17. Bölüm son 5 dakikası, Gökhan Şen Karakterine hayat veren Olgun Toker’in başarılı oyunculuğu ile 24 saat geçmeden kült oldu.

 

Çekimleri İzmir'in Çeşme, Karaburun ve Urla ilçelerinde gerçekleştirilen dizinin son bölümünde izleyicinin Selçuk Taşkın’ın ağabeyi Gökhan’ın beyninde tümör olduğunu öğrendiği sahne çok konuşulacak gibi.

 

 Son Yaz Dizisinin Konusu

 

İdealist Cumhuriyet Savcısı Selim Kara (Ali Atay), 8 yıl önce hapse yolladığı organize suç lideri Selçuk Taşkın’dan (Arif Pişkin) reddedemeyeceği bir teklif alır. Selçuk Taşkın, Savcı Selim Kara’nın bütün suç örgütünü çökertecek davasında, tanıklık yapmayı istemektedir. Ancak bunun için tek bir şartı vardır; oğlu Akgün Gökalp Taşkın’ı (Alperen Duymaz) Selim Kara’nın bizzat koruması.

 

Suç dünyası içinde büyümüş, tehlikeli ve sorunlu görünümünün ardında duygusal bir genç olan Akgün için bu kabul edilmesi güç bir durumdur.

 

Hayat beklemediği bir yerden daha sınar Selim’i; İzmir’de çocukları ile yaşayan eşi Canan (Funda Eryiğit) boşanmak istemektedir.

 

Ailesi ile işi arasında kalan Savcı Kara, baş belası olarak gördüğü Akgün’ü ailesinin yanına İzmir Çeşme’de bulunan Adalet Sitesi’ne götürmek zorunda kalır.

 

Selim’in beklenmeyen misafiri Akgün’ün gelişi site sakinlerinin tüm dengelerini altüst edecek; Ege’de başlayan bu rüzgâr, herkesin hayatını değiştirecek büyük bir fırtınaya dönüşecektir.

 

Yönetmen: Burak Arlıel

 

Senaristler: Deniz Dargı Cenk Boğatur Cem Görgeç

 

Oyuncular:

 

Alperen Duymaz - Akgün Gökalp Taşkın

Ali Atay - Selim Kara

Funda Eryiğit - Canan Kara

Hafsanur Sancaktutan - Yağmur Kara

Halil Babür - Soner Sancaktar

Olgun Toker- Gökhan Şen

Yasemin Yazıcı - Naz Yaman

Emre Karayel - Fatih Doğanay

Sinan Tuzcu - Metin Yaman

Şebnem Dönmez - Serap Gök

Arif Pişkin - Selçuk Taşkın

Sezer Koç - Emel Yaman

Yasemin Yazıcı - Naz Yaman

Erdem Şanlı - Kaan Gök

Sarp İkiler - Arda Ateş

Ata Nedim Arman - Altay Kara

Yunus Narin - Eray Duraner

Cengiz Okuyucu - Ahmet Tunalı

 

Dizi her Cuma akşamı 20.00’dan itibaren Fox Tv’de

 

 

]]>
Tue, 01 Nov 2022 12:04:52 +0300 Modern Sanat
Şapka Devrimi Sergisi https://modernsanat.org/sapka-devrimi-sergisi https://modernsanat.org/sapka-devrimi-sergisi

 

 

 

Beyoğlu Gama Gallery, çağdaş Türk resminin genç kuşak temsilcilerinden Orhan Çelik’in  ‘’Şapka Devrimi’ isimli ilk kişisel sergisine 16 Nisan – 15 Mayıs 2021 tarihleri arasında ev sahipliği yapıyor.

 

q3RQf.jpg

 

Sanatçının sergide son iki yılda üretmiş olduğu eserleri izleyici ile buluşacak.

 

q3VEH.jpg

 

Orhan Çelik’in resimlerinde en önemli tema: figür, renk ve estetik bulduğu bir nesne olan şapkadır.

 

q3uMw.jpg

 

Ressam, izleyicinin karşısına Atatürk’ün ‘Şapka Devrimi’nden esinlenerek oluşturduğu eserleriyle çıkıyor.

 

q3BSk.jpg

 

Sanatçı, resimlerinde farklı elemanları kullanarak espas oluşturmaya çalışırken, robotik yaşama da kendine has figürleriyle gönderme yaparak günümüz çağdaşları arasında yer alıyor.

 

Galeri Salı ve Cuma arası saat 13:00 -  17:00 arası virüs tedbirleri alınarak Beyoğlu, Gama Gallery’de ziyarete açık.

 

Adres: Gama Gallery, Kuloğlu, Turnacıbaşı Cd. No:21, Beyoğlu-İstanbul

 

]]>
Tue, 01 Nov 2022 12:04:51 +0300 Modern Sanat
Demokrasi Güçleri Ana Sınıfında Din Dayatmasına Karşı Birleşti https://modernsanat.org/demokrasi-gucleri-ana-sinifinda-din-dayatmasina-karsi-birlesti https://modernsanat.org/demokrasi-gucleri-ana-sinifinda-din-dayatmasina-karsi-birlesti

Demokrasi Konferansı Bileşeni olan Aleviler öncülüğünde demokrasi güçleri, ana sınıfına kadar zorunlu din dersinin dayatılmasına karşı imza kampanyası başlattı. Geniş katılımlı kampanyada, din dersinin ana sınıfında bir facia olacağı belirtilirken, ortaöğretimde de zorunlu olmaktan çıkarılarak; laik, bilimsel, akılcı; tekçi, ırkçı, cinsiyetçi olmayan, parasız bir eğitim sistemi talep ediliyor. İmza kampanyası 3 Mart 2022’ye kadar devam edecek.

 

Demokrasi Konferansı Bileşeni olan Aleviler öncülüğünde demokrasi güçleri, ana sınıfına kadar indirilmek istenen zorunlu din dersine karşı “Eşit yurttaşlık temelinde özgür bir toplum için laik ve bilimsel bir eğitim istiyoruz” başlığıyla bir imza kampanyası başlattı.

 

Başta Türkiye’de olmak üzere Avrupa’da ve Amerika Birleşik Devletleri’nde bulunan Alevi çatı örgütleri ve şubeleri, Alevi yurttaşlar, aydınlar, sanatçılar, şairler, gazeteciler, demokratik kitle örgütlerinin, bazı siyasi partilerin büyük destek verdiği kampanya bugün kamuoyuyla paylaşıldı.

 

Bugüne kadar sadece Alevilerin gündeme getirdiği ve protesto ettiği zorunlu din dersine karşı başlatılan bu kampanya, şu ana kadar ki en geniş katılımlı kampanya oldu.

 

Kampanya kapsamında kaleme alınan ve imzaya açılan metinde, Millî Eğitim Şura toplantısında 1-3 Aralık 2021’de okul öncesi eğitim dönemindeki çocuklara (4-6 yaş) zorunlu din eğitimini tavsiye eden kararlar alınmasına sert tepki gösterildi.

 

Açıklamada, zorunlu din dersinin ana okullarına kadar indirilmesinin “Çocuğun Üstün Yararı” ilkesine aykırı olduğu ve sağlıklı gelişimine ket vuracağına dikkat çekildi.

Belli bir din anlayışının kavram ve ritüellerinin çocuklara dayatılmasının kabul edilemeyeceği belirtilen açıklamada; iktidarın, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) kararlarını ve altına imza atılmış olunan Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi hükümlerini hiçe sayarak müfredata yeni din dersleri eklemesinin, birçok okulu imam hatip okullarına çevirmesinin hukuka aykırı olduğu vurgulandı.

 

Mevcut din derslerinin Sünniliğin empoze edilmesinden başka bir şey olmadığının altı çizilen açıklamada, “Her seviyedeki zorunlu din dersleri, sözde seçmeli olanlar dâhil kaldırılmalı, din derslerini ana sınıfına kadar indiren tavsiye karar iptal edilmeli, gündeme bile getirilmemelidir” denildi.

 

KAMPANYAYA GENİŞ KATILIM

 

Alevilerin öncülüğünde demokratik kitle örgütlerinin, çeşitli siyasi partilerin, sendikaların, aydınların, hukukçuların büyük destek verdiği kampanya çağrı metni şöyle:

 

 “Millî Eğitim Bakanlığı’nın en yüksek danışma kurulu olan Millî Eğitim Şurası, 1-3 Aralık 2021’de Ankara’da ‘Eğitimde Fırsat Eşitliği’ temasıyla toplandı. Şura eğitimin kangrenleşen problemlerine çözümler aramak yerine, okul öncesi eğitim dönemindeki çocuklara (4-6 yaş) zorunlu din eğitimini tavsiye eden kararlar aldı.

 

“Zorunlu Din Dersi Eğitimi” ile “Eğitimde Fırsat Eşitliği” kavramları birbiriyle çelişen kavramlardır ve ‘ Eğitimde Fırsat Eşitliği’ teması, bizzat siyasal iktidar eliyle yaratılan tüm eşitsizliklere kılıf niteliğindedir.

 

Burada din eğitiminden kastedilen, ebeveynlerin inancına bakmadan belli bir din anlayışının kavram ve ritüellerinin çocuklarımıza dayatılmasıdır. Alınan bu karar, ‘’Çocuğun Üstün Yararı” ilkesine aykırı olduğu gibi, başta Aleviler olmak üzere farklı inançtakilerin ve  inancı olmayanların asimilasyonunu hedefleyen,  aynı zamanda pedagojik anlamda da çocuğun sağlıklı gelişimine ket vuran bir karardır. 

 

Yıllardır zorunlu din derslerinin kaldırılması talebiyle sürdürülen mücadelelere rağmen siyasi iktidarın, AİHM kararlarını ve altına imza atılmış olunan Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi hükümlerini hiçe sayarak müfredata yeni din dersleri eklemesi, birçok okulu imam hatip okullarına çevirip çocuklarımızı zoraki olarak bu okullara yerleştirmesi başlı başına birer hukuksuzluk örnekleridir. Alınan son şura kararları ise hukukun, din, vicdan inanç veya inanmama özgürlükleri ile evrensel hukuk ve ahlak değerlerinin külliyen inkârı anlamına gelmektedir.

 

“DİNCİLİK ÖRGÜTLENİYOR”

 

Mevcut din dersleri Sünniliğin endoktrinasyonundan başka bir şey değildir. Bu durum, laiklik ve eşitlik ilkesini ihlal etmenin yanı sıra kamu eğitimi adı altında İslam dinciliğinin (Şeriatçılığın) devlet eliyle örgütlenmesidir. Bu dersler toplumda inanç eksenli ayrımcılıkları yeniden üretirken mevcut medeni hukukun ve ceza hukukunun da altını oymaktadır. Bu durum, toplumsal çoğulculuğa aykırı olduğu gibi, halkların ve inançların bir arada barış içerisinde yaşamasını güçleştirmektedir. Devletin görevi her türlü inanca, inananlar ve inanmayanlara karşı aynı mesafede durmak;  çok dilli, çok inançlı ve çok kültürlü olan coğrafyamızda, her toplumun ihtiyacına yönelik eğitimi ulaşılabilir hale getirmektir. Bu bağlamda eğitimin amacı tüm eşitsizlikleri ortadan kaldırarak inanç ve vicdan özgürlüğünü güvence altına almaktır.

 

Sonuç olarak;

 

Her seviyedeki zorunlu din dersleri, sözde seçmeli olanlar dâhil kaldırılmalı, din derslerini ana sınıfına kadar indiren tavsiye karar iptal edilmeli, gündeme bile getirilmemelidir. Ayrıca, altına imza atılan AİHS’nin maddelerine uyulmalı, AİHM’in Alevi çocukların zorunlu din derslerinden muafiyetiyle ilgili kararları bir an önce uygulanmalıdır. Eğitim sisteminin vakıflar üzerinden düzenlenmesine, vergilerimizin gerici, dinci vakıflara aktarılmasına son verilmelidir. Daha da önemlisi, eğitim programları ve müfredatı bilimsel normlara göre yeniden düzenlenmelidir. Eğitimin ticarileştirilmesine son verilmelidir. Yoksul öğrenciler, tarikat yapılanmalarının içinde kültürel ve inançsal olarak eritilmeye çalışıldığından, barınma sorunu acil olarak çözüme kavuşturulmalıdır. Milli Eğitim Şuraları demokratik ve bağımsız bir danışma kuruluna dönüştürülmeli, bu kurullarda toplumun her kesimi temsil edilmelidir. Eğitim ile ilgili kararlar, bilim insanları ve pedagogların öncülüğünde, toplumun sosyolojik yapısı da dikkate alınarak oluşturulan bağımsız kurullarca alınmalıdır.

 

Sevgi Dolu, Barış İçinde Bir Arada Yaşamı Esas Alan Bir Toplum İçin; Akılcı, Laik ve Bilimsel Bir Eğitim İstiyoruz!

Tekçi, Cinsiyetçi, Ötekileştirici, Laik Olmayan, Bilimden Uzak ve Asimilasyoncu Eğitime HAYIR !..”

 

METNİ İMZALAYANLAR

 

ALEVİ ÇATI KURUMLARI: Alevi Bektaşi Federasyonu, Alevi Dernekleri Federasyonu, Alevi Kültür Dernekleri, Alevi Vakıfları Federasyonu, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği, Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu, Amerika Alevi Kurumları (Pir Sultan Abdal Culturel Association Washington D.C. Winwest Alevi Cultural Center, -Pir Sultan Abdal Cultural Associates, USA), Avusturalya Alevi Bektaşi Federasyonu, Hünkar Hacı Bektaş Veli Vakfı, Karadeniz Alevi Bektaşi Federasyonu.

 

DEMOKRATİK KİTLE ÖRGÜTLERİ, SİYASİ PARTİLER ve SENDİKALAR: Adam -Der, Anadolu Kadın Hareketi, Antikapitalist Müslümanlar, Çekmeköy Dayanışma Derneği, Çağdaş Hukukçular Derneği, Demokrasi Konferansı Bileşenleri, Demokrasi İçin Birlik, Dersim Dernekleri Federasyonu (DEDEF), Divriği Kültür Derneği, EMEK Partisi, Eşitsiz -Eşitlik İnceleme Kadın Platformu, İnsan Hakları Derneği (İHD), İstanbul Barosu Çağdaş Avukatlar Grubu (ÇAG), Toplumsal Özgürlük Partisi (TÖP), Halkevleri, İnsan Hakları Derneği İzmir Şubesi, Jineps Gazetesi, Kadın Partisi, Kırmızı Biber Derneği, Mersin 68’liler Derneği, Nor Zatronk, Ortak Yaşamı Geliştirme Vakfı, Silivri Demokrasi Platformu, Sol Parti Borçka, SYKP( Sosyalist Yeniden Kurtuluş Partisi), Veli-Der, KESK, EĞİTİM SEN.

 

SİYASETÇİLER: Adnan SOYLU (Sol Parti Bartın İL Başkanı), Ahmet ŞIK (TİP İstanbul Milletvekili), Ali KENANOĞLU (HDP istanbul Milletvekili), Ali İbrahim TUTU (19. Dönem Milletvekili), Ali Şeker (CHP İstanbul Milletvekili), Barış ATAY (TİP Hatay Milletvekili), Feleknaz UCA (HDP Batman Milletvekili), Hüseyin AYGÜN (24.Dönem CHP Tunceli Milletvekili)

Hüseyin ÇAMAK (25., 26. Dönem CHP Mersin Milletvekili), Kemal BÜLBÜL (HDP Antalya Milletvekili), Mehmet TÜM (25. , 26. Dönem CHP Balıkesir Milletvekili), Müslüm SARI (24. Dönem CHP İstanbul Milletvekili), Nesimi ADAY (HDP Halklar ve İnançlar Kom. Sözcüsü), Orhan SARIBAL(CHP Bursa Milletvekili), Oya ERSOY (HDP İstanbul Milletvekili)

Özgür Karabat (CHP İstanbul Milletvekili), Rıdvan TURAN (HDP Mersin Milletvekili), Serpil KEMALBAY (HDP İzmir Milletvekili), Süleyman Solmaz, (CHP Beyoğlu Meclis üyesi)

Tur Yıldız BİÇER (25., 26. Dönem CHP Manisa Milletvekili), Turabi KAYAN (CHP Kırklareli Milletvekili), Zeynel ÖZEN (HDP İstanbul Milletvekili), Zeynep ALTIOK (25., 26. Dönem CHP İzmir Milletvekili)

 

SANATÇILAR: Ali ÇAĞAN (Halk Ozanı), Ali Ekber EREN (Müzisyen), Arif SAĞ(Sanatçı), Ayfer DÜZDAŞ (Müzisyen), Belkıs AKKALE (Sanatçı), Burhan ŞEŞEN (Sanatçı), Erdal ERZİNCAN (Sanatçı), Esra ÖZTÜRK (Sanatçı, Akademisyen), Gani PEKŞEN (Sanatçı, Akademisyen), Gülşen ALTUN (Sanatçı), Hakan TOSUN (Belgesel Yönetmeni), Haluk ÜNAL (Film Yönetmeni-Yazar), Hasan Ali (Sanatçı), Hüseyin AYDIN (Müzisyen, Senarist, Yönetmen), Hüseyin TURAN (Sanatçı), Hilal NESİN (Sanatçı), İbrahim KARACA (Şair), Kemal KAHRAMAN (Sanatçı), Kutsal EVCİMEN(Sanatçı), Mazlum ÇETİNKAYA (Şair), Mehmet GÜMÜŞ (Sanatçı), Mercan ERZİNCAN ( Sanatçı), Metin KARATAŞ (Sanatçı), Metin KAHRAMAN (Sanatçı), Muharrem TEMİZ (Sanatçı), Murat MUSLU (Oyuncu), Mustafa IŞIK (Şair, Yazar, Ressam), Mustafa ÖZARSLAN (Sanatçı), Mustafa KORKMAZ (Şair, Yazar), Nilgün KIVIRCIK (Mimar), Nurşen URAL (Şair, Yazar), Onur AKIN (Sanatçı), Önder Birol BIYIK (Şair, Yazar), Pınar AYDINLAR (Sanatçı), Ruhi KARADAĞ (Film Yönetmeni), Samiye DEMİR (Sanatçı), Sedat AKIN (Reklamcı), Serap YAĞIZ (Sanatçı), Sinan GÜNGÖR (Sanatçı), Şenol AKDAĞ (Sanatçı), Şevda Çelebi ÇİÇEK (Halk Ozanı), Turan ALICI (SANATÇI), Turan KARATEPE (Yazar, Şair, Senarist), Tolga SAĞ (Sanatçı), Yılmaz ÇELİK (Sanatçı), Zeki GÜMÜŞ (Şair), Zeynel DEMİR (Sanatçı)

 

AKADEMİSYENLER: Abdullah KÖKTÜRK (Akademisyen), Ahmet Kerim GÜLTEKİN (Akademisyen), Ayça ALEMDAROĞLU (Akademisyen), Ayfer KARAKAYA (Akademisyen, Bedriye POYRAZ (Akademisyen), Erol KÖROĞLU (Akademisyen), Hülya DOĞAN( Akademisyen), Kağan İŞMEN (Öğretim Üyesi), Mustafa ŞENER (Akademisyen), Mustafa DURMUŞ (Prof. Dr.), Musa Kazım ENGİN (Araştırmacı-Yazar), Necla KURUL (Prof. Dr.), Neşe ÖZGEN (Akademisyen), Osman AKKAN (Yazar), Ümit ÇETİN(Akademisyen), Dr. Semiha Özalp Günal(Yeni Kuşak Köy Enstitülüler Derneği Genel Yönetim Kurulu Üyesi ), Selim sırrı KURU (Akademisyen), Zehra F. KABASAKAL ARAT (Prof. Dr.), Yılmaz KAHRAMAN (Akademisyen), Zeliha ALTUNTAŞ (Akademisyen, Yazar)

 

GAZETECİ VE YAZARLAR: Abbas TAN (Yazar), Ali Rıza Şimşek (Yayıncı), Ahmet AYDIN (Yazar), Abbas KARAKAYA (Yazar), Ahmet KOÇAK (Yazar), Ali BALKIZ (Yazar), Ali YILDIRIM (İlahiyatçı, Yazar), Ayşegül DEVECİOĞLU (Yazar), Alaattin TOPÇU (Yayıncı-Yazar), Azat SAĞNIÇ (Yazar), Aziz Tunç (Yazar), Dilek ODABAŞ BAKIR (Gazeteci), Diren KESER (Gazeteci, Yönetmen), Erdal YILDIRIM (Yazar), Erdoğan AYDIN (Yazar), Esat KORKMAZ (Yazar), Ferhat AKTAŞ (Araştırmacı Yazar), Fuat ATEŞ Gazeteci), Hatice ÇEVİK (Gazeteci, Editör), Hasan HARMANCI (Yazar), Hayko BAĞDAT (Gazeteci), Hüseyin DEMİR (Yazar), İbrahim VARLI (Gazeteci), İlhami ALGÖR (Yazar), İsmet ALICI (Yazar), İsmail Cem ÖZKAN (Gazeteci), Kelime ATA (Gazeteci), Kemal DERİN (Yazar), Kazım GÜNDOĞAN (Yazar), Mehmet Ali DEMİR (Gazeteci-Medya.Com), Mehmet KABADAYI (Yazar), Mehmet TANLI (Gazeteci), Metehan AKBULUT (Yazar), Murtaza DEMİR (Yazar), Mustafa Kemal ERDEMOL (Gazeteci, Yazar), Nadir SAYIN (Yazar), Necdet SARAÇ (Gazeteci-Yazar), Nilgün METE (Gazeteci), Nihat ZİYALAN (Şair, Yazar), Nurcan GÖKDEMİR (Gazeteci), Piri ER (Yazar), Ragıp D. KONFER (Yazar, Tasarımcı), Ragıp ZARAKOLU (Yazar), Recai AKSU(Gazeteci), Recep MEMİŞOĞLU (Yazar), Rıza AYDIN (Yazar), Salih Zeki TOMBAK (Siyasetçi, Yazar), Sevim ALAGÖZ (Yazar), Şehriban TEYHANİ (Araştırmacı, Yazar), Şükrü YILDIZ (Gazeteci), Turabi SALTIK (Yazar), Tevfik USLUOĞLU (Araştırmacı, Yazar), Zafer İŞÇİ (Yazar), Zafer YILMAZ (Yayıncı), Zeynep KURAY (Gazeteci), Zeynep TOZDUMAN (Araştırmacı Yazar), Zeynel GÜL (Gazeteci)

 

ALEVİ KURUMLARI: Aalen AKM, AABF Kuzey Bölge Kadınlar Birliği, AABF Baden Württemberg Bölge Temsilciliği, Alevi Düşünce Ocağı, Alevi Kadınlar Birliği, Alevi Gazetesi, Al-i Aba İlim Eğitim Araştırma Kültür Ve Sosyal Dayanışma Vakfı, Antalya Konyaaltı Alevi Bektaşi Kültürü Derneği Cemevi, Antalya Abdal Musa Kültür Ve Tanıtma Derneği, Avusturya Alevi Kadınlar Birliği, Avrupa Alevi Kadınlar Birliği, Aziz Baba Cem Evi, Bahçeşehir Hakikat Cemevi, Balıkesir Alevi Güçbirliği, Cem Vakfı Kavakpınar Cemevi, Cem Vakfı Sülüntepe Esenler Cemevi, Cenevre AKM, Enfield Alevi Kültür Merkezi, Cralsheim AKM, Çağdaş Alevi Birliği Platformu, Çorum Alevi Kültür Merkezi, Çipüil Köyü Derneği, Danimarka Alevi Kadınlar Birliği, DAD İzmir Şubesi, DAD Kadın Meclisi, Esslingen AKM, Fransa Alevi Kadınlar Birliği, Freiderickhafen AKM, Freudenstadt AKM, Filderstadt AKM, Güvenç Abdal Ocağı, Hazreti İmam Ali Vakfı Cemevi, HAKEN Aydınlı Cemevi, Hacı Bektaş Veli Derneği Lüleburgaz Şubesi, Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Sancaktepe Şube Emek Cemevi, HBVAKV Sancaktepe Şube Emek Cemevi, HAKEN Aydinli Cemevi, HBVAKV Aydın Şube, Heilbronn AKM, Heidenheim AKM, Hubyar Sultan Cemevi, Hubyar Sultan Alevi Kültür Derneği, Hubyar Kadın Meclisi, İngiltere Alevi Kültür Merkezi ve Cemevi, İsveç Alevi Kadınlar Birliği, İsviçre Alevi Kadınlar Birliği, İzmir Alevi Kültür Derneği Yamanlar Cemevi, Kahramanmaraş Erenler Kültür Derneği Cemevi, Karlsruhe AKM, Kartal Cemevi, Kalander Çelebi Derneği,  Kayseri Hacı Bektaş Veli Kültür Derneği, Kehl AKM, Konyaaltı Alevi Bektaşi Kültür Derneği Cemevi, Lauda AKM, Ludwisburg AKM, Mannheim AKM, Masource (Fransa Alevi İşverenler Birliği) Mersin Alevi Çalışma Grubu, Metz AKM, Midwest Alevi Cultural Center, Mosbach AKM, Mühlacker AKM, Nagold Altsteig AKM, Nantes AKM, Narlıdere Cemevi, Neufen AKM, Norveç Alevi Kadınlar Birliği, Ortadağ Erenler Cemevi Kültür ve Dayanışma Derneği, Pforzheim AKM, PSAKD Yol Erkan Kurulu, PSAKD Kadın Meclisi, Piri Baba Kültür Ve Dayanşma Derneği, Pişmeden Pişirilmez Alevi Çalışma Grubu, Rawensburg AKM, Remscheid Alevi Toplumu, Reınfelden AKM, Sarıgazi Cemevi, Sarısaltık Cemevi, Seyit Süleyman Aziz Baba Cemevi, Stuttgart AKM, Sultanbeyli Kulhimmet Cemevi, Taşdelen Cemevi, Topçu Baba Cemevi, Tübıngen AKM, Ümraniye Cemevi, Winnenden AKM, Wieloch AKM, Villingen Schwennıngen AKM, Yol Erenleri, Zeki Kaya Adalar Cemevi, Zeynep DEMİRDÖĞEN(Metz AKM Başkanı), 2 Temmuz Vakfı.

 

MESLEK GRUPLARI, AKTİVİSTLER, VELİLER: Adnan TİRYAKİ ( Pforzheim Akm ), Ahmet DEĞER(Aktivist), Ahmet TATAR (Dede), Ali ARSLAN (Neufen Akm), Ali GÖKOĞLU (Aktivist), Ali KOÇAK (Dede), Ali SOLAK (Crailsheim AKM), Ali PALA, Alișer ASLAN (Eski Heidenheim AKM Bşk), Ali Kemal FIRAT( Aktivist), Ali SÖNMEZ(Aktivist), Arif Tilki (Aktivist), Aydın T. KÜÇÜK (Doktor), Aysel KILAVUZ(Alevi Aktivist), Arif BELGİN (Emekli Bankacı), Bahar ALTUN (Aktivist), Behzat NERGİZ (Cenevre AKM Bşk.), Bereket KAR (Artı tv), Bilal KILIÇ (Yol, Erkan Hizmetlisi), Birol Aydın ( Pforzheim AKM), Binali İPEK( Aalen AKM), Cansel BİÇER (Karlsruhe AKM), Cemal ŞAHİN (Yol Hizmetlisi), Cuma ERÇE (Eğitimci, PSAKD Tarsus Şb. Bşk), Deniz KAPLAN(Aktivist), Doğan ESER, Dursun ZEYREK ( Neufen AKM), Ecevit UĞURLU (Bremen Alevi kültür Merkezi), Efe ENGİN(Yol Hizmetlisi), Emel UZMAN, Ercan KARA, Erdal KILIÇKAYA (AABK Genel Sekreteri), Ergül ŞANLI (Dede), Erol TAŞDELEN (Ekonomist), Faik HARMANCI(Aktivist), Fevzî ÇELİK ( Stuttgart AKM), Feriha MAVİGÖZ (Stuttgart AKM), Filiz KOÇ (İngiltere AKM Ve Cemevi Eşit Bşk.), Gökmen KIRKGÖZE ( Lauda AKM), Gülşen Türk(Aktivist), Gülten UZUNOVA (Rheinfelden KM), Gönül TAŞYÜREK (Aktivist), Gözde ÖZDİKMENLİ (Psikolog), Hakan YILDIRIM(Aktivist), Hali, POLAT (Mühlacker AKM), Halil İbrahim ÖZCAN (PEN 2. Bşk.), Hamza TAHMAZ (Dede), Hasan ÇAKMAK (Böblingen AKM), Haydar BUGA (Dede), Hasan DOĞAN(Yol Hizmetlisi), Hüseyin ÇAMAN (Dede), Hüseyin ELMAS (Dede), Hüseyin ÇETİN (ED -BEL Genel Müdürü), Hüseyin DEMİRDİZEN (Hekim), Hasan KAPIKIRAN (Mersin68liler), Hasan KOZLUDERE, İbrahim HAS (İngilter, AKM Ve Cemevi Eşit Bşk.), İbrahim SİNEMİLLİOĞULLARI (Avukat), İlyas ÇAĞLA(Eski AABF BW BÖLGE TEMSİLCİLİĞİ BȘK), İrfan TAŞKIN (WinnendenAKM), Kamil İÇÖZ ( Dede), Kasım KAPLAN (Avukat), Kazım AÇIKTEPE (Dede), Kenan TAŞKESEN ( AABF KSK Eski Bşk), Fatoş ALGUR( Hak-Der Hollanda Alevi Federasyonu), Fatma POLAT, Nurhan DEMİRHAN (Tıp Doktoru, Avukat), Mahir ARDUÇ (Avukat), Mahir DURMAZ ( Kehl AKM), Metin ARSLANOĞLU (Remscheid AKM), Mehmet AKTAŞ (Avukat), Mehmet BOZGEYİK (KESK Eş Genel Bşk.), Mehmet DOLU, Mustafa ATEŞ (Eğitimci, CHP Önceki Dönem İst. Yön.Kur. Üyesi), Mehmet TURAN (Dede), Mehmet Ali ÖKMEN(Aktivist), Mehmet ŞAHİN (Ludwigsburg AKM), Mehmet Zeki DEMİR(Av.Aktivist), Memet KILIÇ (Avukat), Mustafa CAN (Alevi Aktivist, ABF Eski Yöneticisi), Muharrem AKTAŞ (Avukat, Eski ABF MYK Üyesi), Muharrem ERKAN (Dede), Mustafa Aksan (Nantes AKM Başkanı) Münir KORKMAZ (Eğitimci), Narin GÜLÇİÇEK (Ana), Nazlı AKGÜÇ (Ana), Dr.Nazmi Algan(İTO Denetleme Kurulu Üyesi),Nedim YILDIZ (Weil am Rhein AKM), Nuran KILIÇKAYA(Aktivist), Öner ÖNDER (StuttgartAKM)), Önder Cömert(Mulhouse AKM Başkanı), Özlem ALTUNOK (Sosyolog), Övge AKBULUT (Karlsruhe AKM), Pakize GÜRHAN (Emekli), Sami DOĞAN (Sosyal Demokrat Derneği Genel Başkanı ), Sabit Kemal BAYILDIRAN (şiirsever), Sedat BİCAN (LaudaAKM), Sadık ERENLER ( Laichingen AKM), Selma GÜRKAN (EMEP Genel Bşk. Yrd.), Serap DALKILIÇ (Kuşadası Kent Konseyi Yöneticisi), Seyit SÖNMEZ (Avukat), Sertap ÇOLAK (Aalen AKM), Sevim SAVUNMAZ (Eski AKD Manisa Şube Başkanı), Şakir YYALÇINKAYA ( Mosbach AKM), Şerife Ceren UYSAL (Dünya İnsan Hakları ve Demokrasi İçin Avrupa Av. Birliği Eş Genel Sekreteri), Şükran KABLAN (KESK Eş Genel Bşk.), Taner BOYRAZ (Kehl AKM), Tunç KOÇ (Doktor), Turgut ÖKER (AABK Onursal Başkanı), Turan ESER, Vakıf ÇAĞIN (Psikolog, Psikanalist, Filolog), Varol AZİRET ( Aalen AKM), Vedat TEKDEN (Yol Hizmetlisi), Veli AY (Esslingen AKM), Veli Güneş (Aktivist), Yağmur KAVAK (Avukat), Yılmaz ATEŞ (Esslingen AKM), Zabit KARACAOĞLAN (WisslochAKM), Zeynep ERDOĞAN.

 

(İmza Kampanyası 3 Mart 2022 Tarihine Kadar egitimdefirsatesitligi13@gmail.com adresinden devam edecek)

]]>
Tue, 01 Nov 2022 12:04:50 +0300 Modern Sanat
Militarizmden Arındırılmış Bir Dünya Ütopyası Karikatür Yarışması https://modernsanat.org/militarizmden-arindirilmis-bir-dunya-utopyasi-karikatur-yarismasi https://modernsanat.org/militarizmden-arindirilmis-bir-dunya-utopyasi-karikatur-yarismasi

Diktatörlüğe, darbelere ve militarizme karşı demokrasiyi ve insan haklarını savunmak ve bu alanda kamusal bilincin gelişmesine katkıda bulunmayı kuruluş amaçları arasında sayan, Askeri Darbelerin Asker Muhalifleri Derneği, ikincisi gerçekleşecek olan Militarizmden Arındırılmış Bir Dünya Ütopyası başlıklı karikatür yarışmasının 2022 temasını, Militarizm ve Milliyetçilik olarak belirledi.

 

ADAM-DER, bu yılki karikatür yarışması dolayısıyla, militarizmle kopmaz bir bağlılıkla ve el ele yürüyen ideoloji olarak milliyetçiliğe dikkat çekiyor.

 

porno izle free porn milf porn amateur porn blonde porn latin porn stories porn group porn asian porn hidden cam porn ebony porn interracial porn hardcore porn anal porn blowjob porn bdsm porn big boobs porn

Son katılım tarihi 3 Mart 2022 olarak belirlenen ADAM-DER’in Karikatür yarışması duyurusu aşağıdaki şekilde devam ediyor;

 

“Milliyetçilik, Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluş ilkelerinden biri olarak sayıldı ve tüm ulus devletlerde olduğu gibi ulusal sınırlar içinde yer alan tüm yurttaşların ulusu ve onun devletini sahiplenmesinin bir aracı oldu. Geçtiğimiz yüzyıl için toplumların gelişiminde önemi olan ulusal sınırlar, günümüzde üretim, ulaşım ve iletişimdeki gelişmeler ile birlikte anlamını yitirmektedir. Bu sınırlar, tekellerin mal ve sermaye hareketleri ile varlıklı insanlar için bir şey ifade etmezken, yoksulların hareketlerini sınırlayan, emek piyasalarını düzenleyen bir işlev görmektedir. Son yirmi yıl içerisinde gelişen göç hareketleri de insanların sınırlarla belirlenmiş kaderlerine razı olamayacaklarını göstermekte.

 

İnsanlık, kapitalizm büyük ve sürekli krizinin içinde yaşarken, yeni bir düzene, yeni bir ütopyaya duyulan ihtiyaç da her gün biraz daha fazla hissediliyor.

 

Yüzyıllar boyunca değişik uygarlıklara ev sahipliği yapan ülkemizde sayısız devlet kuruldu. Değişik etnik kökenlere ve inançlara sahip sayısız topluluk bu topraklarda var olabilmek için göç etti, savaşlar verdi, yaşamlar kurdu.  Halklar ve kültürler coğrafyası olan ülkemizde, bu bütün içinde yer alan tüm unsurların bir arada yaşama arzusu ile insanlığın yeni bir gelecek kurma arayışı birbirinden ayrı değildir.

 

Kapitalizm ve ulus devletlerin gelişimi içinde kavramlaşan militarizm, içinde bulunduğumuz yüzyılda da dünyayı saran şiddet ve savaş sarmalında insanlık için büyük bir tehdit oluşturmakta.

 

Ülkemizde ve dünyada barışın sağlanması, düşmanlıkların son bulması için militarist politikalara son verilmesi gerekiyor, Kışkırtılan milliyetçilikle birlikte içte ve dışta düşmanlıklar yaratılmakta, bunun sonucunda militarizm güç kazanmaktadır.

 

Militarizmden Arındırılmış Bir Dünya Ütopyası Karikatür Yarışması dolayısıyla karikatür sanatçılarının bu tehlikenin daha fazla görünür olmasına katkı sağlayacağını umuyoruz.”

 

 

Yarışmaya katılmak isteyenler, detaylı bilgilere, http://adamder.org.tr adresinden ulaşabiliyorlar.

 

 

Yarışma Şartnamesi ve Koşulları aşağıda;

 

II. MİLİTARİZMDEN ARINDIRILMIŞ BİR DÜNYA ÜTOPYASI KARİKATÜR YARIŞMASI

 

DÜZENLEYİCİ KURUM : ADAM-DER/Askeri Darbelerin Asker Muhalifleri Derneği

 

TEMA: Militarizm ve Milliyetçilik

 

 SERGİ VE YARIŞMA KOŞULLARI:

 

1. Yarışma, tüm amatör ve profesyonel karikatüristlere açıktır.

 

2. Her katılımcı yarışmaya en fazla 5 eserle katılabilir. Eserler tek bir e-posta ile gönderilecektir.

 

3. Yarışmaya gönderilen karikatürler daha önce yayınlanmış olabilir. Ancak başka bir yarışmada ödül almamış olmalıdır. Aksi durumda yarışma dışı bırakılacak ve sonradan anlaşıldığında ödülün geri verilmesi söz konusu olacaktır.

 

4. Teknik serbesttir. Eserler orijinal ya da baskıya uygun 300 dpi çözünürlükte ve jpg formatında olmak üzere e-posta ile kabul edilecektir. Farklı formatlarda gönderilen; açılmayan ve açılamayan dosyalardan kurumumuz sorumlu değildir.

 

5. Gönderilecek karikatürlerin boyutu en fazla 30×40 cm. olmalıdır.

 

6. Katılımcılar, adının, soyadının, adresinin, e-postasının, fotoğrafının, telefon numarasının ve kısa bir özgeçmişinin yer aldığı Word dosyasını iletisim@adamder.org.tr adresine karikatürlerle birlikte göndermelidir.

 

7. Karikatürler, en geç 3 Mart 2022 saat 23.59’a kadar iletisim@adamder.org.tr adresine gönderilmiş olmalıdır.

 

8. Yarışma sonuçları 8 Mart 2022 tarihinde www.adamder.org.tr ’de açıklanacaktır.

 

9. Yarışmaya gönderilen karikatürler geri gönderilmeyecektir. Ödül alan veya alamayan karikatürler kullanılabilir, yayınlanabilir. Bu kullanımlar için seçilen eserlere ayrıca ücret ödenmez. Yarışmaya katılanlar bu şartları kabul etmiş sayılırlar. Eserler ADAM-DER arşivinde saklanacaktır.

 

10. Yarışmaya katılan eserlerin tümünün sergilenmesine, dijital veya basılı albüm yapılmasına tümüyle ADAM-DER karar verir.

 

11. Jüri tarafından seçilen eserler sergilenecektir. Sergi açılışı 12 Mart 2022 tarihinde yapılacak olup, yer ve saati daha sonra açıklanacaktır.

 

12. Ödül töreni 12 Mart 2022 tarihinde yapılacak olup yer ve saati ayrıca bildirilecektir. Pandemi koşullarına göre online canlı bağlantıyla yapılma zorunluluğu doğduğu takdirde, tarih, saat ve teknik bilgiler 12 Mart 2022 tarihinden önce açıklanacaktır.

 

13. Yarışma ile ilgili açıklamalara, yarışma şartnamesine, daha ileride yapılacak değişiklikler vb. konulara www.adamder.org.tr web sitesinden ulaşılabilir.

 

14. Çalışmalarını yarışmaya gönderen tüm katılımcılar yukarıdaki koşulları kabul etmiş sayılırlar.

 

SEÇİCİ KURUL:

 

1. Doc. Dr. Cem Güzeloğlu – Ege Üniversitesi Öğretim Üyesi, Karikatürist

 

2. Çetin Ali Nergis – ADAM-DER YK Bşk. Tiyatro Oyuncusu (İstanbul Düş Sahnesi)

 

3. Erhan Candan – Karikatürist (Leman Dergisi)

 

4. Gülay Batur – Karikatürist (Bayan Yanı Dergisi)

 

5. Suzan Acun – Tiyatro oyuncusu ve seslendirme sanatçısı (Tiyatro Gaia)

 

6. Tuncay Akgün – Karikatürist (Leman Dergisi)

 

ÖDÜLLER:

 

Birincilik Ödülü : 7.000 TL

 

İkincilik Ödülü : 4.000 TL

 

Üçüncülük Ödülü : 2.000 TL

 

Mansiyon Ödülü (2 Adet): 1.000 TL

 

Seçici Kurul Özel Ödülü: Yarışmacı adına düzenlenmiş Seçici Kurul Özel Ödülü belgesi (Seçici Kurulun uygun gördüğü sayıda)

 

Tüm yarışmacılara, mail ile katılım belgesi yollanacaktır

]]>
Tue, 01 Nov 2022 12:04:49 +0300 Modern Sanat
Neşet Ertaş Türkülerine Mehter yorumu... https://modernsanat.org/neset-ertas-turkulerine-mehter-yorumu https://modernsanat.org/neset-ertas-turkulerine-mehter-yorumu Kırşehir Belediyesi Mehter Takımı, halk ozanı Neşet Ertaş'ın sevilen türkülerini yorumladı. 

Cacabey Meydanı'nda, Ertaş'ın ölümünün 7. yılı etkinlikleri kapsamında sahne alan 35 kişilik mehter takımı, "Yalan Dünya", "Gönül Dağı", "Neredesin Sen", "Bir Anadan Dünyaya Gelen Yolcu" ve "Şirin Kırşehir" türkülerini seslendirdi.

Mehter takımının performansı, yağışlı havaya rağmen meydanı dolduran türküseverlerin beğenisini kazandı.

Mehterbaşı Ali Aktaş, etkinlik sonunda gazetecilere yaptığı açıklamada, bu yıl ilk defa kahramanlık marşlarının dışında Neşet Ertaş türkülerini çalıştıklarını söyledi.

Yaklaşık bir aylık çalışmalarının emeğini burada aldıklarını vurgulayan Aktaş, "Vatandaşlarımızın ilgisinden memnunuz. Mehter yorumuyla seslendirilen türküleri çok beğendiler. Bize bu imkanı sağlayan büyüklerimize teşekkür ediyoruz." dedi.

Abdal Topluluğu'nun konseriyle devam eden etkinliğe, Kırşehir Belediye Başkanı Selahattin Ekicioğlu ve çok sayıda kişi katıldı.

]]>
Tue, 01 Nov 2022 12:03:30 +0300 Modern Sanat